Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Batoh Treksport Patagonia 4 (x) 80 – recenze

Karel Cvalin / 18.12.2008
Před dvěma lety mě někdo z auta ukradl batoh plný věcí do přírody. Na všem špatném je ale i něco dobrého, a tak jsem to po prvotním šoku a rozhořčení začal považovat za takový nucený upgrade v podstatě všeho – včetně batohu.
 
S batohy Treksport mám zkušenosti řádově od roku ´95. Na zádech se mi vystřídaly „nejstarší tip“ Tatran 70 a „druhá generace“ Tatran 80 – ten mi byl právě odcizen. Mojí hlavní preferencí při výběru dalšího batohu byl objem a to v tom smyslu, aby splňoval nároky současného turisty v rozsahu od půlročního cestování po světě i weekendové akce typu snowboardový freeride někde na Slovensku. Nevím, zda jsem byl zaslepený právě dobrou zkušeností s batohy zmíněné značky, každopádně v době, kdy jsem si batoh pořizoval, tyto nároky splňoval pouze Treksport, a tak volba padla na Patagonii 4(x) 80. Ostatní značky končily s objemem někde na 70+10litrech a to mě nestačilo. Zároveň jsem byl zvědavý na nový přívlastek 4(x) 80.

Batoh je to vskutku veliký, nebál bych se říct expediční. Každý má ovšem hranice, kde končí turistika a začíná expedice, někde jinde. Batoh je rozdělen na 2 komory a vrchlík, lépe řečeno může být rozdělen přepážkou na zip. Vrchlík je odnímatelný. Dolní komora má nezávislý vstup na zip. Horní komora je přístupná shora, uzavíratelná dvojicí stahovacích šňůrek. Zde lze v případě nutnosti nahnat něco (asi 10litrů) na objemu – jednoduše nepoužiju první stahovací šňůrku. Vylepšení oproti předchozímu modelu je horní kompresní popruh, který můžu a nemusím použít. Toto celé zastřešuje vrchlík, který má v sobě zabudovanou kapsu na zip (vlastně dvě – shora a zdola) a nepromokavý vak na batoh. V případě, že je batoh úplně narvaný, vrchlík nedokáže pořádně pokrýt top hlavní komory – není dostatečně flexibilní. Vada to není závažná, ale je to něco, co mi trošku kazí dobrý dojem.

V hlavní komoře nahoře je dírka (vlastně 2 dírky) na vodní vak, spolu s malou karabinkou na jeho uchycení. Osobně preferuju vložit vak na vodu do svrchlíku, protože pak voda teče vlivem gravitace sama. Zepředu hlavní komory je expandovatelná kapsa. Její objem není velký a mně se osvědčila především na drobnosti, jako je mapa, časopisy nebo čepice a rukavice. Vrchlík je shora obepnut elastickou šňůrkou, kterou můžu uchytit třeba bundu nebo tak… (ovšem svrchlík a vůbec celý batoh musí být plný – jinak je šňůrka volná). Zepředu jsou dvě podobné gumové šňůrky – ty jsem ještě nikdy nevyužil… Batoh má na sobě našity reflexní prvky 3M pro zvýšení pasivní bezpečnosti.

Díky všemožným popruhům je na Patagonii 4(x) 80 možné připnout kde co. Za zmínku stojí boční popruhy konstruované za účelem přichycení lyží. Také jsou tam poutka na cepín. (Popravdě – já jsem nikdy cepín nepotřeboval, a tak si ani nejsem jistý, zda to poutka na cepín jsou.) Asi největším pokrokem oproti starší generaci jsou 2 horizontálně vedené popruhy téměř kolem celého batohu. Ty lze využít od prosté redukce velikosti batohu až k připnutí třeba pěnové karimatky nebo sušení prádla.
Nosné popruhy a zádový systém je léty ověřený patent (ruku do ohně bych za to nedal, ale myslím že pouze Treksportu). Zatímco u batohu Tatran je možné štelovat pozici batohu přímo na zádech, u Patagonie je nutné k nastavení nosných popruhů batoh sundat, což mi nevadí. TE systém, tak se jmenuje systém nastavení popruhů na Patagonii, mě osobně vyhovuje velmi a podle mého názoru daleko víc záleží na schopnosti si dobře zabalit (co se týče těžiště), než na zádovém systému. Zádový systém je podporovaný dvěma hliníkovými lyžinami, které je možné vyjímat (zřejmě pro účely čištění batohu). Navíc jsou lyžiny profilované ve tvaru zad, takže kdo má „jiná“ záda, může lyžiny naohýbat podle svých proporcí. Přesto doporučuji před koupí batoh vyzkoušet, minimálně v obchodě, protože jsem se několikrát setkal s tím, že někomu batoh na zádech neseděl.
Snaha o odvětrání zad je patrná, nicméně marná. Nedělám si však iluze, že  jiné batohy na tom budou lépe – vždy se víceméně musejí dotýkat ramenou a zad. Minimalizace takovýchto dotykových ploch sice vede k redukci pocení pod nimi, avšak za cenu komfortu. Tento poměr je u Patagonie optimální, komfort možná lehce převažuje odvětrání.
Co mi na zádovém systému vadí je materiál – možná si řeknete, že je to malichernost, ale polstrování velice ochotně přijímá jehličí a nechce ho pustit. Svrchní materiál je totiž pórovitý, zřejmě podporující odvětrávání, velikost pórů bohužel přesně odpovídá velikosti jehličí. K nosnému systému neodmyslitelně patří i bederní pás a prsní stahovací pás. K tomu asi nemám co říct, snad jen to, že je Patagonie oba má a že mi vyhovují. Prsní pás má navíc v přezce zabudovanou píšťalku.

Materiál celého batohu je sice jemnější než u minulého modelu, nicméně odolný dostatečně. Tím mám na mysli mechanické opotřebení. Co se týče voděodolnosti, to není žádná sláva – proto má v sobě batoh implementovanou pláštěnku, kterou je v případě deště možné nasadit. Pláštěnka se sestává z impregnovaného šusťáku lemovaného gumou a popruhu, který má zřejmě řešit situaci, kdy silný vítr pláštěnku z batohu strhne. Toto samozřejmě není dobré řešení – v silném větru a dešti je manipulace s vlající pláštěnkou na batoh to poslední, co člověk potřebuje. I když není pláštěnka úplně nej, je to oproti minulé generaci, kde pláštěnka zcela chyběla, velký krok kupředu. Lepší střih a lepší nasazovací systém tak zřejmě čeká na další model.

Hmotnost cca         2300 g
Cena cca        2600 Kč

Samozřejmě i Treksport se snaží jít s dobou a myslím, že se mu to i daří, avšak jednotlivá vylepšení nedávají batohu takovou přidanou hodnotu, abych ho nutně preferoval před modelem předešlé generace. Obecně mi přijde, že tyto jednotlivé prvky nejsou po designérské (teď nemám na mysli vzhled) stránce dotaženy do konce a je na nich co zlepšovat. Naopak ve prospěch nové Patagonie mluví vzhled (což je subjektivní) a cena, kde si myslím, že za stejnou cenu dostanu něco navíc a patrně bude i lehčí než předešlá generace. Při potenciálním výběru bych se zřejmě velmi snadno nechal ovlivnit svým konzervatismem a dobrou zkušeností s Treksportem. Raději budu ignorovat drobné nedostatky, o kterých vím, než riskovat vstup „do neznámé vody“. Tím nechci říct, že při potenciálním výběru určitě sáhnu po Treksportu – myslím, že k dokonalosti mu ještě hodně schází, avšak poměr cena/výkon je přijatelně nízký a všechny základní funkce, které má batoh mít, zvládá na výbornou.

Také máte zkušenost s vybavením, kterou byste rádi předali dále?
Pošlete nám svůj příspěve a vyhrajte v
soutěži TESTOVNY  praktické ceny od  firmy ACRON - www.acron.cz.

 
Související články
Batoh TrekSport TATRAN 80
Batoh Treksport Liquidator 8L (+ camelbak Water Bladder), model 2005
Batoh Treksport Patagonia
 
Přečteno 8792x
 
 
 
Komentáře
Zkušenosti s batohem TreksportEfika, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: