Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Treky Jižní Amerikou

Argentinské výšlapy

Tomáš Landsmann / 16.06.2008
Po divokých raftech na chilské řece Trancura následuje přesun do Argentiny. Zde si vylezeme na horu Cerro Catedral a navštívíme překrásný národní park Los Alerces.
 

Dramatický přesun

Z chilského městečka Pucón, které nám v minulých dnech sloužilo jako základna, jedeme přes hranice do argentinského San Martín de los Andes a zde kupujeme lístky na poslední autobus do města Bariloche. Dáváme bágly do úschovny a jdeme zjistit, kde se dají vyměnit peníze. Slečna v informacích mi poradila místo, kde můžu transakci provést. „Díky," říkám jí, „tak to na to máme asi hodinu času." Slečna na to ale odpověděla, že to tedy asi ten autobus nestihneme - jede nám to prý za 10 minut. Zapomněl jsem totiž na to, že je mezi Chile a Argentinou hodinový časový posun. Bereme tedy rychle bágly z úschovny a letíme na autobus. Jen dosedáme, už se rozjíždí.

Problémy v nočním Bariloche

Za tmy přijíždíme do Bariloche a vyvstává nám tu opět menší problém: nemáme žádné argentinské peníze. Naštěstí se to dalo vyřešit směnou u místního trafikanta - sice za šílený kurz, ale aspoň máme drobné na autobus do centra. Jen jsme se tam dostali, objevuje se další komplikace. Hostel, který jsme si vybrali v průvodci, má plno a slečna v recepci mi říká, že už asi nikde nic neseženeme. Obcházíme lacinější hotely, ale všude je narváno. Po dlouhém hledání nakonec přeci jen nacházíme nocleh a s radostí uléháme.

Výšlap na horu Cerro Catedral

Ráno, po návštěvě informací, jsme se rozhodli vystoupat na nedalekou horu Cerro Catedral. Sedáme do autobusu a jedeme asi hodinu do lyžařského střediska pod horou. Ptám se řidiče, kudy se dostaneme nahoru. Ten jen mávne rukou. „Běžte nahoru kudy chcete, je zde spousta stezek," říká. Je tu několik lanovek a jedna dokonce funguje a vozí lidí nahoru. My si to ale poctivě vyšlápneme. Po hodině chůze se dostáváme do horní stanice jedné z lanovek. Vypadá opuštěně a prázdně, ale dovedu si představit, jaký je tu šrumec v plné lyžařské sezóně. Pokračujeme po cestě dál a dostáváme se na severní vrchol hory Cerro Catedral. Je odsud úžasný pohled na horu Tronador, na údolí pod ní, na chilské kopce a sopky v pozadí. Nad hlavou nám krouží párek kondorů na uvítanou. Chvíli si vychutnáváme tu nádheru než sestupujeme zpět dolů do střediska, abychom chytli autobus zpět do Bariloche.

Modrá jezera v Los Alerces

Další den je v duchu přesunu do národního parku Los Alerces, ležícího nedaleko města Esquel. Rozhodli jsme se, že pojedeme do jeho západní části, která je u hranic s Chile, protože je tu více stezek a také předpokládáme méně rekreantů z Esquel. Vystupujeme u kempu Rio Arrayan, našeho základního tábora. Další den ráno vstáváme brzy, stoupáme po cestě a pak přes visutý most u jezera Lago Verde. Asi po dvou hodinách chůze vycházíme z lesa a skáčeme po kamenech potokem vzhůru až pod horu Cerro Alto el Petiso. Poslední úsek je dost strmý a plný drolících se kamenů, takže nám výstup dává dost zabrat. Konečně jsme na vrcholu! Je odsud nádherný výhled na okolní hory a nádherná modrá jezera s pitnou vodou. Pozorujeme okolní krajinu a nad hlavami nám opět krouží kondoři. Po krátké svačince na tomhle skvělém místě je čas na sestup.

Plameny přes cestu

Čas se nachýlil a my se musíme vydat na cestu zpět do Esquel. Skoro hodinu čekáme na autobus, aby nám řidič řekl, že nás nevezme. Následuje další hodina a půl čekání u prašné cesty na poslední spoj. Naštěstí má místo, a tak můžeme jet. Během cesty začínáme v dálce pozorovat kouř. Když se dostáváme k hranicím parku, je to už nad slunce jasné - je tu požár.
Rozrostl se do ohromných rozměrů a já začínám mít obavy, že se nedostaneme ven z parku. Z Esquel sem přijíždějí hasičská auta, ale obávám se, že tady toho už moc nezachrání. Oblohu halí oblaka kouře, který nás provází po celou dobu jízdy do 80 kilometrů vzdáleného města Esquel.


 
Předchozí díly
1. Sopky a jezera v Altos de Lircay
2. Chilský park Laguna del Laja
3. Výstup na Villarricu a adrenalinové rafty
Následující díly
5. Patagonské impozantní vrcholky
6. Okružní cesta po Torres del Paine
7. Projížďka po krásách severního Chile
8. Rallye chilskou divočinou
8. Po jižním Peru až do Údolí vulkánů
Související články
Aconcagua – podceňovaná sedmitisícovka
Největší a nejkrásnější – Perito Moreno
Národní park Los Cardones, severní Argentina
Náklady na cestu po Argentině
 
Přečteno 1306x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: