Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > doprava

Autobusy plné dobrodružství

Redakce, Kateřina Sekyrková / 29.05.2002
Pokud by se vám však zastesklo po sdílení společných zážitků a budete potřebovat se co nejlevněji dostat na místa bez veřejné dopravy,vzpomeňte si na speciální autobusy, které vás budou s dalšími cestovateli flexibilně rozvážet po předem stanovené trase.
 

Vy na vybraných místech můžete z autobusu vyskakovat a v předem stanovené dny zase naskakovat. Zkrátka autobusy hop-on/hop-off. Tyto autobusy, nazývané také Backpackers bus, vlastně nejsou vždy pravými autobusy, ale pouze tzv. vany (rozuměj mikrobusy). Řidič takového vanu je zároveň průvodcem a proveze vás místy, která jsou mimo trasy klasických linkových autobusů. Okruhy jsou šité na míru nezávislým cestovatelům, kterým nevadí přespání v jeskyních nebo na území nikoho a s ničím, pěkně pod širákem. Dle společnosti, u které si okruh zakoupíte, je v ceně jídlo, které si víceméně společně vaříte, nebo také možnost spaní ve stanech, které si povezete celou dobu na korbě vanu spolu s vašimi zavazadly.

Nezapomeňte se zeptat, jestli je v ceně také vstup do národních parků.
Nejznámějším je Green tortoise Adventure Bus, kdy se ve speciálně upravených autobusech s lavicemi na sezení i spaní projedete po celých Spojených státech. Jde o druh cestování, kdy jde hygiena a sociální návyky mimo vás trochu více než je obyklé. Tento způsob transportu a sdílení zkušeností rozhodně není pro každého cestovatele, ale dobrodružství to bezesporu je. Zájem o tento autobus je skutečně velký, a tak si rezervujte předem místa v nástupní stanici. Podobná situace je s Kiwi

Experience na Novém Zélandu.
Malé společnosti provozují v sezóně hop-on/hop- off autobusy (vany), které nepojmou více než 9 - 20 pasažérů. Vozí baťůžkáře od hostelu k hostelu a navštěvují se a chodí po národních parcích. Pokud se vám na určitém místě bude líbit, můžete si zde pobyt prodloužit a nastoupit až do autobusu, který pojede za 3 nebo 4 dny. Po celé trase tak jezdí dokolečka dle její délky několik autobusů, které vás průběžně budou vyhazovat a zase nabírat. Takový Backpackers Bus na západním pobřeží USA vás dostane od San Francisca přes L.A. do San Diega, Las Vegas a národních parků na jihozápadě USA. V Kalifornii se ptejte po Incredible Adventures,d íky kterému navšívíte Yosemite, Lake Tahoe a Napa Valley.

Dobrodružné autobusy mívají i svá tématická řazení - národní parky, horská kola, jóga, pozorování velryb (whale watching), ale také okolo světa za 90 dní. Kanada, se svou krásnou divokou přírodou nabízí tzv. Seagull Expeditions, 7 - 10 denní kempování ve Skalnatých horách se společností Nomads a fascinující zážitky s Moose Travel Network. Autobusy hop-on/hop-off již existují i v Evopě. Nejvíce se o nich dovíte v hostelech, která jsou nástupními stanicemi pro většinu z dobrodružných autobusů.

Nebojte se, že na takto podstoupeném okruhu nepotkáte stejně cestovatelsky zaměřeného člověka, jako se vám může přihodit u Greyhoundu. Potkáte, stejně jako v hostelech, lidi z celého světa a uvidíte a zažijete mnoho za poměrně málo peněz.

 
Související články
Americké národní parky s manželi Motani
Jízda mexickým autobusem
Autobusem po Mexiku
Na kole za staletými kaktusy Saguaro
 
Přečteno 1359x
 
 
 
Komentáře
dobrý..........Pixl, Reagovat
RE: dobrý..........katka, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: