Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Dámská bunda Pinguin Comet není kometa

Ivan Brezina / 31.10.2009
Bundu Comet od české firmy Pinguin jsem dceři Michaele (12) pořídil jako její první "dospěláckou" technickou součást výbavy na ven. Až do loňského podzimu jí na lyžování a treky stačila klasická kombinace flísky a větrovky. Jako rodič jsem přitom řešil klasické dilema: mám kupovat dítěti špičkový (a drahý) výrobek, ze kterého za rok nebo dva vyroste?
 

Důvod pořízení bundyVětrání v podpaží pomáhá celkové prodyšnosti bundy při náročnějších aktivitách

Comet ale příjemně překvapí už svou cenou. Za tři až čtyři tisíce korun (podle prodejce - např. v outletu za 3354 Kč ) získáte plnohodnotnou membránovou bundu, do které lze navíc podle potřeby vepnout flísku nebo softshellku. Nijak zvlášť závratnou investicí tak potomka vybavíte systémem "tři v jednom", který poslouží v letním lijáku stejně dobře jako na únorové sjezdovce. Comet přitom není model primárně určený dorůstajícím dětem. Vyrábí se totiž ve velikostech S až XL.
Samozřejmě jsem si kladl otázku, jestli cena nebude na úkor kvality. Během roku jsem proto pečlivě sledoval, jak Comet v našem "rodinném" testu obstojí. Kromě cest do školy při extrémních výkyvech počasí Míša bundu použila například na týdenním treku v Rumunsku, při putování po rakouských Alpách nebo na lyžování ve Francii. Vystavila ji tedy delším dešťům, prudkému vichru i sněžení.       

Technické parametry

Základním materiálem je dvouvrstvý laminát Gelanots XP od japonské firmy Tomen. Podle výrobce má mít paropropustnost 20 000 gramů vody na metr čtvereční za 24 hodin a zároveň nepromokavost 20 000 mm vodního sloupce. To už jsou slušné hodnoty, srovnatelné třeba se známějším Gore-texem. Gelanots je ale na rozdíl od něj neporézní. Jednosměrný transport vody z vnitřní na vnější stranu je tu tedy řešen na jiném fyzikálním principu. Systém mikroskopických průduchů nahrazují hydrofilní síly, které uvnitř bundy vodu aktivně "nasávají", aby ji pak venku "vytlačovaly". Tento princip podle výrobce funguje díky hned dvěma "motorům". Prvním je rozdíl parciálních tlaků vodní páry uvnitř a vně bundy, druhým pak rozdíl teplot.

Nepromokavost /prodyšnost bundy v reálu

Běžný uživatel ale nad touto fyzikou nechce složitě bádat. Zajímá ho jen, jestli v bundě nepromokne a nezpotí se. Na první otázku můžeme s Míšou odpovědět jednoznačně – voda do Cometu nepronikla ani v nejprudším lijáku. Bunda má švy přelepené páskou, takže funguje jako dokonalá pláštěnka. Na rozdíl od ní by ale měla "dýchat". Tuto vlastnost hodnotíme jako velmi uspokojivou. Membrána "nestíhala" jen při vysoce aerobních aktivitách, jako byl třeba běh na lyžích nebo prudké stoupání s těžkým batohem. S přebytečným potem si ale poradily rozepnuté větrací otvory pod pažemi. Jejich drobnou nevýhodou je, že tudy při dešti vnitřní síťka (viz níže) prolézá ven a namáčí se.

Po roce poměrně intenzivního užívání nejeví Comet známky opotřebení. Je to jistě i díky jemné rip-stopové struktuře základního materiálu, který je navíc na exponovaných místech doplněn odolnějším elastickým šedým Nylonem 6.6 Stretch. Drobnou kosmetickou vadou jsou jen drobné žmolky, které se objevily na mikroflísu, tvořícím vnitřní stranu límce. Námitky lze vznést i k jeho bílé barvě, kvůli níž musíme bundu častěji prát. Membrána (nalaminovaná na spodní stranu látky) je z vnitřní strany chráněna šíťkou. Ta do jisté míry zachycuje vzduch, takže bunda samotná je i bez dodatečné izolační vrstvy teplejší, než běžná větrovka. Nevýhodou tohoto řešení je o něco vyšší hmotnost. Nejde ale o expediční model, takže pár gramů navíc nehraje roli.

Zpracování bundy

Zatečení vody hlavním zipem brání dvoudílná překlopná léga jištěná zahnutím do protisměru, která se zapíná na suchý zip. Ukrývá vstup do jediné vnitřní "napoleonské" kapsy. Také dvě vnější kapsy na bocích mají zipy kryté patkami na "sucháče". Kapsa na levém zápěstí je naopak řešena voděodolným zipem. Její přítomnost oceníte na sjezdovce. Magnetický čip totiž nemusíte při každém průjezdu turniketem vytahovat ven – ruku jen stačí přiložit k čtečce. V límci bundy je ukryta kapuce s vyztuženým štítkem. Je nastavitelná ve dvou směrech (vzadu suchým zipem, po obvodu pružným lankem).

Znaky dámského modelu

Comet je dámská bunda, což poznáte podle dvou znaků. Prvním je promyšlený tříbarevný design (ve čtyřech variantách), kterým se vymyká současnému trendu jednobarevných technických bund. Má ale v pravověrném outdooru "paráda" místo? To je samozřejmě na diskusi. Druhým ženským znakem je střih, zúžený v bocích. Comet díky tomu nepotřebuje už žádné další stahování kromě toho, které je ve spodním okraji. Rukávy jsou v loktech nastřiženy a zabrány – toto anatomické tvarování zvyšuje pohodlí. Jejich konce se dají podle potřeby zúžit suchými zipy.

Shrňme, že podle naší roční zkušenosti je Comet kvalitní bunda střední třídy s velmi dobrým poměrem ceny a výkonu. Za relativně málo peněz v ní dostanete hodně muziky. Její jméno je ale trochu nepřesné. Pod slovem "kometa" si člověk představí něco, co rychle zazáří a zhasne. Pro Míšu je ale tahle bunda stálicí.

Máte s touto nebo jinou membránovou bundou jiné zkušenosti, které byste rádi předali dále? Pošlete nám svoji zkušenost, odměníme vás jednorázovou slevou 500 Kč na outdoorové vybavení na www.outdoor-outlet.cz.

 
Související články
Bunda Pinguin Parker z materiálu Gelanots
Bunda Tilak Lost Arrow
Kalhoty Pinguin Alpin L
Novinky veletrhu Sportprague 08
Novinky veletrhu Sportprague 2009
 
Přečteno 5086x
 
 
 
Komentáře
výška postavyDaniela Tejklová, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: