Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > ubytování

Couchsurfing – ubytování, které se vyplatí

Lenka Prokopová / 10.02.2009
Pokud chce člověk cestovat levně na vlastní pěst, snaží se snížit zejména náklady za nocleh. Dá se ušetřit přespáváním v levných hostelech nebo spaním ve stanu. Je tu ale ještě jedna varianta - ubytovat se přímo u místních lidí a nezaplatit ani korunu v rámci systému nazvaném Couchsurfing.
 

Myšlenka projektu

Funguje to jednoduše: každý, kdo se bezplatně zaregistruje na stránkách www.couchsurfing.com, může nabízet ubytování nebo jen setkání na kafe nebo drink ve svém městě. Výměnou za to může oslovit kohokoli ze zaregistrovaných členů s prosbou o přespaní. Couchsurfing funguje jako nezisková organizace, která je zaměřena na zprostředkování ubytování a cenných informací nezávislým cestovatelům. Umožňuje poznávat cizí zemi jinak než z okna hotelů a hostelů. Vše je založeno na vzájemné důvěře mezi lidmi.

Kdy nabídku využítU Máši v Itkutsku, opět sekyra pod postelí

CouchSurfing využijí cestovatelé, kteří směřují na západ nebo do velkých měst. V Laosu nebo Kambodži, kde ubytování seženete za pakatel, je někdy lepší zvolit hostel, než zaplatit za taxík a nechat se zavést na okraj města ke couchsurferovi. Ztratíte tím čas a cestování taxíkem nebo tuk-tukem vás vyjde dráž, než kdybyste zůstali v hostelu v centru. Na druhé straně přespat u místních je vždy nezapomenutelný zážitek.

Očekávání a nabídka hostitelů

Někteří couchsurfeři chápou nabídnutou pomoc jako možnost poznat dalšího člověka, cizí kulturu. Očekávají, že si s nimi návštěva bude povídat, že s nimi stráví čas a že se bude zajímat o jejich zemi. Jiná skupina couchsurferů naopak nepočítá s tím, že se vám bude věnovat. Nechává na vás, ať si čas sami zorganizujete, takže si pak připadáte jako v hostelu – s tím rozdílem, že nic neplatíte.
Couchsurfeři se liší také tím, jakým způsobem se se svými hosty setkávají. Někteří nás vyzvedli přímo na nádraží, což je výhodou v zemích, ve kterých nerozumíte místnímu jazyku. Jindy nás hostitel vyzvedl autem a další nám gentlemansky tahali naše příliš těžké batohy. Někteří nám jen poslali adresu, ať si cestu k nim domů najdeme sami.

Osobní zkušenostiCouchsurfing v Ulan Ude, opět sekyra pod postelí

Couchsurfing využívám jako host i jako hostitel. Zájemcům o ubytování nemohu nabídnout samostatný pokoj s postelí, ale komu stačí přespat ve spacáku na matraci, je u nás vítaný. Vystřídali se u nás lidi z Austrálie, Hong Kongu, Anglie - vždycky to bylo příjemné a zajímavé setkání.
Jako host ráda vzpomínám na Markuse, který nám dal k dispozici hostinský pokoj, mobilní telefon a klíče od bytu, takže jsme si s kamarádkou připadaly jako v hotelu. Když jsme se druhý den večer vrátily, v obýváku spala Korejka – další host. Markus měl couchsurfery naplánované na celý měsíc, očividně mu nevadilo, že se mu v bytě střídají noví a noví lidé.
Úplně jiný extrém byl couchsurfer, který nás ubytoval ve své dílničce mezi pilky, svěráky a kladívka. Navíc měl večer vždy program do půlnoci, takže nebyla zrovna žádná sláva procházet se v listopadovém počasí venku nebo zabíjet čas popíjením piva v hospodách, než jsme mohli jít „domů“.
Další zajímavé setkání bylo v Bangkoku. Náš couchsurfer totiž svůj byt nezamykal a přišlo mu to hrozně srandovní. Ne už tolik nám, protože jsme měly batohy plné suvenýrů z naší tříměsíční cesty. Naštěstí ho zrovna tehdy nevykradli.
Couchsurfeři, kteří tuto formu poznávání nových lidí teprve objevili, byli většinou nadšení, že u nich přespává opravdový cizinec. Stávalo se nám často, že nás pozvali na večeři, provázeli nás po městě a povídali si s námi o jejich a naší kultuře. Často to byla hodně příjemná setkání, takže se nám ani nechtělo odjet.

Vzájemná hodnocení

Jak ale poznat, zda člověku, u kterého chcete přespat, můžete důvěřovat? Tady webové stránky couchsurfing.com nabízí možnost přečíst si v profilu hostitele, kterého chcete oslovit, reference od jiných couchsurferů. Ze své zkušenosti musím říct, že jsem nenarazila na nikoho, komu bych později napsala negativní referenci. Člověk s pozitivními referencemi působí věrohodněji a je tedy pro něj snazší oslovit hostitele v jiné zemi.  Zároveň bývá o jeho „důvěryhodný gauč“ větší zájem.
 
Související články
Ubytování na kuřích nožkách
Hostelling II. - Komu je hostel určen?
Noc v uličce lehátkového vagónu
Hospitality club - pohostinnosť nadovšetko!
Související odkazy
Web couchsurfing
 
 
Přečteno 12217x
 
 
 
Komentáře
sssjack, Reagovat
Užitečné odkazy, chcele-li se do gaučování pustitcapka, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: