Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Evropa > Polsko

Aprílový bivak u Baltského moře

Redakce, Lenka Málková / 20.02.2002
Vyrazit tak někam, kde hodiny a dny nepotkáte živáčka, za pěknou přírodou, "někam daleko", ale především s poloprázdnou kapsou. Že nemusíme vykrádat banky, jsme se přesvědčili sami minulé Velikonoce. Cílem naší cesty se stalo Baltské moře.
 
  Vybaveni vším, od plavek po teplé svetry, s batohy na zádech a stany uvnitř, jsme na pražském hlavním nádraží nastoupili do nočního vlaku směr Wroclaw. Hned první přestupní stanice při cestě na sever nám přiblížila, jakže se v Polsku vlastně žije. Půlnoční nádraží přeplněné lidmi, otevřené obchůdky, plné restaurace, zkrátka "provoz jako na Václaváku". Podobně vypadal i náš vlak končící ve Gdyni. Babka v nacpaném kupíčku neúnavně pletla, jehlice kmitaly kolem našich hlav nebezpečně blízko, ale alespoň jsme seděli. Asi desetiletý kluk cestoval naprosto sám přes půl země a ještě k tomu v noci. Co by asi řekli naši rodičové, kteří i své dávno plnoleté ratolesti pouští do světa jen s velkou dávnou přemáhání a vidinou špatných konců? Přece jen nejsme s Polskem až tak svázáni. Každého z nás naopak ihned napadla určitá podobnost s Ruskem. I tady se ve vlaku skoro žije.

  Probudili jsme se těsně před konečnou, námraza na oknech, prudký vítr a sníh všude kolem. "No kam jsme se to vydali?" V hale gdyňského nádraží pak následovalo překotné vybalování dalšího oblečení. Cibulový systém oblékání v našem provedení dosáhl dokonalosti. Jedno tričko na druhé, mikina, svetr, bunda. Pouze pro plavky se nenašlo uplatnění.

  A ještě jednou přestoupit a jsme na místě - poloostrov Hel. Nejdelší, nejužší a nejsevernější. Z vlaku vidíte moře po obou stranách a užíváte si toho "krásného" mořského větru, vln a liduprázdna. Kdo si myslel, že si užije i ticha, se mýlil. Noc nás v tom jen utvrdila. Stan postavený na písečné pláži dostatečně daleko od moře, si vytrpěl své a mi s ním. Zima, mokro, severské klima. Předpokládané koupání a opalování se nekonalo. Zato jsme se koulovali, trpěli zimou jako při vysokohorských expedicích, no zkrátka jsme si užívali. 

  Tři dny "pohybování se" po pobřeží ve směru, kterým právě zavál vítr a kempování všude možně, to je bilance naší výpravy. A možná cíl naší cesty, prožít něco "nenormálního".

  Při zpáteční cestě jsme pak sušili oblečení, vše kromě dobře ukrytých plavek bylo mokré nebo alespoň navlhlé, a domů jsme už zase dorazili jako civilizovaní lidé.   V dubnu bylo v Polsku opravdu "psí počasí". Ale alespoň tak rychle nezapomeneme.
 
 
 
Přečteno 661x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: