Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Turistika > lyže a sněžnice

Běžkařská idyla v Praze

Kateřina Sekyrková / 7.01.2004
Stojím na zastávce na pražském Andělu. V jedné ruce běžky, v druhé hůlky, na nohou běžkařské boty, v kapse čokoládu. Mají mě tu za blázna, ha ha, ona si jede zalyžovat, v Praze, kde se sníh rozpouští v solné lázni!
 
Sice nastupuji v černém centru Prahy, ale za 10 minut vystupuji na bílé pláni zvané Ladronka. Dole v centru se sněhové vločky měnily ihned po dopadu na zem ve vodu, ale tady sníh usedá na týden starý bílý podklad. Tak tomu říkám idylka. Nikde nikdo, jen blázen by věřil, že se tady sníh udrží...
Tato mírně členitá pláň dlouhá 2 kilometry, začínající u televizní věže nad strahovským stadionem a končící u křižovatky Na Vypichu, je výjimečná svojí sjízdností již od 10 cm slabé sněhové pokrývky. I taková vrstva sněhu stačí k plnému zakrytí zdejší udržované trávy a více či méně zpevněných cest, které tak skluznici běžek ani nepošimrají. Závidět Pražanům sice slabé sněhové, ale skvělé běžkařské podmínky tak mohou i obyvatelé podhorských měst a vesnic, které obklopují pouze zoraná pole. A ten výhled! Přes zasněžené Prokopské údolí shlédnete až na konec jihozápadní Prahy. A auta, ty na nedaleké křižovatce nezahlédnete. Jste před nimi chráněni stromy, které oddělují protější vilovou čtvrť od této otevřené plochy, položené poměrně vysoko - 380 m.n.m, tedy ještě výše jak nedaleký Petřín.
A tak zatímco na výpadovkách z Prahy sedí lyžaři v zadýchaných autech a modlí se, aby byl na 120 km vzdálených horách sníh, já najíždím na zdejší letní bruslařský okruh, který slouží svému účelu i v zimě, ovšem pro lyžaře. Blíže k Vypichu, na místě, kde se setkávají všechny cesty protkávající celou pláň, stojí opuštěná zemědělská usedlost zvaná Ladronka, dnes smutně vyhlížející komplex, který dal tomuto místu jméno. Usedlost spojuje s televizní věží na jednom konci pláně jen jedna bruslařská dráha, ale opačným směrem ke křižovatce Na Vypichu se dráha rozdvojuje a vytváří smyčku, z které mohou běžkaři sjet do sadu Třešňovka a téměř rovinaté kolečko si tak obohatit o sjezd a výšlap. S klasikou se to po uježděné dráze šlape špatně, rolba přeci jen nepatří mezi vybavení technických služeb hlavního města, ale časem se vždy na rozlehlé travnaté ploše objeví klasickým stylem vyjeté koleje, po kterých prokřižujete celý areál. A pokud by vám začala být Ladronka malá, stačí dojet k Vypichu, přejít křižovatku a lyže nasadit ve 100 m vzdálené, cestami protkané oboře Hvězda, kde ovšem potřebujete k lyžování sněhu trochu více. 
Jistě, v Praze je více míst, které jsou ideální i pro zimní sporty – Divoká Šárka, Prokopské údolí, Stromovka, Klánovický les nebo bruslařská stezka vedoucí při Vltavě od Tančícího domu do Modřan. Ladronka má však 3 nej: je nejvýše položená, nejlépe osvětlená a tedy sjízdná bez problémů i za tmy, a bohužel se na ní obvykle vyskytuje nejvíce volně pobíhajících psů. Jejich majitelé většinou nerespektují jednak návštěvní řád areálu, jednak dva roky starou vyhlášku hlavního města Prahy, a volně pobíhající psi se tak bohužel stávají noční můrou pro nejednoho letního i zimního návštěvníka areálu, který se zde pohybuje rychleji než krokem.

Jak se tam dostanete:
z metra Anděl a sídliště Petřiny bus č. 191- výstupní zastávka U televizní věže
z Hradčanské bus č. 108 - výstupní zastávka Vypich
z metra Luka a Hradčanská bus č. 174 - výstupní zastávka Vypich
ze sídliště Řepy bus č. 180 - výstupní zastávka Vypich
z letiště Ruzyně :-) a metra Nové Butovice bus č. 179
Tram č. 8 - výstupní zastávka Vypich

PŘÍŠTĚ: Běžkaření nad i v Prokopském údolí
ukázkové foto pro to správné naladění:-)

 
 
 
Přečteno 1702x
 
 
 
Komentáře
Karsltejnprispevek, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: