Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Turistika > cyklo

Cyklisté ve městech

Redakce, Jan Vystrčil / 17.06.2004
Město je stále nebezpečným úsekem nejen pro děti, ale i dospělé cyklisty. Jen málo měst nabízí cyklistům skutečně bezpečný průjezd po speciálně upravených stezkách nebo pohodlný převoz hromadnou dopravou k cyklostezkám za městem.
 

V současné době není povolena přeprava jízdních kol v městské hromadné dopravě (MHD) například v Olomouci, Plzni, Českých Budějovicích a v Pardubicích. Nejméně tento nedostatek pocítíte v Pardubicích, kde je kolo nejrychlejším dopravním prostředkem díky promyšlenému systému cyklostezek. Obecně je dále přeprava v běžných vozidlech MHD vždy omezena na plošiny pro kočárky, které mají před koly spolu s vozíčkáři přednost, a na období mimo dopravní špičku.

Pražská MHD povoluje pouze podzemní přepravu kol. Překonat až 30km úsek pod Prahou je možné s maximálně dvěma koly umístěnými na krajní plošině posledního vozu vlaku metra. Platí se pouze za přepravu věcí, které nejsou součástí kola, i když jsou ke kolu připevněny. Nezapomeňte si tedy zabalit věci na kolo tak, aby nepřesahovaly stanovený rozměr 25 x 45 x 70 cm, a kolo pojede zdarma. Dopravní špička je v Praze vymezena v pracovní dny od 5:30 do 8:30 a od 14:30 do 17:30. Nástup do ostravské cyklotramvaje

V Ostravě byl letos v květnu spuštěn zkušební provoz netradičního dopravního prostředku pro cyklisty - speciálně upravené tramvaje zvané cyklotramvaj. Jízdné platí pouze cyklista podle standardního tarifu, přeprava kol je zadarmo. Cyklotramvaj s kapacitou 19 kol spojuje jižní část Ostravy se Zátiším, což je oblíbené výchozí místo cyklistů (linka C1), a nebo jede ze Zátiší přes celé město na severovýchod (linka C2). Přeprava jízdního kola je s vědomím řidiče možná i v normálních dopravních prostředcích.

Brněnský dopravní podnik provozoval cyklobusy jeden rok, ale jejich provoz byl příliš ztrátový. Kola se tedy vrátila zpět do běžných vozidel MHD s tím, že řidič musí o kole vědět a dopravní prostředek nesmí být zcela plný. Se „šalinkartou“ je přeprava kola zdarma, jinak se za kolo platí poloviční jízdné.

Po Ústí nad Labem můžete s kolem veřejnou dopravou cestovat o víkendech a v pracovní dny ráno do 5:30 a večer od 19:00. Podobné podmínky pro přepravu kol mají i cyklisté ve vozidlech MHD v Liberci.

Jak se jezdí na kole ve vašem městě? Své zkušenosti přidejte do komentáře k článku.

 
Související články
Přeprava kola ve vlaku
Cyklotrasy - módní hit každé obce
Jak se na Korfu šlape?
Cyklobusy do hor v roce 2005
Cyklobusy v roce 2008
Na kole kolem zajímavých míst
 
Přečteno 1054x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: