Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Evropa > Chorvatsko

Chorvatský národní park Severní Velebit

Anna Strejcová / 8.03.2008
Představte si, že jedete na rodinnou dovolenou do Chorvatska a ležení u moře vás za dva dny začne strašně nudit. Radši byste vyrazili někam na pěší výlet, ale při pohledu na rozpálené kopce se vám to zdá nemožné. Tak nemožné to ale přece jenom není – podívejte se do národního parku Severní Velebit.
 

Tento park se rozkládá blízko ostrovů Hvar a Rab, kam míří každé léto tisíce českých turistů. Jen pár kilometrů od vyprahlého pobřeží se nachází příroda, kterou byste zde asi nehledali – temné bukové lesy, louky plné vzácných květin, hluboké rokle lemované bílými vápencovými skálami a krásné výhledy na moře. To vše se dá najít na ploše 109 km2.
Severní Velebit je vhodný jak pro výlet s dětmi, tak i pro náročnější návštěvníky, kteří si chtějí udělat delší túru. Do horských chat Zavižan (okolo 1600 m n. m.) a Alan (1305 m n. m.), se dá vyjet autem a prohlédnout si botanickou zahradu pod širým nebem – Velebitski botanički vrt. Na konci června jsou louky v plném květu a uvidíte tu oranžové lilie, irisy, vstavače, horské růže a další vzácné rostliny. Roste zde asi 2700 druhů květin, z toho 78 endemitů, návštěva bude tedy zajímavá hlavně pro ty, kdo se zajímají o botaniku. Kromě rostlin by se zde měla vyskytovat i zvířata jako medvědi, vlci nebo divoké kočky, zahlédnout je je ale stejně pravděpodobné jako vidět medvěda v Beskydech.
My jsme cestovali do Chorvatska stopem, a tak jsme si kus cesty na Zavižan vyšlápli pěšky z městečka Oltari. V nižších polohách okolo 900 metrů nad mořem se nachází pěkné bukové lesy a čím výše člověk stoupá, tím víc mu krajina začíná připomínat šumavskou přírodu. Naprosto ojedinělé jsou ale bílé vápencové skály v nejvyšších polohách, které jsou rozbrázděné vodou. Pokud je jasno, bez pořádných slunečních brýlí se neobejdete.
Pohořím vede asi 50 km dlouhá Premužičova stezka, tedy spíš upravený chodníček, a převýšení není velké, takže se dá zvládnout za dva dny. Není dovolené spát pod stanem, ale můžete strávit zadarmo noc v chatkách, tzv. kolibách, na dřevěné palandě. Problém může nastat s vodou, a proto si vždycky naberte do zásoby, protože míst k doplnění je po cestě málo. Více o parku se dozvíte na stránkách www.np-sjeverni-velebit.hr.

 
Související články
Cyklistický adrenalin na jadranské magistrále
Podvodní krásy ostrova Šolta
Údolím řeky Cetina
Dobrovolníkem v Chorvatsku
Související odkazy
Web NP Velebit
 
 
Přečteno 3785x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: