Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Střední východ > Jemen

Jemen

Iva a Ivan Brezinovi, kniha CESTA NA VÝCHOD / 14.05.2001
Jemenská republika, vzniklá v r. 1990 spojením někdejší severní Jemenské arabské republiky a jižní komunistické Lidově demokratické jemenské republiky, se otevřela světu teprve nedávno a je proto jen málo ovlivněna masovou turistikou a západní civilizací.
 

Víza Ceny Bezpečnost Doprava Kam jet?

  Ačkoli bylo území dnešního Jemenu ve středověku pro svou úrodnost nazýváno Štastnou Arábií, dvě třetiny země tvoří neobydlená poušť a hory. Hlavním městem je Sanná. Na ploše 530  000  km2 žije v Jemenu patnáct milionů obyvatel, většina dosud ve starobylé kmenové společnosti. Průmyslová výroba a export do zahraniční je na velmi nízké úrovni, jemenské hospodářství stagnuje, skoro třetina obyvatel nemá práci. Nejrozšířenějším náboženstvím je sunnitský i šíitský islám. Úředním jazykem je arabština, vzácně se lze domluvit anglicky a rusky. Čas je v Jemenu o dvě hodiny před standardním středoevropským časem.

Víza
  Adresa jemenské ambasády pro Českou i Slovenskou republiku je Pod hradbami  5, Praha  6, tel. 233 331 568, 233 331 598. Nejbližší jemenská ambasáda pro Slováky je sice ve Vídni (Schwarzenberg Platz  10, tel. 00431/503  29  30), tento zastupitelský úřad ale prý není pro Slovenskou republiku teritoriálně příslušný, takže by si Slováci měli pro jemenská víza jezdit do Prahy. Podmínkou udělení víza je kromě tří fotografií a zaplacení 20  USD v hotovosti předložení potvrzení o jakémkoli zaměstnání, u podnikatelů stačí fotokopie živnostenského oprávnění. Až donedávna bylo možno měsíční vízum dostat do druhého dne, mimopražským jej dávali dokonce na počkání. Situace se změnila po únosech několika cizinců v prosinci 1998 (viz níže)  - dnes (leden 1999) se už musí žádost postupovat k posouzení úřadům v Jemenu, což prý zabere i několik týdnů. O víza je proto třeba žádat s dostatečným časovým předstihem, v závislosti na vývoji situace v Jemenu se ale možná vízové podmínky v dohledné době zase vrátí k normálu. Nejdéle měsíc od vystavení víza musíte vstoupit do země.

  Velvyslanectví České republiky najdete v Jemenu na adrese Sanná, Safia Al-Gharbia, Al-Janobia, St.  16, House  6, P.O.  Box  2501, tel. 00967/1/440946, 440798, fax 009671/440762. Slovenská ambasáda v Jemenu není. 

  Ideální dobou k návštěvě Jemenu je zima, kdy je zde přes den zhruba stejná teplota jako u nás v létě. V noci je ale zvláště v severních horách poměrně chladno, takže se hodí tenký spacák. V severozápadním Jemenu nejvíc prší na podzim.

Peníze, ceny
  Měnou je jemenský riál (IJ), jeho kurz k dolaru silně kolísá. Dolarové bankovky lze vyměnit v oficiálních směnárnách i na černém trhu na bazarech. Cestovní šeky jsou směnitelné jen v několika málo bankách ve velkých městech. Jemen je velmi levnou zemí a vaše celková měsíční útrata pravděpodobně nepřekročí 200  USD. Bydlení v laciných hotýlcích pořídíte zhruba v relaci 3-5  USD, najíte se od 0,5  USD výše. Nejčastějším a nejlevnějším jemenským jídlem je fúl (fazole v kořeněné omáčce), zeleninová polévka šurba, kebaby, na jihu kuře salta s čočkou a rýží, nebo ryby. Všude na trzích je k dostání chléb, ovoce a základní potraviny. K pití se v Jemenu nejčastěji podává čaj, méně už káva, která zde přitom kdysi měla velkou tradici. Ve městech je k dostání bezpečná balená voda. 

  Jemenskou specialitou je měkká droga kát, která se zde údajně pěstuje na čtvrtině veškeré obdělavatelné půdy. Čerstvé zelené lístečky zvláštní rostliny se po rozžvýkání nacpou pod tvář a drží v ústech několik hodin, což prý napoprvé vyvolává silné bolesti dásní. Jedna dávka kátu, který je v Jemenu zcela legální, přijde v přepočtu zhruba na 3  USD. Kát prý obsahuje amfetamin a proto zahání unavu a navozuje v člověku pocit bezstarostnosti, spokojenosti a jasné mysli. Jemenci žvýkáním kátu doslova žijí a droga ochromuje státní hospodářství  -  úřady, obchody i vládní budovy se každý den odpoledne vylidní, aby se většina obyvatel země mohla nerušeně oddávat drogovému rituálu. Kát v Jemenu funguje jako dobrý komunikační prostředek  -  když jej cizinec žvýká, ztratí domorodci odstup a začnou se s ním kamarádit.

Bezpečnost
  Z hlediska nezávislého cestování je Jemen pro svou geografickou i politickou izolaci dosud prakticky neobjevenou zemí, kam skoro nikdo nejezdí. V některých oblastech zvláště na jihu ale zatím domorodci nejsou na styk s cizinci připraveni. Vzácně se vám může dokonce stát, že po vás děti budou házet kameny.

  Jemen je konzervativní muslimskou zemí, ale pokud dodržujete místní zvyky (především vhodné oblečení a nefotografování zahalených domorodých žen), je zde poměrně bezpečno. Ženy by sem neměly cestovat samy. Na jemenském venkově, zvláště na severu země, platí místo psaných zákonů kmenové zvyklosti a venkov ovládají na centrální vládě nezávislé ozbrojené skupiny. Stala se řada případů, kdy tyto skupiny unesly západní turisty s cílem vynutit si na vládě splnění svých požadavků a získat výkupné (od roku 1992 bylo v Jemenu údajně uneseno asi sto západních turistů). Až donedávna se nikomu z rukojmích nikdy nic nestalo a venkované se k nim chovali velmi pohostinně, takže si prý rukojmí nakonec svůj dobrodružný zážitek spíše pochvalovali. "Bezrizikový únos svým způsobem patřil k místnímu koloritu a kořenil exotickou dovolenou," napsala nedávno Mladá fronta Dnes. Ani v případě únosu tedy nejspíš žádné větší nebezpečí nehrozí (tato představa totálně bezpečného Jemenu ale dostala trhliny v prosinci 1998, kdy byly v přestřelce při osvobozování rukojmích vládními vojsky čtyři západní turisté z šestnácti unesených zabiti, masakr ale zřejmě zavinili vládní vojáci).

Doprava
  Přepadení a okradení je v Jemenu zcela výjimečné, pohyb na vlastní pěst v horách severní části země a návštěva místních opevněných vesnic bez domorodého průvodce se ale nedoporučuje. Velmi zjednodušeně se dá říct, že bezpečno je všude, kam vede asfaltová silnice. Železnice v Jemenu neexistuje a autobusová síť není příliš rozvinutá. K dopravě lze dobře použít síť sběrných minitaxíků, které spojují všechna větší jemenská města. Většinou odjíždějí brzo ráno bez jakéhokoli pevného jízdního řádu z nijak neoznačených zastávek, na které je třeba se doptat. I pokud jedete jen do poloviny trasy, musíte zaplatit plnou cenu. Cenová hladina zhruba odpovídá českým autobusům, tedy orientačně 100  km za 2  USD. Problémem je to, že silniční síť je zvláště na jihu země poměrně řídká (na severu jsou naopak většinou nové kvalitnější silnice). Do některých zajímavých odlehlých míst se tak lze dostat jen drahým pronajatým terénním džípem.

  Pokud nepočítáme drahou a administrativně velmi složitou cestu najmutým autem z Ománu nebo Saúdské Arábie a nejistou dopravu nákladní loďí ze Suezu či z Etiopie (přes Džibutsko), je jedinou možností dopravy do Jemenu letadlo. Jemen ale rozhodně nepatří mezi světové "getaways" s velkou hustotou leteckých spojů a letenka sem proto není nejlevnější. V lednu 1999 nabízeli vybraní pražští prodejci nejlevnější zpáteční letenky do Sanná za tyto ceny: Nemo-Selecta 18  530  Kč, Atlantis Air Service 18  000  Kč (tříměsíční) či 29  000  Kč (šestiměsíční), Global Express 15  349  Kč (tříměsíční) a GTS International (speciální ceny pro studenty, déle otevřená letenka) 18  500  Kč. Ceny letenek se mění v závislosti na sezóně.

Kam jet
  V hlavním jemenském městě Sanná stojí za vidění staré město, obehnané zdí a chráněné Unescem, množství mešit, centrální trh (súk), muzeum jemenské kultury a především tradiční věžovité domy s barevnými mozaikovitými okny. Sanná leží v nadmořské výšce 2200  metrů, takže je zde po většinu roku příjemný chládek. V okolí hlavního města se doporučuje navštívit opevněné městečko Thula a immámův palác Kasr al-Hadžar, kde je dnes etnografické muzeum.

  Největším jemenským cestovatelským lákadelem je oblast Wadi Hadramat v severovýchodní části země, kde se kdysi rozkládalo stejnojmenné království. Toto stokilometrové úrodné údolí periodicky vysychající řeky ukrývá především hlavní město "hliněných mrakodrapů" Shibam z 13.  -  16. století (kde stojí několik set malovaných domů z bláta, vysokých až devět poschodí!) a Tarím, známý také jako "Město 365 minaretů". Wadi Hadramat bylo až donedávna pro svou geografickou izolovanost prakticky nepřístupné, takže se zde perfektně zachovala původní lidová arabská kultura.

  V hornatém severozápadním Jemenu s dramatickou přírodou byste neměli vynechat tradiční vesnické trhy kolem Beit  al-Fakih a město Saddah (Sáda) s několika mešitami, kde žije komunita jemenských židů. Nedaleký Al-Talh proslul jako největší a nejbarevnější trh v Arábii vůbec. V oblasti Tiháma na pobřeží Rudého moře stojí slaměnné chýše přistěhovalců ze Somálska a Etiopie. Přístav Al-Makha kdysi proslavil obchod s kávou a jedné z jejích odrůd se proto dodnes říká Mocca.

  Jemenskou zvláštností jsou opevněné horské vesnice severních kmenů, vystavěné kdysi na ochranu proti tureckým nájezdníkům (např. Shihara, Thilla či Kawkaban). V severních horách lze také podniknout řadu nádherných treků, například v provincii Al-Mahwit nedaleko hlavního města. Tržiště, mešity a muzea najdete ve městě Taiz, v jehož okolí se rozkládá druhá jemenská treková oblast. Ve městech Barakiš a Marib jsou pozůstatky hlavních měst dávných jemenských království (v Maribu údajně vládla bájná královna ze Sáby, kterou zde dodnes připomínají dva chrámy).

  Aden je velkým přístavem mezinárodního významu (kdysi třetím největším na světě), který také v zimě slouží jako jemenské hlavní město. Kromě řady mešit tu stojí za vidění zajímavá koloniální architektura, muzeum starožitností, etnografické muzeum a starý sultánský palác.

Další užitečné informace pro cestu do Jemenu najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí www.mzv.cz.

 
 
 
Přečteno 1864x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: