Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Turistika > hory

Chočské vrchy

Redakce, Tomáš Vítek / 15.03.2001
Chočské vrchy jsou nevelké pohoří na středním Slovensku. Leží sice ve stínu Západních, Vysokých a Nízkých Tater, Malé a Velké Fatry, ale to vůbec neznamená, že si nezaslouží pozornost. Od okolních velikánů se totiž výrazně liší.
 

Poloha  Doprava  Mapy  Kam tam?  Túry   Tip

Poloha
Chočské vrchy najdeme na Slovensku mezi masívy Tater a Fatry. Vyčnívají vysoko nad Liptovskou dolinou a jejich nejvyšší vrchol poskytuje krásné výhledy. Nejbližším většími městy jsou Ružomberok, který leží jen několik kilometrů jižně od Velkého Choče a Liptovský Mikuláš. Pohoří netvoří souvislý hřeben, ale je „rozřezáno” hlubokými údolími. Tím pádem zde nejde podniknout klasická hřebenovka a turistika v této oblasti se výrazně lyší od turistiky v okolních pohořích. Celé pohoří se dělí na tři menší části: Prosečné, Sielnické vrchy a Choč.

Prosečné je nejvýchodnější částí Chočských vrchů. Je doslova rozryté hlubokými kaňonovitými dolinami - Prosieckou a Kvačianskou dolinou, které dělí tento podcelek na masívy Pravnáča (1206 m), Prosečné (1372 m) a Lomného (1278 m). Sielnické vrchy nejsou příliš členité, leží mezi Chočem a Prosečné a nejvyšší vrcholy jsou Magura (1170 m), Havrania (1130 m) a Sielnicka hora (1051 m). Masiv Choče má několik vrcholů, z nichž jsou nejvyšší Veľký a Malý Choč. Do masivu se hluboko zařezává Turícká dolina.

Doprava do oblasti
Do západní oblasti se lze nejlépe dostat přes Ružoberok, kterým prochází "translovenská magistrála" (železniční trať Žilina - Košice). Z Ružomberoku do obce Likavka, od které se zvedá masiv Choče, je to asi 1/2 hodiny chůze. Východní a severní část je dostupná autobusy z Lipotovského Mikuláše a Dolního Kubína.

Ochrana oblasti
Chočské vrchy jako celek nejsou nijak zvlášť chráněné. Najdeme však na jejich území několik přírodních rezervací: Choč, Ivachnovský luh, Posiecka dolina a Kvačianska dolina ve kterých jsou chráněné vzácné rostliny a živočichové, neporušená příroda a zajímavé geomorfologické hodnoty. Z důvodu zabezpečení ochrany tohoto vzácného přírodního komplexu byl vypracovaný návrh na zřízení Chočského národního parku.

Mapy
Celou oblast pokrývá mapa VKÚ Harmanec č. 111 Chočské vrchy - vo dná nádrž Liptovská Mara v měřítku 1 : 50 000.

Kam teda vyrazit
Veľký Choč (1608 m)
Nejvyšší vrchol celého pohoří. Poskytuje krásné výhledy a za dobrého počasí můžete vidět Malou a Velkou Fatru, Nízké a Západní Tatry (částečně i Vysoké), Slovenské Beskydy s dominantní Babí horou a samozřejmě Liptovskou Maru. Na vrcholu je kovová deska s vyznačením směrů, ve kterých jsou vidět dané hory, a vrcholová kniha. Nad hranicí lesa zhruba od 1200 m se nacházejí horské louky, které přecházejí v hustou kosodřevinu. Na Strední Polaně (1295 m) je kousek od turistického rozcestníku otevřená dřevěná chata, která může dobře posloužit pro nocleh.

Sousední Malý Choč s výškou 1464 m poznáte z dálky podle kovového kříže na jeho vrcholu. Oba vrcholy jsou z jasně bílého vápence a odděluje je od sebe sedlo Vráca (1422 m).

Prosiecka dolina
Jedna z nejkrásnějších dolin na Slovensku. Je dlouhá asi 3 km a vápencové stěny jsou vysoké místy až 600 m. Celou dolinou prochází naučná stezka. V horní části doliny i u rozcestí Vidová ústí krátká dolina zakončená 15 m vysokým vodopádem. Dolinou protéká potok, jehož řečištěm musíte projít v nejužším místě doliny, které se nazývá Vráta.
Výchozím bodem do doliny je obce Prosiek, do které jezdí autobusy z Liptovského Mikuláše.

Kvačianska dolina
Druhá krásná dolina, která je rovnoběžná s Prosieckou dolinou. Její dno a svahy jsou zarostlé hustými smrkovými a borovicovými lesy. Nejkrásnější výhledy poskytuje skalnatý výčnělek Roháč. Najdeme ho v dolní části doliny a je to nejvyšší bod na staré vozové cestě. Poznáte ho jistě podle kamenného kříže z r. 1860. Turisticky nejvýznamnějším bodem v horní části jsou Oblazy. Leží u potoku Kvačianka, a stojí tam starý, částečně zrenovovaný, dřevěný vodní mlýn s hospodářskou částí a pilou.

Ze severu je dolina přístupná od obce Veľké Borové, z jihu od obce Kvačany.

Likavský hrad
Gotický hrad ze 13. století na jihozápadním úbočí Choče. Jeho úkolem bylo chránit důležitou obchodní stezku, která vedla z Považí na Oravu a dál do Polska. V letech 1431 až 1434 se hradu zmocnili husitská vojska. Po dobytí císařskými vojsky v r. 1670 byl používán jako vězení, až do roku 1707, kdy byl zničen ustupujícími vojsky Františka Rákocziho. Od té doby pustnul. Kolem zříceniny prochází červená turistická značka. Pod hradem je přírodní amfiteátr ve kterém se konají folklórové slavnosti.

Lipovský hrad
Hrad z r. 1262 byl nejvýše položeným hradem na Slovensku. Během 13.-14. stol. byl postupně rozšiřován. Na začátku 15. století ho několikrát poškodily vojska Zikmunda Lucemburského i husité. V roce 1474 ho dal Matyáš Korvín zbourat z pomsty bývalému majiteli za spolčení s polským králem. K hradu vede červená turistická značka od obce Bukovina a žlutá od obce Kalameny.

Valaská Dubová
Původně Valašská obec. V roce 1713 v místní hospodě chytli Jánošíka. To připomíná nápis na Jánošíkově krčmě: V tomto hostincichytili v roku 1713 Jurka Jánošíka, kterého zradila stará bachorka so svojou dcérou Žofou za 200 dukatov.

Bešeňová
Malá obec pod Chočskými vrchy známá hlavně díky termálnímu koupališti s celoročním provozem. Toto koupaliště bylo vybudováno na začátku 90. let a je opravdu hezké. Ubytování je možné přímo v areálu koupaličtě (hotel a bungalovy) anebo ve vesnici, kde se nachází hodně privátů. V Bešeňové se nacházejí i známé Bešeňovské travertiny. Jedná se o travertinové terasy a kopy s pramenem železité vody. Leží v blízkosti železniční tratě a z vlaku jdou vidět.

Návrhy túr
V oblasti Chočských vrchů lze naplánovat hodně tras na jednodenní výlety. Vícedenní přechod je "těžké" naplánovat, protože jak jsem se už zmínil, pohoří je rozřezáno dolinamy a turistické značky příliš na sebe nenavazují.

Výstup na Veľký Choč
Trasa: Ružomberok (494 m) - Likavka (540 m) - Likavský hrad - Predný Choč (1249 m) - sedlo Spuštiak (1095 m) - Stredná poľana - Velký Choč (1608 m) - sedlo Vráca (1422 m) - Malý Choč (1465 m) - Žimerová (1080 m) - ústí doliny Jastrabá - Lůčky (598 m). Čas túry asi 7 h, převýšení 1114 m.

Další možnosti na výstup jsou jít opačným směrem anebo od Stredné polany sestoupit do Valaské Dubové, kde můžete zastavit v Jánošikově krčmě.

Když už navštívíte Veľký Choč, nezapomeňte vylézt ze sedla Vráca na Malý Choč. Jsou z něho taky krásné výhledy i na Velký Choč, ale když bude bouřka, tak se nedotýkejte toho železného kříže :-)

Přechod Kvačianské a Prosiecké doliny
Trasa: Kvačany (610 m) - Oblazy (Kvačianská dolina) - Prosečné (1372 m) - Prosiecká dolina - Prosiek. Čas túry něco přes 6 hodin.

Touto túrou projdete obě nejkrásnější doliny a rozhlídnete se z Prosečné (1372 m). Do Kvačan i Prosieku jezdí autobusy z Liptovského Mikuláše.

Tip na poznání Chočských vrchů
Rezervujte si dvě nebo více nocí v areálu termálního koupaliště v Bešeňové. Když ráno vstanete, přeběhnete pár metrů do vyhřátého bazénu a před snídaní si zaplavete. Potom si zajdete na Veľký Choč a večer můžete do noci odpočívat opět v bazénu. Druhý den to samé, jenom s tím rozdílem, že místo na Choč si projdete obě doliny.

 
Související články
Prechod hrebeňa Veľkej Fatry a Nízkych Tatier
 
Přečteno 2841x
 
 
 
Komentáře
Prosiecka a Kvačianska dolinaDEDY, Reagovat
Len sa tam vyberte !Peter Cendula, Reagovat
Chočské vrchyBorivoj Tomis, Reagovat
fotkyredakce, Reagovat
fotkyJipa, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: