Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Asie > Indie

Andamanské ostrovy - poslední ráj

Redakce, Ivan Brezina / 4.12.2002
Ráj na zemi existuje. Jen vy, moře, korálové rybky, písčité pláže a palmy. Takové jsou Andamany.
 

Zní to jako pohádka: kdesi daleko od lodních cest leží řetězec dvou set panenských ostrovů, pokrytých džunglí. Bělostné pláže Andaman i jejich korálové útesy s tyrkysovou vodou a hejny pestrobarevných ryb jsme celý měsíc měli jen sami pro sebe.
I když je sem nejblíž z Thajska či z Barmy, formálně patří Andamanské ostrovy k Indii, stejně jako sousední Nikobary. "Lidé z těchto ostrovů mají psí hlavy," zapsal si do deníku cestovatel Marco Polo, který sem na své cestě z Číny zavítal roku 1290. "S potěšením žerou lidské maso, které hltají syrové, jako divá zvěř."

Andamany, ležící uprostřed Bengálského zálivu, byly dlouho odříznuty od okolního světa. Až do konce 18. století, kdy tu britský poručík Blair založil trestaneckou kolonii pro bojovníky za indickou nezávislost, žily na ostrovech jen domorodé kmeny - Jarawové, Ongkové, Andamanci a Sentinelci. Dnes je tu sice početná komunita indických přistěhovalců, před kterými se divoši stáhli hluboko do pralesa, ale ostrovy si stále zachovávají svůj původní divoký ráz. Turistická infrastruktura na Andamanech zatím prakticky neexistuje a bohatí západní výletníci sem proto nejezdí. Kde jinde hledat ráj?

PODMOŘSKÉ ZAHRADY
Jen jednou týdně se z městečka Port Blairu vydává starý dýchavičný škuner na cestu mezi několika málo obydlenými ostrovy. Vyzbrojeni stanem, zásobami jídla a potápěčskou výzbrojí se na jeho palubě tísníme mezi domácím zvířectvem a zavazadly bengálských kolonistů. Primitivní rybářská vesnička na ostrově Long rozhodně nesplňuje představy o luxusní exotické dovolené. V jediném obchůdku dostanete jen brambory, cibuli, petrolej a mýdlo. Kdo by se ale v ráji staral o detaily? Přes den se potápíme a lovíme mušle, dlouho do noci sedíme u ohně pod kokosovými palmami. Ráno u našeho stanu zastaví rybářský člun. Snědý muž položí do písku čtvrtmetrového tuňáka, usměje se a aniž by se ptal na peníze, mizí v zátočině.
Nejkrásnější koupání v Indii najdete právě tady. Potápěl jsem se v Thajsku, v Indonésii i na Srí Lance, ale kam se to všechno hrabe na Podmořský park Mahátmy Ghándího. Z rybářské vesničky Wandoor na ostrově SouthAndaman je to jen pár desítek minut lodí ke břehům opuštěného ostrůvku Redskin. Korálová hrana, spadající do třicetimetrové hloubky, doslova kypí životem. Pestrobarevné ryby všech tvarů a velikostí, chobotničky, medůzy, krabi, obrovské modré zévy... Mořská želva kolem mne ve vodě proplachtí s majestátností labutě.

ZTRACENÝ SVĚT
Z někdejšího správního centra britských kolonistů na ostrůvku Ross zůstaly jen ruiny. Stačilo půlstoletí a kořeny obrovitých stromů zcela prorostly kdysi monumentálním kostelem, obchodním centrem, kancelářemi i kriketovým hřištěm. Na zašlých náhrobních kamenech rozpadávajícího se hřbitůvku dnes už jen stěží rozluštíte anglická jména. Prales si bere zpět to, co mu kdysi patřilo.

Až budete projíždět po jediné silničce na "hlavním" ostrově South Andaman, neotvírejte okna. Dva vojáci, opírající se vedle řidiče autobusu o pažby ručnic, by vám to stejně nedovolili. Na autobus prý z džungle občas přiletí sprška šípů. Původní andamanské kmeny se dodnes nesmířily s indickými přistěhovalci, kteří na ostrovech po roce 1947 vystřídali britské kolonisty. Nejbojovnější z nich, Jarawové, každoročně zabijí několik lesních dělníků. Na původně plánovanou návštěvu jejich rezervace jsme proto museli zapomenout.

Divoši, žijící dosud na úrovni doby kamenné, chtějí klid. Budou jej mít až do doby, kdy bude nedaleko městečka Port Blairu dostavěna ranvej, umožňující přistání velkých mezistátních letadel. Pláže Andaman pak zaplní pestrobarevné slunečníky a pokřikující prodavači suvenýrů. Za pár let ráj zmizí. Takže si pospěště...

CESTOVATELSKÉ MINIMUM
Pro návštěvu Andaman, kde smíte zůstat jen měsíc, potřebujete kromě víza speciální povolení. Do druhého dne vám jej bez problémů vystaví na imigračních úřadech v Dillí, Madrásu či Kalkatě, nebo o něj můžete už s předstihem požádat na indické ambasádě v Praze. Po příjezdu na ostrovy se musíte zaregistrovat na policejní stanici, kde také dostanete kartičku s vymezením ostrovů a oblastí, které smíte jako cizinci navštívit.

Správním centrem Andaman je městečko Port Blair, ležící na ostrově South Andaman. Z Madrásu či Kalkaty se sem dostanete buď vnitrostátní leteckou linkou (jedna cesta cca 150 USD) nebo mnohem levněji zhruba dvakrát za měsíc lodí společnosti SCI (plavba trvá dva až tři dny). Protože na většině míst dosud chybí ubytovací a stravovací možnosti, musíte se ve všem spolehnout sami na sebe (jediný turistický resort s bungalovy je na ostrově Havelock). Prohloupíte, pokud doma zapomenete potápěčské brýle, šnorchl, ploutve a kus vlasce s háčkem na chytání ryb. Základní potraviny, mačetu na kokosové ořechy a kanystr na pitnou vodu koupíte na tržišti v Port Blairu. Mezi jednotlivými ostrovy fungují pravidelné lodní linky.

 
 
 
Přečteno 16459x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
FjallravenAnthony, Reagovat
Adidas Superstar ShoesSarah, Reagovat
Nike OutletMaria, Reagovat
Fitflop Slippers Rodolfo, Reagovat
Nike ClearanceHolder, Reagovat
Nike ShoesAnthony, Reagovat
Balenciaga SneakersGeorgette, Reagovat
Pandora Jewelry OutletBarbara, Reagovat
OakleyWilliam, Reagovat
Air JordanBarbara, Reagovat
Baseball JerseysAnthony, Reagovat
Oakley Sunglasses OutletLisa, Reagovat
Moncler Official SiteRodolfo, Reagovat
LongchampSarah, Reagovat
Birkenstock Sandals Sarah, Reagovat
Jordan 4Walker, Reagovat
Kevin Durant ShoesGeorgette, Reagovat
Oakley Outlet StoreSarah, Reagovat
Cheap Nike Air MaxRodolfo, Reagovat
NMDGeorgette, Reagovat
Nike Outlet Store Online ShoppingMaria, Reagovat
NFL Pro ShopDarleen, Reagovat
Nike Air Force OnesPhyllis, Reagovat
Nike Off WhiteKatherine, Reagovat
Pandora CharmsLisa, Reagovat
Yeezy AdidasBarbara, Reagovat
Christian Louboutin HeelsJoseph, Reagovat
Longchamp HandbagsLisa, Reagovat
NicobaryOtto Kalousek, Reagovat
Strávil jsem tam krásný měsícmilda, Reagovat
Andamany nejsou tak ideální...OK, Reagovat
kom.Olouš, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: