Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Austrálie a Oceánie

Autem australskou pouští

Eva Palátová, Tomáš Paleček / 7.05.2008
Vnitrozemí Austrálie je širá poušť, písek a prach, nekonečný horizont, fascinující západy slunce, města duchů, „zeměplocha“, do níž se i USA vejde jako malina. A vybavit auto na výpravu do nitra Austrálie je vlastně trochu sci-fi příběh, zejména jste-li finančně omezeni.
 

Koupě auta

Nejlepší volbou pro cestu pouští je koupě ojeté terénní čtyřkolky. Na tu musíte našetřit 3-6000 AUD. Levnější osobák s bříškem u země by vás zařadil mezi klasické turisty „cvakače“, co vyskakují u cesty, cvaknou fotku a jedou dál uvěznění do svého jediného sjízdného směru – hlavní silnice podél pobřeží. Vybočit znamená vidět tu pravou a ryzí Austrálii, ale také dostat se na stovky mil daleko od vody, benzínu i pomoci. Nepodceňujte to. V případě ztroskotání auta v terénu se doporučují dvě věci: zůstat ve stínu svého vozidla a vypustit vodu z chladiče. Tu totiž v záchvatu žízně vypijete jako první a rozhodně vám neudělá dobře. Opustit vůz a hledat vodu znamená vydat se na nesmírné vzdálenosti zcela monotónním opuštěným terénem se spalujícím sluncem nad hlavou. Auto v poušti je ze vzduchu nalezitelné, člověk ne. Ostatky suverénních cestovatelů jsou zpravidla nalezeny ne dál než 10 km od opuštěného vozu.

Krabička první pomociBarvy jižní oblohy

Samotná lékárnička do „země bez pomoci“ je takovou ošemetnou záležitostí. Buď vezměte takovou, jež obsahuje naprosto vše, nebo ji neberte vůbec. Pokud už se vám totiž něco přihodí, tak vás uštkne had, který vás ani nenechá dočkat soudné hodiny, protože má čekačku pár minut, nebo vás sežere krokodýl, či žralok. Ve všech případech se s lékárničkou špatně operuje, pokud nemá dostatečnou tuhost a protivníka jí neumlátíte. K lékárničce potom přibalte sluneční krém s faktorem 150 a repelent. A plácačka spolu s moskytiérou na hlavu jsou snad stejně strategické jako hever. Buď přežijete vy nebo několik tisíc much. Další společnost vám bude dělat také dvoucentimetrový mravenec s půlcentimetrovými kusadly. Než si stoupnete fotit ty krásy světa, nastříkejte si sandále repelentem, docílíte tak podstatně méně rozmazaných fotografií. Sekora by se v Austrálii vůbec vyřádil. Jakékoli boxy, jimiž neproleze hmyz, jsou podmínkou pro převoz poživatelných potravin.

Oheň bez hranic

Pouštní Austrálie na noční satelitní mapě paradoxně nejvíc svítí. A to jen proto, že v jednom okamžiku existuje hned několik trampských vlků, co si pečou vuřta na táboráku a hýkají o Niagáře. Otevřené ohně jsou zde přísně zakázány! V případě požáru nevystupujte z vozu - oheň se zpravidla prožene velmi rychle po nízké suché trávě pod koly auta a je pryč. Paradoxně jste více v bezpečí vedle benzínové nádrže než v botkách na ohnivé zemi.

Rakev na střešeHotel na střeše

V ceně kupovaného vozu jsme vyfasovali i lecjaké vychytávky, které měly z rozhicovaného auťáku udělat luxusní vilu. Děkujeme předchozímu majiteli za skvělý smysl pro humor. Vůbec nejgeniálnějším vtipným pokusem o motoristické „2 v 1“ byl střešní stan. Ten nápad – zaparkovat kdekoli a postavit si stan na střeše – ten bych nominovala na Nobelovu cenu. Škoda, že strůjce stanu v něm sám nikdy nenocoval.
V případě takového střešního stanu totiž znamená „upadnout do pelíšku“ vyhrabat se bez jakéhokoli žebříčku na metr osmdesát vysokou střechu a za pomoci všech břišních svalů se nasoukat pod moskytiéru tak, aby se tam s vámi nenasoukal jediný moskyt. To pak uleháte tak dokonale probuzeni, že kýbl studené vody by to nezvládl lépe. Jen co jsem zalehla, začala jsem zvědavě pátrat, kam si lehne Tom. Poté, co jsem vydechla a namáčkla se na všechny moskyty na moskytiéře, nasoukal se ke mně s funěním slona zkomprimovaný do velikosti plyšového medvěda. „To je ale prima klaustrofóbický tunýlek, tady si můžem dělat tu túú jako vláček,“ povídám mu. „To je tak to jediný, co tady můžem dělat!“, dostává se mi odpovědi. Dále mi Tom nepřímo naznačil, že nemožnost odvětrávání miniprostoru není jeho chyba, a popřál mi dobrou noc.
Ráno jsme si rovnali své končetiny do původních tvarů. Jejich rovnání značně ztížil ranní seskok ze stanu. Při takovém nočním odskoku na WC nabírá jindy suchá, nepodstatná fráze vašeho kolegy: „Nezabi se!“ docela na škodolibosti. Jednoho mého nočního křováckého pochodu Tom využil, aby si rozsvítil neónovou lampu (další bonus v ceně auta) a četl. Tom si s lampou ve stanu sice prima početl a mně záře usnadnila identifikovat jediné vozidlo na sto mil daleko, ovšem stejně tak je identifikovala i armáda brouků, zlákaná na megasvětlušku uprostřed pouště.

Zavařovací lednice

Další bonusovou noblesou byla pojízdná lednička. Je nutné ji zapojit až po nastartování a vypojit ji před vypnutím motoru. Ani po 14 dnech jsme nebyli schopni toto přehnaně jednoduché ledničkové pravidlo za žádných okolností dodržet. Navíc lednička potřebuje mít u svého větráčku trochu prostoru, jenže věci v terénním voze zcela neohlášeně putují, takže jsme ledničce nikdy nemohli dát to, co k provozu potřebovala. Ledničku zřejmě stejně trýznili i předchozí majitelé, což se podepsalo na klíčové funkci stroje – chlazení. Všechny věci v autě se nám přes první noc krásně zchladily, jen piva z ledničky zůstala teplá. Jednoho večera jsme řešili problém, co udělat s polootevřenou konzervou a Tom dostal geniální nápad: „Dáme ji do ledničky, ta by nám ji mohla znovu zavařit!“

Orientace v bílé mapěDuny v Fitzgerald River NP

Nejpodrobnější autoatlas Západní Austrálie (též v ceně auta) jsem ověřila ve všech specializovaných knihkupectvích, zda je opravdu nej. A na mou věru, podrobnější jsem nenašla. Ostatní mapy připomínaly vlastně spíše letecké snímky - jako třeba moderní pokus vměstnat Austrálii do formátu „do kapsy“. Obsažené mapy naší bible se lišily měřítky podle toho, zda vůbec existuje něco, co by se na mapě dalo nebo mělo smysl zobrazit. Do mapy jsme na střídačku zírali s neskrývaným údivem a překvapením. Třeba na stránku o měřítku 1 : 2 000 000, kde na půlce A4 nebylo zaznačeno zhola nic kromě shrnující poznámky uprostřed: „početné sníženiny“. A tak jsme si do mapy kreslili sami. Naše malebné autíčko 5 x 6 cm určitě nikoho nezmate při hledání cesty. Nezkřížilo žádný mapový prvek kromě poledníku.

Vyprošťovací prkénka

„Jarrahové dřevo je tvrdé jako chlap, až budete potřebovat vyhrabat, podrží vám káru i na nejjemnějším písku!“, tvrdil nám kamarád Jura při předávání prkýnek z jarrahu. Zapomněl dodat: „A zadřeš si třísku!“ A to do všeho, co kolem prkýnek v autě za jízdy kočovalo. Tvrdost a mohutnost jarrahového dřeva je obdivuhodná. Tom sliboval, že jak se vrátíme, pozveme Juru na barbeque a jarrah prkýnka slavnostně spálíme. Ale vyměknul po jednom odpoledni, kdy jsme vyměkli všichni v měkkém písku. Krtek (náš černočerný teréňák) naplnil svou sudbu a jal se v měkoučkém písku zahrabávat. Nebýt prkýnek, máme noru až do středozemě. Fintou k vyhrabání je kromě důlních prací také upuštění pneumatik, a to skoro úplně. Pneumatikám se tak sypký povrch lépe uplácává. Drobný problém pak nastane zase na tuhém povrchu s kompresorem, kterému v našem případě nefungoval měřák.

NářadíRoad Train

Doporučuji nasypat do jednoho kartonu lecjaké náhradní součástky na auto včetně izolepy. Snadno a rychle spravila urvaný nárazník, ulomené zrcátko i pavouka na rozbitém předním skle. Při předjíždění tzv. „road trains“ (silničních vlaků) nelétají totiž na štěrkové cestě kamínky, nýbrž meteority. Technickou příručku od výrobce s podrobným popisem vybavení vozidla berte automaticky. Kanystry s všemožnými tekutinami včetně náhradních pro auto zabíraly v podstatě všechen prostor našeho vozidla. Kdyby se vám zdálo, že zástěrky už opravdu drhnou o každičkou berušku přes cestu a došlo na odhazování nákladu, oželte balík s dobrotami i ty dechové a žesťové nástroje, ale NIKDY nevyhazujte ta monstra, co zaberou nejvíc místa –  kanystry s vodou a s benzínem!

Více praktických zkušeností a rad, jak přežít cestu kolem světa za 800 dní, najdete v právě vyšlé knize „ATA MUA kolem světa za 800 dní". Recenzi na tuto knihu najdete v rubrice Literatura.
Křest knihy spojený s promítáním z Nového Zélandu proběhne:
15.5.08 – BRNO – 18.30, MZLU, posluchárna Q01
20.5.08 – TŘEBÍČ – 18.00, Městská knihovna
27.5.08 – ZNOJMO – 17.00, Městská knihovna
28.5.08 – PRAHA – 18.30, Klub cestovatelů Karavanseráj
18.6.08 – ROSICE – 18.00, Městská knihovna
Více info na www.atamua.cz
 
Související články
Moskytiéra – štít proti hmyzu
Co na sebe do Austrálie
Nebezpečná australská hygiena
Kurz přežití v džungli
Čištění vody na cestách
ATA MUA - kolem světa za 800 dní
Cestování po Západní Austrálii - proč ne?
Jak se v Austrálii shání práce
Proč tolik mladých lidí míří do Západní Austrálie?
Související odkazy
ATA MUA - kolem světa za 800 dní
 
 
Přečteno 14700x
 
 
 
Komentáře
Adidas YeezyNicholas, Reagovat
FjallravenGeorgette, Reagovat
Michael Kors Canada OutletTim, Reagovat
TimberlandSarah, Reagovat
Pandora JewelryCody, Reagovat
Nike CortezJoseph, Reagovat
Pandora Charms OutletBynoe, Reagovat
Air Max 270Walker, Reagovat
KD ShoesCatalina, Reagovat
Louboutin ShoesSantos, Reagovat
Nike OutletWalker, Reagovat
PandoraSantos, Reagovat
Michael Kors CanadaBynoe, Reagovat
Louboutin ShoesKatina, Reagovat
Longchamp BagsGeorgette, Reagovat
Lebrons ShoesGeorgette, Reagovat
Adidas Yeezy BoostSarah, Reagovat
Pandora JewelryLisa, Reagovat
Basketball ShoesKatherine, Reagovat
Yeezys ShoesGeorgette, Reagovat
Oakley Si SunglassesSarah, Reagovat
KD ShoesGeorgette, Reagovat
Oakley EyeglassesKatina, Reagovat
Cheap Jerseys From ChinaAnthony, Reagovat
Goyard HandbagsNicholas, Reagovat
Oakley OutletLisa, Reagovat
Adidas YeezyParker, Reagovat
Pandora Charms UKSarah, Reagovat
MLB JerseysPhyllis, Reagovat
Cheap Jerseys WholesaleDarleen, Reagovat
Pandora Jewelry OutletBarbara, Reagovat
Nike OutletWalker, Reagovat
Air JordanSarah, Reagovat
Pandora RingsMaria, Reagovat
Yeezy ShoesSantos, Reagovat
Coach OutletLisa, Reagovat
Nike Factory OutletWalker, Reagovat
Ray Ban OutletLisa, Reagovat
Cheap JerseysKatherine, Reagovat
Jordan Space Jam 11Janes, Reagovat
Nike Shoes For WomenCatalina, Reagovat
Hermes HandbagsAnthony, Reagovat
Goyard BagsWalker, Reagovat
Cheap Jerseys WholesaleHolder, Reagovat
Nike Shoes For WomenCatalina, Reagovat
Christian Louboutin ShoesBarbara, Reagovat
Bottega VenetaRodolfo, Reagovat
Nike CanadaWalker, Reagovat
Ralph Lauren OutletRodolfo, Reagovat
MLB ShopWalker, Reagovat
Nike Cortez MenNicholas, Reagovat
Moncler Official SiteBarbara, Reagovat
Christian LouboutinKatherine, Reagovat
Nike Running ShoesPhyllis, Reagovat
Louboutin UKKatina, Reagovat
Yeezy Boost 350 V2Holder, Reagovat
Asics Outlet Store OnlineRobert, Reagovat
Nike UptempoLauren, Reagovat
FjallravenWalker, Reagovat
Curry 4 Release DateRodolfo, Reagovat
Nike Air MaxKatina, Reagovat
Yeezy 500 Utility BlackNicholas, Reagovat
Vans OutletJanes, Reagovat
Yeezys Shoes Sarah, Reagovat
Wholesale JerseysHolder, Reagovat
Nike OutletDarleen, Reagovat
Asics Outlet StoreRobert, Reagovat
Michael Kors Canada OutletJanes, Reagovat
Nike Outlet StoreSarah, Reagovat
Nike Clearance StoreCatalina, Reagovat
Cheap NFL JerseysHolder, Reagovat
Bottega Veneta HandbagsSarah, Reagovat
Nike Clearance StoreRobert, Reagovat
VansPhyllis, Reagovat
Air Max 95Joseph, Reagovat
Birkenstock SaleLisa, Reagovat
MLB JerseysPhyllis, Reagovat
Air Max 98Parker, Reagovat
Adidas Superstar WomenJoseph, Reagovat
Birkenstock Sandals For WomenKatina, Reagovat
Pandora CharmsBarbara, Reagovat
Yeezy ShoesBarbara, Reagovat
Yeezy BoostNicholas, Reagovat
Nike StorePhyllis, Reagovat
Cheap JerseysMaria, Reagovat
NHL JerseysParker, Reagovat
NFL JerseysMaria, Reagovat
Oakley Outlet OnlineKatina, Reagovat
Pandora Jewelry Official SiteSarah, Reagovat
a pointa...?michal, Reagovat
Re: a pointa...?Evča, Reagovat
DikyAdam, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: