Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > doprava

Autobusem do Švédska

Marketa Svobodová / 29.08.2007
Do Skandinávie lze dojet mnoha způsoby. Nejrychlejší a samozřejmě nejdražší variantou jsou letadla. Příliš charterových letů není, letištní poplatky jsou poměrně vysoké a našinci této varianty příliš nevyužívají.
 

Častěji se jezdí po vlastní ose či autobusem. Auto člověk musí vždycky spojit s trajektem, variant je mnoho – cesta z Německa rovnou do Švédska či Norska (např. několikahodinová plavba Sassnitz – Trelleborg), z Německa lodí do Dánska a pak lodí či po mostě do Švédska. Další možností je jet přes Polsko a pobaltské státy. Poměrně výhodná se jeví cesta autobusem. V Čechách existují 3 velcí dopravci na sever – Bohemianlines, Eurolines a Student Agency.

Mám zkušenost s jízdou do Švédska v různých ročních obdobích. Autobusy jezdí z Brna přes Prahu a Teplice do Německa a Dánska až do Stockholmu s mnoha zastávkami. Snad všechny společnosti nabízejí výrazné slevy při koupi zpáteční jízdenky minimálně měsíc před odjezdem, existuje však řada dalších slev.  Poprvé jsem jela se společností Bohemianlines. Společnost nabízí studentské lístky a časově zvýhodněné jízdenky. Lze vzít dvě velká zavazadla do kufru a jedno příruční do autobusu, za ostatní se připlácí. Nevýhodou je odjezd v půlce týdne a přepravní podmínky, které nedovolují vozit lyže. Lze to ale risknout, v mém autobusu byli kluci s lyžemi a pulkami, kteří řidiče na Florenci „ukecali“.
Letos v zimě jsme Bohemianlines kvůli termínu odjezdu z výběru vyřadili. Nejlevněji vycházeli Studenti, nevýhodou bylo, že do Stokcholmu přijíždí asi hodinu po odjezdu vlaku dále na sever a cesta zpět navazuje ještě hůř – hodinový rozdíl je v opačném pořadí, takže člověk musí vyrazit na cestu domů o den dřív, aby stihnul návaznost. Lyže berou ale bez připomínek.
Zkusili jsme tedy vyjednávat s Eurolines. Na tohoto dopravce jsem sice slyšela spoustu kritiky, ale časově nám spoje dost vyhovovaly a při koupi promo jízdenky více než 30 dní před odjezdem se cena tak výrazně nelišila. První problém byl ohledně lyží – po telefonu mi řekli, že lyže berou jen do Kodaně, dál ne. Nebylo mi jasné, co mi s nimi udělají dál, problém mi pak vyřešila paní na přepážce sdělením, že lyže neberou vůbec. Takže to risknout jako kluci s Bohemianlines. Jenže nejasnosti pokračovaly- já jízdenky kupovala koncem února s odjezdem v březnu a návratem v dubnu. Avšak Eurolines přechází vždy od dubna na letní jízdní řád, který ještě v zimě není dostupný. Následovalo kolečko: po telefonu mi paní řekal, že jízdní řád je schválený, jen ještě není na internetu oficiálně. Na Florenci mi ale paní u přepážky tvrdí, že jízdní řády ještě nejsou a že mi tedy zpáteční jízdenku nemůže prodat. Navíc se liší ceny, po telefonu mi nabízeli zpáteční promo za 1700 Kč, u přepážky prý už promo na tenhle termín nejsou, byť stále splňuji 30 denní lhůtu! Prodají mi stejně jen jednosměrnou za 1200 Kč a návrat je nejistý. Chvíli se s paní dohaduji, jak mám splnit 30 denní lhůtu pro zpáteční jízdenku, když měsíc před změnou ještě neznají jízdní řády. Argumenty paní neudolám, stojí si na svém. Opět volám na infolinku, kde mi tvrdí, že promojízdenky ještě jsou, jen nevědí kolik, jízdní řády nejsou a nevědí, kdy budou. Prý ale ať si koupím za 900 promo jednosměrnou a pak se předělá na zpáteční, až bude jasno v termínech. Odpoledne zase běžím na Florenc, tentokrát na druhou stranu nádraží k malému okénku na nástupišti, které mi poradili na infolince. S paní z kanceláře prý nemá cenu něco dojednávat! Zkouším tedy své štěstí tam. Mladý kluk mě nejdřív vyvádí z omylu, že by šlo z jednosměrného lístky zpětně udělat zpáteční. Taky vymýšlí další, naprosto jinou cenu pro jízdenky, jak jednosměrné, tak zpáteční. mám pocit, že si ze mě trochu utahuje, jeho kolega volá šéfovi pro potvrzení plánovaných letních řádů. Slibují, že to pojede, jak má, a kluk mi nabízí jakési čachry s datem odjezdu, jako že mi vystaví na stejný den ještě v březnu odjezd i návrat (návrat prostě v březnu stihnout nejde, pokud odjíždím poslední pátek v měsíci!), pak mi návrat bezplatně změní, stejně prý na datumy nikdo nekouká. To už mi nervy hrají, 4 lidi tvrdí pokaždé něco úplně jiného, jak časově, tak cenově. Sázíme proto na jistotu a jedem nakonec se Student Agency, kteří nás za nejlevnější peníz dovezou do Stockholmu téměř o 2 hodiny dřív, takže ještě stihneme vlak. Bus je celkem pohodlný, lyže berou a teplé nápoje jsou zdarma.
Neberte to jako reklamu, ale jako odrazování.

 
Související články
Po pražcích do Evropy
Trajekt přes baltské moře
Jak se stopuje trajekt
Stopem za polární kruh
Do švédského vnitrozemí na kole
Na kole přes Pobaltí až na Nordkapp
 
Přečteno 5489x
 
 
 
Komentáře
A proto lítámjára, Reagovat
Re: A proto lítámjára, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: