Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Turistika > cyklo

Cyklobusy do hor v roce 2005

Redakce, Jan Vystrčil / 15.05.2005
Autobusových linek, které přepravují cyklisty z měst do atraktivních horských oblastí, stále přibývá a s tím také roste počet jednotlivých webových prezentací těchto linek. Jejich úroveň a přehlednost se však dost liší. Tento seznam cyklobusů by vám měl zkrátit čas strávený u počítače a prodloužit dobu cyklovýletu. Bohužel většina dopravců zařizuje provoz cyklobusů na poslední chvíli a na začátku května nejsou informace úplné. Proto jsou u jednotlivých linek doplněna telefonní čísla nebo odkazy na jejich stránky.
 

Jizerské hory
První cyklobus v naší republice začala provozovat společnost ČSAD Jablonec nad Nisou (tel.:483 332 033) v květnu roku 1998. Současná linka jezdí pravidelně o víkendech a svátcích od dubna do konce října na trase Jablonec nad Nisou – Turnov – Bedřichov – Liberec. Během letních prázdnin je tento spoj do Jizerských hor posílen linkou z Liberce a z Jablonce. K přepravě jsou používány 3 speciálně upravené autobusy, které pojmou 25 cestujících s jízdním kolem.

Český ráj
Osm barevně odlišených tras projíždí v Českém ráji od konce dubna do začátku října sezónní turistické autobusy, které přepravují také jízdní kola. Další trasou je linka „Kost“ jezdící ze Sobotky na hrad Kost a linka „Jablonec n. N.“ jedoucí z Turnova přes Jablonec nad Nisou do Liberce. Za přepravu kola se platí 10 Kč, osoby platí jízdné podle standardního tarifu. Více informací na tel.: 481622738.

Krkonoše
Do nejvyšších českých hor bude již druhou sezónu jezdit cykloturistický autobus od 4. června vždy o víkendech a svátcích až do 25. září, od 1.července do 31.srpna také ve všední dny provozovanou dopravcem OSNADO (tel.: 499404777). Jedná se o obousměrnou pravidelnou "páteřní" linku speciálně upravených autobusů (bez zadních sedaček), které v jednom dni projedou tam a zpět celé Krkonoše, celkem 118 km. Trasa je oproti loňskému roku prodloužena do části Jizerských hor a do Kořenova. Na hlavní "páteřní" linky navazují autobusy z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna, z Jilemnice do Vítkovic, Horních a Dolních Míseček, i z Rokytnice n/Jizerou do Vysokého n/Jizerou a zpět. Železniční doprava s omezenou přepravou kol je ráno zajištěna ve směru z Trutnova do Svobody nad Úpou a večer zpět. Neomezená přeprava kol se nabízí na trase Tanvald – Harrachov. V budoucnu by se měla takto oživit i železniční trať z Harrachova do Sklarzské Poreby. Za jedno jízdní kolo se připlácí 10 Kč, jinak platí cenový tarif vyhlášený dopravcem vyvěšený ve vozidle. Vícečlenným organizovaným cyklistickým skupinám je doporučeno předem nahlásit počet členů, aby mohl být přistaven další autobus.
Další provozovatel linkové dopravy Ergis jezdí dvakrát denně podobnou trasu z Harrachova přes Rokytnici n.Jiz., Vítkovice, Jilemnici, Benecko,  Vrchlabí, Černý Důl, Janské Lázně, Svoboda n.Úpou,Horní Maršov, Pec p.Sněžkou, Dolní Malá Úpa, Horní Malá Úpa,Rokytnici n.Jiz., Jablonec n.Jiz., Vrchlabí, Černý Důl, Janské Lázně, Pec pod Sněžkou až na Pomezní boudy. Příplatek za kolo 10 Kč. Možnost přepravy jednotlivých skupin. Více na turistickém info centru Vrchlabí tel.: 499 422 136.

Šumava
V Jižních Čechách funguje rozsáhlý systém cyklobusů, který již třetím rokem pod názvem Cyklotrans provozuje dopravce ČSAD Jihotrans (tel.:386 359 321). Novinkou letošního roku je „vltavská linka“ vedoucí z Českých Budějovic podél Vltavy až na Lipno a dále „lipenská linka“ která jede Z Prachatic podél Lipna do Českého Krumlova. Celkem sedm barevně odlišených linek pokrývá oblast Jihočeského kraje od Šumavy přes Lipensko, Novohradské hory až po Třeboňsko. Všechny linky ráno vyjíždějí z Českých Budějovic a večer se po projetí celé trasy zase do Budějovic vracejí. Ve Volarech, Prachaticích a na Kvildě jsou přestupní stanice, kde na sebe jednotlivé linky čekají a zajišťují vzájemný přestup. Systém je v provozu za každého počasí, od června do září o víkendech a svátcích, během letních prázdnin s některými linkami i v pracovní dny. Jízdní kola jsou přepravována za 10 Kč na speciálním vleku za autobusem, osoby se přepravují podle ceníku ČSAD.

Přímo v národním parku Šumava se návštěvníci přepravují pomocí dopravního systému „NP bus“. Jen jedna jeho linka, jezdící od června do konce září, je ale uzpůsobena na přepravu jízdních kol. Dopravcem na této lince je ČSAD Autobusy Plzeň (tel.: 376311457) a 80 km dlouhá trasa vede z Lenory přes Borovou Ladu, Kvildu, Modravu, Prášily, Železnou Rudu až na Špičák. Na Kvildě se dá přestoupit na již zmíněný jihočeský dopravní systém Cyklotrans, na západní straně Šumavy je do Železné Rudy a na Špičák spojení vlakem z Prahy, Plzně či Klatov.

Brdy z Prahy
Pražská integrovaná doprava provozuje již třetím rokem cyklobus mířící z železniční stanice v Dobřichovicích do Brd. Upravený cyklobus s kapacitou 25 kol jezdí o sobotách, nedělích a svátcích od dubna do začátku října. Celou trasu z Dobřichovic přes Mníšek pod Brdy do Kytína zvládne za den celkem čtyřikrát. Na lince platí tarif PID, za přepravu kola se platí 12 Kč. Cyklisté, kteří do Dobřichovic přijedou vlakem, mají přepravu kola v cyklobusu zdarma.

Krušné hory
Z Litvínova vyveze cyklisty na Dlouhou louku na hřebeni Krušných hor cyklobus, který provozuje o víkendech od května do září Informační turistická služba v Litvínově - Intus (tel.: 476 111 790). Bus odjíždí v 10 hod z Litvínovského autobusového nádraží, pokud se sejde minimální počet 5 cyklistů.
Do Krušných hor zabezpečuje cyklistům dopravu do hor vedle Intusu i cyklobus Cestovní agentury Dopravního podniku měst Chomutova a Jirkova a.s. Autobusy jezdí od konce dubna do začátku října, ale nepravidelně, jen v předem vypsaných termínech. Cílovými místy jsou Rudoltice v Horách, Hora Sv. Šebestiána, Boží dar a Nové město. Jízdenka včetně přepravy kola stojí kolem 30 Kč. Kapacita vleku je 44 kol. Skupinky 15 a více osob si mohou přepravu dohodnout na jakýkoliv den v týdnu.
Na Horu Sv. Kateřiny si vlastní autobusy s přívěsem vypravuje sama obec Hora Svaté Kateřiny ve spolupráci s ČSAD BUS Ústí nad Labem. Měl by jezdit od prvního červnového víkendu každou sobotu ráno již z Prahy přes Louny, Most, Litvínov až na Horu Svaté Kateřiny a zpět pojede v neděli večer.

Dopravní podnik Ústeckého kraje a.s. (tel.: 475 684 973) zajišťuje od 14. května do 25. září linky přepravující kola z Ústí nad Labem na Děčínský Sněžník, jezdící o víkendech a svátcích. Od 11. června do 25. září jezdí linka z Teplic přes Dubí na hřeben Krušných hor do Moldavy. Poslední linka z pohraničního Brandova přes hřeben Krušných hor do Mostu a zpět, Prahu je sice propagována, ale nejezdí.
Od teplického hlavního nádraží na Cínovec a zpět se můžete dostat cyklistickou linkou provozovanou DP Teplice s.r.o., která jezdí od 30.4. do 2.10. o víkendech.
DP Děčín zajišťuje víkendový cyklobus na Maxičky a Děčínský Sněžník z autobusového nádraží v Děčíně.

Karlovarský kraj
V karlovarském kraji provozuje od 4. června ČSAD autobusy Karlovy Vary a.s. (tel.:353 331 048) čtyři cyklobusové linky. Tři z nich začínají v Karlových Varech. Červená linka vede do Krušných hor, zelená do oblasti Slavkovského lesa a modrá do oblasti mezi Střelou a vrchem Vladař. Poslední, černá, linka vede z Františkových lázní jedním směrem přes Cheb do německého Wiesau a druhým směrem přes Aš do německého Bad Elster (mapka). K přepravě jsou používány jak upravené autobusy tak vleky pro kola. Cena za přepravu kola je 15 Kč. 

Hostýnské vrchy
Přístup k množství cyklostezek Hostýnských vrchů usnadňují cyklistické autobusové linky ČSAD Kroměříž (tel.:573316111). Jsou v provozu od dubna do září. Autobus začíná v Kroměříži  a zastavuje například ve Zlíně, Vsetíně a končí ve Stupavě. Spoje ovšem jezdí po různých trasách v jednotlivé dny týdne, proto si prohlédněte jízdní řád. 

Železné hory
K cestě do zajímavých oblastí Železných hor slouží víkendový cyklobus který od května do konce září provozuje dopravní společnost Connex Východní Čechy. Autobus v 8:30 ráno vyjíždí z Pardubic a pokračuje přes Chrudim, Trhovou Kamenici, Seč, Heřmanův Městec a Pardubice. Odpoledne v 16 hodin spoj projíždí trasu v opačném směru a sváží cyklisty zpět do svých domovů (mapa trasy). Přeprava kola stojí 20 Kč bez ohledu na vzdálenosti.

 
Orlické hory
Firma AUDIS BUS s.r.o. (tel.: 494 533 737) z Rychnova nad Kněžnou provozuje o sobotách a nedělích od 12. června do konce září přepravu cyklistů na hřebeny Orlických hor. Cyklobusy s vlekem až na 50 kol jezdí celkem po pěti trasách pokrývajících oblast Orlických hor i Podorlicka. 

Do Orlických hor zahájí 12. června provoz cyklobusů i společnost Orlobus. Jeden spoj jede z Náchoda do Deštného v Orlických horách, další z Josefova a Jaroměře. Jedna linka vede z Nového města nad Metují do Pekla (Jestřebí).  Sezóna skončí 28. září, cyklobusy jezdí o víkendech a svátcích včetně 4. července. Přepravují se i cestující bez kol.

Adršpach a Kladské pomezí
Náchodská firma CDS s.r.o. (tel.: 491427554) je provozovatelem dvou cyklobusových linek jezdících o víkendech od půlky května do konce září do oblastí Broumovského výběžku. Jedna linka jede z Hradce Králové přes Náchod do Adršpachu a druhá z Náchoda přes polské příhraničí (Kudowa Zdrój, Karlow) do Broumova. Dovozné za kolo uložené ve vleku je 10 Kč, jízdné za osobu je dle kilometrového ceníku dopravce CDS.

Jeseníky
Letošní novinkou jsou tři cyklobusové linky provozované od 1. června do 30. září 2005 společností CONNEX Morava a.s. v Jeseníkách (tel.: 585 108 274, 596 655 111). Linky jezdí o víkendech a státních svátcích,  v době letních prázdnin jezdí každodenně. Ceny za přepravu a možnost rezervace je stejná jako u linek v Beskydech. Modrá linka vede z Lipová-lázně přes Jeseník, polské Glucholazy, Vrbno p.Pradědem (s odbočkou na  Ovčárnu) do Karlova. Oranžová linka vede z Bruntálu přes Karlov, Karlovu Studánku, Vrbno p.Pradědem, Jeseník do Javorníku. Červená linka vede z Šumperka přes Skřítek, Rýmařov,  Vrbno p. Pradědem, Bělou p. Pradědem, Červenohorské sedlo do Koutů nad Desnou.

Beskydy
Provozovatelem dvou linek Beskydského cyklobusu je společnost CONNEX Morava a.s (tel.:585 108 274, 596 655 111). Cyklobusy jsou provozovány od 1. května do 2. října 2005 o víkendech a státních svátcích a v době letních prázdnin jezdí dokonce každodenně.
Oranžová trasa vede z Ostravy přes Frýdlant nad Ostravicí, Bumbálku, Rožnov pod Radhoštěm do Frenštátu pod Radhoštěm. Potom udělá ještě jeden okruh okolo Beskydského masivu a večer se zase vrací do Ostravy. Červená trasa vede z Nového Jičína přes Frenštát pod Radhoštěm, Velké Karlovice na Bílou.
Na internetových stránkách CONNEXu je možné si dokonce předem zarezervovat místa v cyklobusu a místo pro uložení kola na požadovaný den, abyste měli jistotu, že vám váš cyklovýlet nepřekazí přeplněný cyklobus mizející v dáli. Cena jízdného je stanovena dle kilometrické ceníku společnosti, děti do 15ti let při předložení průkazu s fotografií a datem narození platí polovinu. Bez ohledu na vzdálenosti se platí 15 Kč za kolo uložené v cyklovozíku.

Valašský cyklobus je o víkendech od května do konce září provozován ČSAD Vsetín a.s. Jedna linka  jede údolím Bečvy z Valašského Meziříčí přes Rožnov pod Radhoštěm (s odbočkou na Pustevny) až na Bumbálku. Druhá linka jede z Velkých Karlovic přes Sedlo čerťák do Rožnova pod Radhoštěm(mapa). Cena za přepravu kola v upraveném autobusu pro 29 osob a 25 kol je 15 Kč.

Pokud jsme vynechali nebo zapoměnli na cyklobus, který na své cyklovýlety používáte vy, dejte nám o něm vědět!

 
Související články
Přeprava kola ve vlaku
Kolo - černý pasažér
Cyklotrasy - módní hit každé obce
Cyklisté ve městech
Za sněhem se skibusy
Související odkazy
Služby ČD při přepravě kola ve vlaku v roce 2005
 
 
Přečteno 6422x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: