Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Turistika > hory

Běhající japonští mniši

Aleš Hejna / 22.09.2005
Denně uběhnou v mnišském úboru 40 kilometrů po prudkých svazích hory Hiei u starobylého japonského města Kjótó. Spí jen 4 hodiny denně - od osmi večer do půlnoci. Na trať vyrážejí za tmy v půl druhé ráno. Během fyzického pohroužení nepijí a nejedí. Za běhu musí zdravit všechny kolemjdoucí a nesmí opustit stanovenou cestu.
 

Denní dávky

Takto absolvují mniši malé japonské buddhistické sektytři tréninkové cykly po 100, 300 a 1000 dnech. Posledních 200 dnů poslední tisícidenní etapy se denní kilometrická dávka zvyšuje na 84 km. Po třech cyklech, jejichž naplnění obvykle trvá sedm let, mají tak bohoslovci v nohou celkem 64 800 kilometrů. Na konci je čeká poslední nejtěžší vrcholový stupínek – diori. Po sedm dní v kuse se nesmi jíst, pít a spát. Vodu přijímají mniši pokožkou pobytem ve vlhkém horském vzduchu.

Osvícení přes diori

Tato sekta prosazuje cestu poznání v podobě tzv. Fudo Myo-o (Wrathful King of Mystic Knowledge). Věří, že k osvícení mají nejblíže právě prostřednictvím běhání po prudkých svazích kombinovaného s modlením a meditacemi. Je to jejich způsob, jak se vyrovnat s pozemským životem.
Nejobtížnější je nespat. Říká se, že ten který prošel diori, překonal svou smrt a vrátil se do života se smysly zostřenými více, než je obvyklé u zvířat. Během diori adepti osvícení prý opravdu působí neživě a z lékařského hlediska by mohli byt považovaní za mrtvé.

Úspěšní absolventi

Prvním člověkem, který dokončil celou proceduru, byl mnich So-o, jemuž vnuknul tuto myšlenku silný mystický zážitek z roku 1787, jež prožil při koupeli ve vodopádu hory Hiei. Od 19. století maratonské odříkání Fudo Myo-o dokončilo 50 mnichů.

Jiné japonské metody

Jestliže tedy sportujete a při svém tréninku citíte stereotyp, nebo vám vyplavené endorfiny už nepůsobí takový požitek, běžte cestou Fudo Myo-o a možná dojdete i osvícení. Pokud raději zůstanete u svého tréninkového plánu, můžete zkusit jiné japonské metody – zazen, kdy se pohroužíte do meditace s co nejprázdnější myslí, a koan, kdy trávíte čas přemítáním nad zdánlivě nelogickým výrokem např: “tlesknuti jedné ruky”.

 
Související články
Japonské horké lázně
Trail Running ve Walesu
 
Přečteno 2522x
 
 
 
Komentáře
Hmm, trochu nezdravémnich, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: