Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Cykloporadna na pokračování

Cyklooblečení proti sežehnutí sluncem

Martin Adámek / 1.04.2009
Jako doplněk k elasťákům a dresu jsem si už dávno pořídil návleky na kolena a elastické návleky na ruce (pro anatomy: mám na mysli horní končetiny) – pro případ menšího chladu, obzvlášť za protivětru, kdy šusťákové oblečení člověka dost zbrzdí. Ale časem jsem zjistil, že návleky na ruce se mi vždy z kraje cesty hodí i proti slunci.
 

Se sluncem obecně sice moje pokožka nemá problém, ale začátky cest jsou zátěž i pro ni. Když se v létě přepnu z civilního života do režimu „cesta“, a najednou celý den sedím na kole, tak se mi příliš rychle opaluje horní - vnější polovina horních končetin. A druhý až třetí den cesty má tendenci se spálit a začít pálit. Někdo si za tím účelem vozí lehké tenké tričko s dlouhým rukávem. Zkusil jsem to taky, ale bylo mi v něm horko (snáším horko mnohem hůř než moje kůže, při 43 °C v Rumunsku v sedle kola na prašných cestách jsem si fakt užíval), tak jsem nakonec přešel na ty elastické návleky. Je potřeba je použít včas, protože jak jsou elastické, tak na kůži tlačí, a pokud už máte náběh na spáleninu, tak nejsou moc příjemné.
A při poslední cestě jsem zavedl malý zlepšovák: po poledni, tj. od 12 do 15 hodin LČ, kdy slunce pálí nejvíc, jsem ty návleky na benzínkách namáčel. Na férovku, úplně durch, bez ždímání. Je to neuvěřitelně osvěžující věc, kam se hrabe nějaká klimatizace.
A to už považuji za samozřejmost systém, který jsem zavedl v Rumunsku – na každé benzínce jsem tam vypral savou čelenku, kterou v horku vozím pod přilbou, a na hlavu jsem si ji nasazoval mokrou, nevyždímanou. Při teplotách vzduchu 35-43°C a aktivní jízdě na kole se nemusíte bát, že byste z toho nastydli. Obzvlášť, pokud za optimální letní teploty pro jízdu na kole považujete teploty v rozsahu 15-20°C.
Zatímco čelenka bývá propocená, a vyplatí se ji tedy sundat a lehce během 30ti sekund vyprat, tak u návleků na rukách není třeba si dělat násilí. Bohatě stačí strčit pod vodovodní kohoutek celé ruce, v návlecích oblečené. Kdo by se s nimi svlékal, že? Ostatně, pokud už jste si před aplikací návleků stihli pořídit náběh na spálení, tak vaše kůže docela ocení, že po ní ty elastické návleky nebudete zbytečně tahat tam a zpátky.
Také jsem okoukal, že když se zase oteplí (třeba při stoupání do kopce), tak si nemusíte návleky z rukou celé sundávat, stačí si je shrnout na zápěstí, a jsou tam připraveny k opětovnému natažení zpět. Možná s těmi shrnutými návleky na zápěstích budete vypadat zvláštně, ale pokud vám z principu vadí vypadat zvláštně, tak si prosím najděte nějakou úplně jinou činnost, než je cestování na kole natěžko :) A jelikož já mám své návleky světle ale sytě modré, tak jsem nabyl dojmu, že takové návleky na zápěstích dokonce zvýší výraznost znamení o změně směru jízdy, dávaných levou či pravou rukou. Hlavně tedy tou levou, tam jde o zdraví nejvíc. Takže když si budete kupovat nebo nechávat šít návleky, možná byste se nemuseli držet konzervativní černé. Nejste u Henryho Forda, a nevybíráte Plechovou Lízu, vybíráte oděvní doplněk pro jízdu na kole po silnici.

 

 

 
Předchozí díly
1. Lepení a vyměňování duší
2. Ventilky a hustění kol
3. Pláště, dráty a ráfky vhodné na cyklocesty
Následující díly
5. Cyklistické boty a pedály
6. Navigace na kole
Související články
Cyklobrašny a cyklokapsy
Cyklovandr v Čechách
Dobrá helma chrání a netrápí
Vybavení na cyklocestu kolem světa
 
Přečteno 3491x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: