Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Cyklobrašny Author

Marketa Svobodová / 7.09.2006
Ve chvíli, kdy jsem musela vrátit vypůjčené cyklobrašny, začala jsem se poohlížet po vlastních. Po úporném hledání, kdy se mi nelíbilo uchycení na nosič, velikost či tvar, skončila jsem tenkrát v roce 1999 u brašen Author. Byly téměř totožné s „mými“ půjčenými, lišily se jen v malých detailech, takže se zdály ideální.
 

Hlavní nedostatky

Jenže zrovna ty detaily se ukázaly být velmi klíčové. Jestliže starší brašny byly jen předchůdkyněmi mého modelu (a jsem o tom dost přesvědčená), pak Author sáhl na konci 20. století v inovacích vedle. Brašny jsou dvoudílné, dvě postranní spojené přes nosič a horní oddělitelný díl s popruhem přes rameno. Objem je údajně 32 l, ale řekla bych, že snad i o chlup větší, protože mi vždy stačily na 1-2 týdenní ježdění včetně jídla. Oproti starému modelu zvolil Author především změnu materiálu. Na rozdíl od staršího modelu brašny provlhly, ale to lze řešit převlekem. Horší to bylo s vytrháváním zipů, ty jsem spravovala alespoň 2 x týdně. Po pár dovolených se rozbily úplně, zlomil se jezdec... Ještě horší to bylo s pevnou výztuhou na vnitřní straně, ke kolu. Původní z měkčího plastu, téměř z gumy, která sice nedržela tak dokonale tvar, ale zůstala vcelku, byla nahrazena u mého modelu plastovou deskou (nějaký tvrdý PE či co), oddělenou od vnitřního prostoru brašen jen slabým igelitem. Ten se záhy roztrhal, takže deska mi v případě poloprázdných brašen uvnitř plandala a roztrhala jsem o její rohy vše, co šlo. Naposledy mi rozpárala roh brašny, vystrčila ven růžek, ten se zapletl do drátů a brašna se rozervala celá.
Švec mi poměrně umně spravil vytrhané úchyty na nosič, ale manipulace s nimi byla stále stejně obtížná. Svrchu i zespodu se brašny přidělávají řemínkem, který se ale dost špatně provléká, když se prsty stále zaplétají do všudypřítomných drátů výpletu. Ale tento systém uchycení jsem si vybrala sama, tak bych se neměla stěžovat.
Ostatní nedostatky byly už jen drobné, kosmetické vady, např. boční kapsičky na suchý zip místo klasického. Doklady jsem tak vozila jen v horní kapse horní brašny, které naštěstí výrobce normální zip ponechal.

Dobré stránky brašen Author

Abych však nebyla jen kritická, musím podotknout, že se lepší brašny sehnat daly, ale za vyšší cenu. Tyto brašny se vyrábějí pořád a drží se na celkem stabilní ceně 750 Kč, což dnes patří k těm příznivějším. Author se, zdá se, poučil z vlastních chyb, a co jsem koukala, sáhl zpět u nástupce mého modelu k pevnějšímu materiálu brašen, řemínky úchytů nahradil suchým zipem a přidal i kapsy na láhev. Samotný střih brašen je velice příjemný, velikost stačí, pokud nejedete na velkou expedici, a co je velmi sympatické, je zkosení brašen tak, že si do nich při jízdě vůbec nekopu, což se mi u jiných zkoušených modelů stávalo.

Snadné řešení – konkurenční značka

Mojí důvěru však už ztratily, tak jsem letos koupila třídílné brašny Sport Arsenal. Po předchozích zkušenostech jsem se snažila vyhnout zipům a řemínkům; Arsenal má uchycení háčky a gumicukem s nastavitelnou délkou, a zavírání je stejné jako u batohu – šňůrka, „víko“ a popruh přes, koupit lze i zavírání na způsob lodního pytle. Brašny jsou pogumované, tak není nutné dokupovat pláštěnku; otázkou je, jak dlouho se vrstva udrží, navíc je guma i uvnitř tunýlku za zavření brašny, takže šňůrka obtížně projíždí. Příjemné je i množství odnímatelných kapes, kterými lze regulovat objem a zároveň si lépe střežit osobní věci - kapsy na zip jsou i ve vnitřku brašen. Všechny vychytávky se však odrážejí na váze a hlavně na ceně – tři díly pořídíte za cca 1500 Kč.

Tento příspěvek byl zahrnut do dalšího. kola soutěže TESTOVNY  o ceny firmy ACRON        

 
Související články
Cyklobrašny a cyklokapsy
Související odkazy
Author
Sportarsenal
 
 
Přečteno 6415x
 
 
 
Komentáře
1999-2006-2014Ferda, Reagovat
CYclobrasny Reagovat
OrtliebAles, Reagovat
Re: Ortliebcyklista, Reagovat
Re: OrtliebPetr, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: