Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Evropa > Velká Británie

Co (ne)vynechat v Edinburghu

Redakce, Madh / 24.06.2008
Pokud se chystáte do Skotska, určitě nezapomeňte navštívit Edinburgh. Jde o nádherné město s bohatou historií, které je zasazené do překrásné zelené krajiny. Je to také město největšího festivalu na světě, nejoblíbenější místo v Británii, historicky první Město literatury (dle rozhodnutí UNESCA), ale i město hlučných a přeplněných hospod.
 

Lákadlo pro turisty

Edinburgh neboli Atény severu je metropole posázená památkami a pamětihodnostmi, jimž bezesporu dominuje edinburský hrad. Vstupné do něj činí 11 liber a v areálu na vás čeká esplanáda čili velké přehlídkové prostranství, dělostřelecká baterie, Skotské národní muzeum války, kaplička sv. Markéty, královský palác, kde jsou uloženy skotské korunovační klenoty, hradní sklepení a svatyně Skotského národního válečného památníku. Jestliže se rozhodnete tuto kolosální stavbu navštívit, vyhraďte si na prohlídku několik hodin a obrňte se trpělivostí, hrad je magnetem pro všechny turisty, tudíž se všude dosti načekáte.

Rezidence Holyroodhouse

Další zajímavou lokalitou v centru Edinburghu je Holyroodhouse neboli skotská královská rezidence. Za 9 liber budete mít možnost seznámit se s tímto oficiálním královským sídlem, tedy pokud nebudete mít smůlu a zrovna nebude ve Skotsku na návštěvě samotná královna. V tomto případě je samozřejmě panství pro veřejnost uzavřené. Prohlídka vede několika královskými komnatami, přijímacím sálem, obrazárnou, ale vrcholem je bezesporu královská ložnice Marie Stuartovny.

Plovoucí palác

Jestliže jste sveřepými fanoušky vládnoucí dynastie, můžete se vydat v Edinburghu za královskou rodinou ještě na jedno místo, na jachtu Britannia. Jachta byla plovoucím domovem královské rodiny na zahraničních cestách v letech 1953 až 1997. Nyní je nastálo zakotvena v edinburském přístavišti Leith u Oceánského terminálu. Na lodi zhlédnete královské ložnice, pracovny, přijímací halu, jídelnu, ale také velitelský můstek, kabiny pro důstojníky, kuchyně, prádelnu, strojovnu či ošetřovnu. Vše je udržováno v takovém stavu, že máte pocit, že jde o muzejní kousek a ne o loď, která má na lodním tachometru milion mil. Kázeň a pořádek, které byly na lodi pěstovány, si normální smrtelník umí těžko představit. Námořníci jejího Veličenstva si například museli za den až šestnáctkrát převlékat uniformu. Královnu na cestách doprovázelo 45 členů domácnosti, jeden admirál, 20 důstojníků a 220 námořníků.

Podfuk mistra Leonarda

Pokud jste zhlédli v kině film Šifra mistra Leonarda, asi budete chtít vidět onu pověstnou Rosslinskou kapli. Městská linka 15 vás k ní asi za 25 minut doveze. Je pravda, že výzdoba kaple je unikátní, momentálně se však zvenku tento svatostánek opravuje, takže nic neuvidíte a nenafotíte. Prohlídka za 7 liber se nám zdála poněkud přemrštěná, tady je alespoň vidět, co dělá reklama. I když nakonec zjistíte, že filmaři mnohé upravili a Rosslinská kaple a její okolí je k nepoznání, u srdce vás hřeje pocit, že se tím můžete alespoň pochlubit.

Pahorek nad městem

Nad Edinburghem ční pahorek Calton Hill (100 m n. m.). Na této edinburské akropoli stojí v těsné blízkosti hned několik unikátních staveb, např. městská observatoř, Národní památník, památník Dugalda Stewarda, Nelsonův památník aj. Vyplatí se na něj vystoupat, když už ne kvůli pamětihodnostem, tak alespoň kvůli úchvatnému pohledu na celé bezmála půl miliónové město. Kdyby to bylo navíc při západu slunce, nenajdete kýčovitějšího obrázku, než je tento.

Jak se pozná turista?

Velmi nepříjemně nás překvapilo rozmarné počasí. Tak proměnlivé počasí, jako je ve Skotsku, jsme ještě nikde nezažili. Svítí-li slunce a je teplo, neznamená to, že tomu tak bude po celý den. Takže podle oblečení lze odlišit rodilého Angličana od turisty. Zatímco my byli zahaleni do několika vrstev oblečení, které jsme během dne dle aktuálního počasí odkládali, Skotové chodili oblečeni na lehko. Jsou již značně otužilí. Co tomuhle počasí říkají takoví teplomilní Italové, je nám záhadou.

Šílená doprava

Pokud se ve vás skrývá kaskadér a dobrodruh, zkuste využít nabídku místní hromadné dopravy a projeďte se zdejším autobusem. Přímo životu nebezpečné je stání během jízdy, někteří řidiči jezdí tak agresivně, že ten, kdo to neví a nedrží se zuby nehty, skončí brzy v řidičově kabině. Jízda založená na principu brzda – plyn se nám zdála zbytečně riskantní, avšak nikdo kromě nás s ní neměl problémy. Řidiči si ani příliš nelámou hlavu s dodržováním jízdního řádu, zjistili jsme, že 4 až 7 minut není považováno za zpoždění. Ale není se co divit, v tak husté síti linek a tak předimenzované dopravě je vlastně zázrak, že vůbec autobusy jezdí.
 
Související články
Skotská trasa West Highland Way
Práce na farmě ve Skotsku
Hledání práce ve Skotsku
Skotskem za prací a pustou krásou
 
Přečteno 4088x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: