Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Evropa > Nizozemí

Bruslení v Holandsku

Kateřina Sekyrková / 7.09.2006
Zdálky se může zdát, že jakýkoliv sportovně založený pobyt je v Holandsku nudný. Koho by bavilo jezdit na kole po rovině? Nás si Holandsko se svými nekonečnými rovinami, které stoupají do „kopce“ kvůli velké vodě až těsně u moře, získalo během našich bruslařských začátků. Díky bruslení jsme objevili v Evropě zemi, kam se budeme rádi vracet.
 

Nočník Evropy

Bohužel nápad s intenzivním bruslením po holandských cyklostezkách vzal za své hned první den, kdy jsme poznali, proč se Holandsku říká nočník Evropy. Frísko - severní část Nizozemí, nám ukázalo svoji drsnou větrnou i deštivou tvář, která bruslení rozhodně nakloněná není. Smířili jsme se s tím, že nám vždy půlden proprší a druhá půlka padne na sušení silnic, a mířili z Fríska na noční inline jízdu v Amsterdamu v severním Holandsku.

Dvacetikilometrová hráz

Frísko a Severní Holandsko spojuje kromě pár trajektů 30 km dlouhá hráz s dvouproudou silnicí E22. Mezi mořem a hlavním tahem na Amsterdam je cyklostezka. Šířkou by u nás odpovídala označení silnice 2. třídy, kvalitou silnice 1. třídy. Spěchali jsme sice do Amsterdamu, takové svezení jsme si však ujít nenechali. Auto jsme zastavili u u svodidel, jeden z nás si navlékl brusle a už si to svištěl proti větru po opuštěné cyklostezce. Druhý z nás jel následujících 10 km autem. Chtěli jsme se projet i po větru, a tak jsme otočili brusle i auto a jeli zase zpět. Projíždějící auta troubili -  na cyklisty jsou zde zřejmě zvyklí, ale bruslaři budili pozdvižení.

Pobřeží u Amsterdamu

Podobné svezení nabízejí i cyklostezky podél pobřeží na západ od Amsterdamu (Haarlem, Zandvoort), které jsou sice užší, ale ve všední den opuštěné. Jedná se o víkendovou výletní a odpočinkovou oblast pro obyvatele Amsterdamu. A moře má teplotu tak akorát na skákání do vln za jakéhokoliv počasí. Zkrátka, Nizozemí nudnou zemí není!

Muzeum bruslení

Velkou nevýhodou je, zejména v tradicích opředeném Frísku, jazyková bariéra. Nám nestačila k domluvě angličtina, němčina ani francouzština. Nejvíce jsme tímto jazykovým komplexem trpěli v muzeu bruslení v malém městečku Hindeloopen. U jedinečných ledových i kolečkových exponátů jiné než holandské popisky nenajdete. To nejdůležitější jsme však pochopili – vesnička Hindeloopen je jedno z míst, kudy se jezdí po zamrzlých kanálech slavný závod 11 městy – „De Friesche Elf Steden“. Jezdí se jen za skutečně mrazivých dnů, kdy je garantována požadovaná síla ledu. To se povedlo v minulém století jen 15krát, naposledy v lednu roku 1997. Celá trať měří 200 km a může ji jet každý zájemce. V muzeu doporučuji shlédnout video s historickými záznamy tohoto závodu a omrzlý palec jednoho z účastníků.

 
Související články
Praktická automapa
 
Přečteno 2002x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: