Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Austrálie a Oceánie

Co na sebe do Austrálie

Redakce, Kateřina Sekyrková / 12.11.2002
Všechny archeologické záznamy z australské prehistorie se shodují v tom, že domorodci na celém území chodili nazí. Vy si při balení věcí neustále opakujte, že Austrálie je kontinent, což bude mít vliv na obsah zavazadel.
 

Nadneste se nad potřeby průměrného Evropana a smiřte se až s 100% vlhkostí vzduchu na severním pobřeží, s až 50 stupňovými teplotními rozdíly ve vnitrozemí, oceánským podnebím pod Perthem a s průměrnou nadmořskou výškou 1800 m n.m. v australských Alpách a Tasmánii.

Sever - do tropů bez membrán
Vysoká vlhkost vzduchu, vyrovnaných 37°C ve dne v noci a sezónní monzunové deště si říkají o lehké bavlněné triko nebo košili s krátkým rukávem, plátěnou pokrývku hlavy, nejlépe se síťkou proti dotěrnému hmyzu, kšiltem a ochranným límcem krku a uší. Prim budou hrát rychleschnoucí věci, a to nejen na trek, ale také na spaní, kdy ráno budete sušit propocená trika. Z nových technologií se tedy hodí termoprádlo, boty s polopropustnými membránami jsou zde naopak nefunkční (pot od nohou nemá při 100% vlhkosti kam utéci). Nahraďte je klasickými celokoženými kotníkovými botami, které vás ochrání nejen před vodou, ale také před jedovatým hmyzem a hady. Pro případ velice pravděpodobného deště se ozbrojte nepromokavým oblekem se zátěrem (u prodyšnosti zde platí to samé co pro boty), během pobytu u oceánu počítejte s chladnějšími večery (5 - 10°C).

Velké teplotní rozdíly - základ nachlazení
Vnitrozemí, včetně Velkého australského zálivu na jihu, je charakteristické velkými teplotními výkyvy mezi dnem (50°C) a nocí (2 - 3°C), které navíc znepříjemňují nízké hodnoty vlhkosti vzduchu (30 - 45 %). Doporučuje se nosit dlouhé kalhoty jako ochranu před trnitou vegetací, silné ponožky dobře odvádějící pot od chodidla a na noc tenký svetr. Ani zde však není bota s nepropro membránou výhrou. Vzduch je sice suchý, ale chodidlo se v botě nadměrně zahřívá, a tedy i potí, a polopropustná membrána opět nestíhá ventilovat vzdušnou vlhkost. Nezapomeňte na ochranu přes sluncem.

Jako doma
Vhodné oblečení se na jihovýchodě a jihozápadě Austrálie od českých podmínek příliš neliší. Vlhkost dosahuje ideálních 70 %, počasí mírného pásma se zde v létě projevuje teplotami 27 - 29°C a je charakteristické krátkými dešťovými přeháňkami. V zimě v Sydney očekávejte 8 - 15°C, ale občas přelétne i sněhová vločka. Jižně pod Perthem je podnebí výrazně oceánské a zimní měsíce jsou v tamních nížinách o něco teplejší.

Vybavení do hor
Horská oblast australských Alp a Tasmánie, včetně jižní části Velkého předělového pohoří, dosahuje průměrné výše 1800 m n.m. Jde tedy o velmi hornatou oblast s průměrnými letními teplotami nejvýše do 20°C a zimními teplotami i hluboko pod bodem mrazu. Sbalte si nejen teplé oblečení, ale také teplejší spací pytel a dobře izolující karimatku.Jako v každých horách dávejte pozor na rychlé změny počasí, mlhy a déšť. V této oblasti, která má nejpříhodnější klima pro použití bot s membránou, se vyskytují rozsáhlé vřesové porosty a bylinné porosty. Když procházíte tímto terénem, drobné vlhké lístky se neustále otírají o vnější stěnu boty a výsledkem je opět nefunkčnost membrány a nadměrné pocení chodidla. Rovněž je třeba vzít v úvahu, že boty s polopropustnou membránou po namočení velmi dlouho vysychají, což snižuje komfort při chůzi.

Zpracováno z materiálu projektu Australis

 
Související články
Let s koly až do Austrálie
Autem australskou pouští
Cestování po Západní Austrálii - proč ne?
Proč tolik mladých lidí míří do Západní Austrálie?
 
Přečteno 1951x
 
 
 
Komentáře
membranymmm, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: