Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > nebezpečí

Nevyzpytatelnost šumavského počasí

Michal Vačkář / 27.07.2006
Podcenit na Šumavě se dá leccos, nejvíce počasí. Bohužel i tady platí, stejně jako ve vyšších horách než Šumava, že slunečné a teplé dopoledne není zárukou stejně příjemného večera, noci a dalšího dne.
 

Testování počasí

Je srpnové odpoledne a ze Sušice vyrážíme na již tradiční 24hodinový přechod Šumavy. Teplota se drží okolo 28°C, obloha je polojasná. Předpokládáme, že počasí zůstane stabilní. Po 20 km, na Čeňkově Pile, je již obloha zatažená tmavými mraky a drobně mrholí. Je však stále teplo, takže navlékáme pouze nepromokavé bundy. Na Modravu se dostáváme po necelých 6 hodinách chůze. Máme za sebou 30 km a začalo pršet. Kraťasy střídají gelanotsové kalhoty. Následujících 10 km na Prameny Vltavy je však kritických. V dlouhém stoupání jsme chyceni bouří spojenou s průtrží mračen, silným větrem a rapidním poklesem teploty. V zákrytu pod stromy na sebe navlékáme vše, co máme - pod kalhoty jdou moirové spodky, pod bundu také funkční vrstvy a pokračujeme dále v chůzi. Tak rychlý nástup studené fronty na Šumavě nezažil ani jeden z nás. Kolem druhé hodiny ranní déšť konečně ustává, ale teplota zůstává na 10°C. Tehdy je nám již jasné, že původní plán vzal za své a naši akci budeme muset ukončit dříve. Do příhraniční obce Strážný nám však zbývá ještě nějakých 13 km. Sbíráme poslední zbytky sil a za vzájemného povzbuzování pokračujeme v pochodu. Kdo někdy šel promočený a promrzlý po asfaltové cestě s 50 km v nohách, dovede si představit, kolik úsilí nás oněch prokletých 13 km stálo. Ve Strážném zbývající 3 hodiny do svítání nouzově bivakujeme v rozestavěné budově na alumatkách zabaleni do záchranářské termofolie. Ráno je obloha opět slunečná, ovšem teplota kolem 6°C a čerstvý vítr zůstávají. Zažili jsme příchod podzimu v přímém přenosu. Zkušenost k nezaplacení!

Rada na konec

Ačkoliv jsme byli slušně vybavení (včetně GTX bot, membránových kalhot, bund a funkčního spodního prádla) a Šumavu známe téměř nazpaměť, byli jsme touto změnou počasí nemile zaskočeni. Mírně řečeno jsme dostali od hor přes ústa. Šumavské kopce sice nepatří k extrémně vysokým, ale počasí je v nich stejně nestabilní a nevyzpytatelné jako v jakýchkoli jiných horách. Nejproměnlivější je období konce léta a také období extrémně vysokých teplot, po kterých se obyčejně objevují prudké bouře.

 
Související články
Šumavské pláně na kole
Nejvyšší hora Šumavy Grosser Arber na kole
Akce k 15. výročí NP Šumava
Smrčina – šumavské pralesy
Zimní mapy - Šumava
 
Přečteno 2274x
 
 
 
Komentáře
dojit za kazdou cenukoudy, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: