Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Test čelovek Silva Alpha a Petzl Accu Ultra

Marek Pazderský / 28.01.2010
Ve světě čelových lamp se stále něco mění a dochází k vylepšování jednotlivých modelů. Hlavní pozornost je věnována světelnosti, váze a době, po kterou nám čelovka dokáže svítit. Dva největší hráči na trhu – Petzl a Silva, přišli s vylepšenou verzí svých tzv. dokonalých čelovek pro sport a jiné náročné aktivity. Od Silvy jsme testovali model Alpha 6, od Petzlu pak Accu 2 Ultra a Accu 4 Ultra Belt.
 

Testovalo nás kvůli objektivnosti celkem pět a přiřazovali jsme jednotlivým modelům známky od 1 do 3 (1 – nejlepší,Celovka Petzl 2celovka Petzl – průměr, 3 – nejhorší). Vyzkoušeli jsme je při chůzi, horolezení, běhu, na kole, na kolečkových lyžích, na běžkách a na skialpech. Zajímala nás pak tato kritéria: hmotnost bez baterky, celková hmotnost (s baterkou), ovládání, svítivost, režim svícení, čas svícení, čas nabíjení baterky, výměna baterky, usazení na hlavě, variabilita, doplňky, test nabitosti baterie, přepravní vak, celkový dojem.

1. Hmotnost čelovky bez baterky

Čelovka HmotnostZnámka 
Silva Alpha 6181 g1


Petzl Accu 2U210 g2
Petzl Accu 4U Belt215 g3

Vážili jsme dohromady reflektor + hlavový set. Čelovky Petzl Accu 2U a 4U Belt jsou sice stejné, ale k hlavovému setu je připojen jinak dlouhý kabel, proto se váha lehce liší.

2. Celková hmotnost čelovky s baterkou

ČelovkaHmotnost Známka
Silva Alpha 6418 g2
Petzl Accu 2U359 g1
Petzl Accu 4U Belt490 g3

Vážili jsme dohromady reflektor + hlavový set + kabel + baterii + obal na baterii u Silva Alpha 6 (je nutný). Do váhy tedy není zahrnut držák na helmu, držák na kolo a nabíječka baterie. K Petzl Accu 4U Belt je dodáván navíc nosič baterie na záda v podobě síťovaného mini batůžku s hrudním pásem a kapsičkou na zip pro náhradní baterku (211 g).

3. Svítivost čelovky

ČelovkaSvítivostVzdálenost dosvituZnámka
Silva Alpha 6540 lumen150 m1
Petzl Accu 2U350 lumen120 m2
Petzl Accu 4U Belt350 lumen120 m2

Údaj o svítivosti udává výrobce. Vzdálenost dosvitu také a tu jsme úspěšně prověřovali (+ - 5 metrů to odpovídá. U všech čelovek se jedná o dosvit při maximálním výkonu. Je pravda, že Silva Alpha 6 (baterie Li-Ion 6,6 Ah) dosvítí dále a světelný kužel je ostřejší, zvláště když si chtěl člověk posvítit na něco konkrétního. Rozdíl v baterii mezi Petzl Accu 2U (Li-Ion 2 Ah) a 4U Belt (Li-Ion 4 Ah) je pouze ve výdrži baterie, nikoli ve svítivosti, ta zůstává stejná.

4. Počet led žárovek

ČelovkaPočet žárovekZnámka
Silva Alpha 631
Petzl Accu 2U62
Petzl Accu 4U Belt62

Silva nabízí ostřejší světlo na větší vzdálenost i s ostřejším světelným kuželem, zatímco Petzl působí spíše do šířky.

5. Ovládání režimu svícení

ČelovkaOvládáníZnámka
Silva Alpha 6mačkací tlačítko shora2
Petzl Accu 2Uotáčecí polohovací kolečko na boku se zámkem1
Petzl Accu 4U Beltotáčecí polohovací kolečko na boku se zámkem1

V této kategorii byl jasný vítěz. Otáčecí polohovací kolečko umístěné na boku reflektoru od Petzlu se velmi snadno ovládá i v tlustých rukavicích, navíc má zamykací polohu pro přenos v batohu (ochrana proti nežádanému zapnutí). Po jeho odblokování se každým pootočením mění svítivost z nuly až na maximum, nehrozí tak nechtěné oslnění při zapnutí. Silva má největší problém právě v tlačítku shora, které se zmrzlou rukou, navíc v rukavici výrazně hůřeji ovládá. Zablokovat proti nežádoucímu zapnutí nijak nejde (kromě odpojení baterie). Další nevýhodu jsme shledali při přepínání mezi jednotlivými režimy svícení, kdy se čelovka po zapnutí spustí na maximum a pak její svítivost postupně klesá. V rukavicích se nám několikrát stalo, že jsme některé fáze přeskočili. Pro vypnutí čelovky je potřeba na tlačítko po dobu 3 vteřin soustavně tlačit, což se někdy také hned nepodařilo. Navíc je zde ještě možnost silného blikání, ale pro tu je potřeba tlačítko zmáčknout na 5 vteřin při vypnutém stavu – další ne moc povedená věc z hlediska ovládání.

6. Režim svícení

ČelovkaPočet možnostíZnámka
Silva Alpha 652
Petzl Accu 2U31
Petzl Accu 4U Belt31

Silva má sice více možností, ale popravdě jsme nikdo moc nepochopili k čemu je ta čtvrtá dobrá (nabízí plný výkon jedné led žárovky). Výhodou je blikání, ale kvůli horšímu ovládání není hned dostupné (čelovka se nejdříve musí vypnout). Myslím, že v tomto případě platí známé pořekadlo, že v jednoduchosti a funkčnosti je krása a síla. To nabízí Petzl, který s míň možnostmi válcuje v této kategorii Silvu díky snadnému a přehlednému ovládání.

7. Čas svícení

ČelovkaMaximální výkonStřední výkonÚsporný výkonSvětlometZnámka
Silva Alpha 63:006:0024:009:002
Petzl Accu 2U1:30 (+0:30)4:45 (+0:20)16:45 (+0:10)      -3
Petzl Accu 4U Belt3:15 (+0:45)9:30 (+0:30)34:00 (+0:20)      -1

Tyto časy uvádí výrobci při teplotě 20°C. Nám se jich při testování dosáhnout nepodařilo, zvláště pak při teplotách pod nulou jsme došli k poklesu výdrže baterie o zhruba 20% u obou výrobců. Velkou výhodou u Petzlu je přechod na tzv. nouzový režim, kdy čelovka nějaký čas (v tabulce je tato doba uvedena v závorce) ještě svítí na minimální výkon, zatímco Silva zcela vypne, takže se najednou ocitnete úplně po tmě.8. Čas nabíjení baterky

ČelovkaČas nabíjeníZnámka
Silva Alpha 66:003
Petzl Accu 2U3:001
Petzl Accu 4U Belt5:002

Časy odpovídají úplnému vybití a opětovnému nabití na 100%. Oba výrobci dodávají k čelovkám nabíjecí kabel do klasické zásuvky na 220V. Stejně tak je možné u všech tří výrobků nabíjet baterii, i když není zcela vybitá bez rizika poškození baterie po prvních třech nabití na 100% a vybití do 0% stavu baterie. 

9. Výměna baterky

ČelovkaZnámka
Silva Alpha 61
Petzl Accu 2U2
Petzl Accu 4U Belt3

Silva umožňuje dokoupení náhradní baterie a pak je její výměna velmi jednoduchá a rychlá – stačí rozpojit kabel a vyjmout baterku z ochranného obalu. Pro dobití baterie není třeba baterku vyndavat, stačí pouze přepojit nabíjecí kabel. U Petzlu je možné baterky kdykoli přehazovat, ale manipulace s nimi je trochu horší, zvláště pak v rukavicích, ne vždy se nám to napoprvé snadno podařilo. Navíc při zacvaknutí baterky do zádového nosiče potřebujete k vyjmutí spojovacího kabelu mezi reflektorem a baterkou malý šroubovák a zručnou ruku. Pro nabíjení je nutné baterku vycvaknout z úchytu a odpojit od reflektoru.

10. Usazení na hlavě

ČelovkaZnámka
Silva Alpha 62
Petzl Accu 2U3
Petzl Accu 4U Belt1

Nedokázali jsme se výjimečně shodnout, oba výrobci připravili podobnou konstrukci hlavového setu, která perfektně sedí na hlavě a každý by si asi vybral jinou, nakonec u nás vyhrál Petzl Accu 4U Belt, neboť nemůže mít baterku na hlavě, ale musí být umístěna někde jinde = největší pohodlí pro hlavu.

11. Variabilita – baterka na hlavě či na zádech

ČelovkaPočet možnostíZnámka
Silva Alpha 621
Petzl Accu 2U22
Petzl Accu 4U Belt13

Vítězí Silva díky tomu, že můžete kombinovat jednoduchým předěláním jak baterku na hlavě nebo si pomocí prodlužovacího kabelu (základní výbava) umístit baterku do batohu, ledvinky či kapsy. Petzl Accu 2U tuto možnost nabízí také, ale prodlužovací kabel je nutné dokoupit zvlášť. Petzl Accu 4U Belt pak umožňuje uchycení jenom mimo hlavový set.

12. Doplňky

ČelovkaMožnosti: v balení / k dokoupeníZnámka
Silva Alpha 6držák na kolo, držák na helmu, dobíječka, obal baterie, prodlužovaní kabel / nosič na záda, náhradní baterie1
Petzl Accu 2Udobíječka, pytlík / držák na kolo, držák na helmu, prodlužovací kabel, náhradní baterie 3
Petzl Accu 4U Beltdobíječka, pytlík, nosič na záda / držák na kolo, držák na helmu, prodlužovací kabel, náhradní baterie 2

Opět vyhrála Silva, neboť má většinu doplňků už v základním balení, zatímco u Petzlu je potřeba vše důleČelovka Silva - sadažité   Silva          dokoupit.

13. Test nabitosti baterie

ČelovkaZnámka
Silva Alpha 62
Petzl Accu 2U1
Petzl Accu 4U Belt1

Velmi důležitá funkce. Silva má kontrolu založenu na zapojení kabelu k baterii, kdy se na 5 sekund v horním rohu reflektoru rozsvítí LED v určité barvě indikující stav baterie (zelená 60-100%, oranžová 40-60%, červená 20-40%, blikající červená pod 20%). Navíc během provozu čelovky se při dosažení 20% zbývající energie baterie rozblikají všechny LED po dobu jedné sekundy, což se ještě jednou za 5 sekund zopakuje. Stalo se nám ale, že jsme tuto fázi někdy přehlédli. Petzl řeší tento problém ukazatelem přímo na baterce, kde se po zmačknutí tlačítka rozsvítí příslušný počet dílků na displeji (4 dílky 75-100%, 3 dílky 50-75%, 2 dílky 25-50%, 1 dílek 5-25%). Navíc během provozu se při vybití přepne akumulátor do nouzového režimu, zabliká a zeslábne, přičemž při plném výkonu dokáže ještě 30 min svítit.

14. Přepravní vak

ČelovkaZnámka
Silva Alpha 61
Petzl Accu 2U3
Petzl Accu 4U Belt2

Vítězí Silva, neboť se dodává v úhledném polystyrenem a molitanem vystlaném černém kufříku na zip, zatímco Petzl se dodává v krabici a uvnitř je pouze černý síťový pytlík, u Accu 4U Belt je pak navíc zádový nosič na baterku.

15. Cena

ČelovkaCenaZnámka
Silva Alpha 69990 Kč2
Petzl Accu 2U9850 Kč1
Petzl Accu 4U Belt10600 Kč3

Jedná se o doporučené ceny od dovozců (Silva – Vavrys, Petzl – Vertical sport).

16. Celkový dojem

ČelovkaPrůměrná známkaPořadí dle pr. známkyNaše celková známka
Silva Alpha 61,512
Petzl Accu 2U1,7523
Petzl Accu 4U Belt1,7521

Jak už to tak bývá, tak ideální není ani jedna z testovaných čelovek. Každá má v něčem výhody i nevýhody. Na základě tabulek můžete sami posoudit, co je pro vás důležitější dle zaměření na které chcete čelovku používat. My jsme nakonec vybrali jako nejlepší kompromis výrobek Petzl Accu 4U Belt pro poměr cena, výkon, výdrž a ovladatelnost.

logo warmpeace


Tento příspěvek je v rámci Testovny odměněn od sponzora Testovny na rok 2010 - českou firmou Warmpeace, která je výhradním dovozcem praktických drobnosti Sea to Summit. Těšíme se i na vaše zkušenosti. Více informací o možnosit přispět do Testovny čtěte zde.


 
Související články
Čelovka Petzl Myo 5
Čelovka RevSPORT CY 031
Čelovka T4 Lucido
 
Přečteno 9957x
 
 
 
Komentáře
jináKaprař, Reagovat
Re: jináKwaky, Reagovat
Re: Re: jináKaprař, Reagovat
Re: Re: Re: jináTonny, Reagovat
Re: Re: Re: Re: jináKaprař, Reagovat
Re: Re: Re: Re: Re: jiná Reagovat
kaputVorel, Reagovat
Re: kaputMýval, Reagovat
Re: Re: kaputVorel, Reagovat
Re: Re: Re: kaputVorel, Reagovat
Re: Re: Re: Re: kaputKwaky, Reagovat
Proč ne?Koloktos, Reagovat
Re: Proč ne?Hollow, Reagovat
Re: Re: Proč ne?Koloktos, Reagovat
Re: Re: Re: Proč ne?Hollow, Reagovat
Re: Re: Re: Proč ne?Jeskynka, Reagovat
Re: Re: Re: Re: Proč ne?Jeskynka, Reagovat
dosvitcrosby, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: