Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Afrika - projekt Adopce nablízko

Dílo matky Markéty - projekt na pomoc dětem z ulice

Irena Kastnerová / 28.12.2009
Velká otevřená místnost osvětlená žárovkou, na podlaze kusy lepenky a na nich třicet spících kluků. Nejmladšímu je šest, nejstaršímu osmnáct. Jsme v konžském městě Lubumbashi, v salesiánském středisku Dona Boska Bakanja – ville. „Záměrně tu klukům nedáváme matračky, protože je chceme motivovat, aby měli zájem o stálé středisko, kde jsou mnohem lepší podmínky,“ šeptá Eric Meert. Otec Eric je jedním z dvaceti salesiánů, kteří v Lubumbashi vedou rozsáhlý projekt na pomoc dětem z ulice s názvem Dílo matky Markéty. V něm už po čtyři roky pomáhali čeští dobrovolníci v rámci salesiánského projektu Adopce nablízko.
 

Těžké dětství

Téměř dvoumilionové město Lubumbashi na jihu Konga se potýká jako celá země s velkými ekonomickými a sociálními problémy. Stovky dětí se z různých důvodů potulují po ulicích a mnohé z nich se živí drobnými krádežemi. Salesiáni tu provozují středisko už řadu let. Kontaktují osamělé děti a nabízejí jim jednak možnost umýt se a vyspat se a dále pomoc při návratu do rodiny. Pokud kontakt s rodinou není možný, protože rodiče například pijí, dítě týrají, nebo je dítě sirotek, může být umístěno do některého z dalších center, kde navštěvuje i školu. Právě v posledních letech se často stává, že některé dítě je pro rodiče nebo rodinu přítěží, nechtějí jej, a tak jej obviní z čarodějnictví a vyženou z domu.

Ekonomické čarodějnictví

Bratr Inocenc, další salesián, který v Bakanja – ville pracuje, nám ukazuje fotografii dvou malých chlapců ve věku čtyř a šesti let a dokládá to příběhem. Mladí rodiče se rozhodli, že se odstěhují ze země. Na nádraží poslali děti koupit bonbóny a sami vlakem ujeli. Kluci se dostali k salesiánům. Pamatovali si ale, kde bydlí babička a salesiáni je tam odvezli. Za tři týdny byly děti na ulici. Babička je obvinila z čarodějnictví a vyhnala. „Takových případů tu máme hodně,“ vypráví bratr Inocenc. Když například rodina žije bez otce a matka zemře, je nejstarší bratr nebo blízký příbuzný povinen postarat se o mladší děti. Ale často sám nemá z čeho žít, zvláště když má vlastní rodinu, a pak je pro něj péče o další členy rodiny přítěží. Proto obviní dítě z čarodějnictví, nařkne ho, že třeba kvůli němu ztratil práci, nebo někdo v rodině zemřel, a vyžene ho. Tomu se tu říká ekonomické čarodějnictví. Jsou taky i případy, kdy je dítě přivázáno k židli a krmeno jako pes nebo týráno zapálenými plastovými sáčky. Hodně dětí sem přichází s popálenýma rukama…“ A bratr Inocenc to opět dokládá drastickými fotografiemi z dokumentace.

Bez podpory vlády

V posledních letech se salesiáni dostali do konfliktu se zdejšími státními složkami. Zní to nepochopitelně, ale místní úředníci jim zakázali provozovat základní kontaktní středisko a povolili pouze školy. Navíc v rámci propagovaných snah zkulturnit město posbírali bezprizorní děti a umístili je v jakémsi dětském domově s přísným režimem. Děti zvyklé žít volně však začaly odtud utíkat. „Když je pak policie chytne, zmlátí je a přiváže třeba na tři dny ke stromu,“ popisuje místní praktiky otec Eric. „Nám však zakazují brát děti do střediska a starat se o ně. Když se šel jeden z bratří zeptat proč, sdělili mu, že je to politická otázka. A tak sem děti přicházejí večer a spí tu tajně. Zvláště o víkendu jich tu bývá kolem čtyřiceti.“ 

Doba, kdy vše ještě fungovalo

„Dětí na ulici přibývá,“ pokračuje otec Eric. „Spousta děvčat, které jsou na ulici, otěhotní a mají děti. Výjimkou nejsou ani třináctileté matky. A protože o ně nemá nikdo zájem, brzy se ocitají na ulici i tyto děti.“ Když ještě salesiánská kontaktní centra oficiálně fungovala, měly děti možnost samy přijít a žádat o pomoc. Děvčata tu dostávala rovněž jídlo, protože hrozilo, že se budou z hladu prodávat. „Když to ještě fungovalo,“ postěžuje si otec Eric, „chodili jsme pravidelně dvakrát měsíčně večer do ulic a vyhledávali osamělé děti. Tady jsme si pak s nimi povídali a vysvětlovali jim, proč je pro ně lepší návrat do rodiny či pobyt ve stálém centru. V žádném případě je nemá cenu k něčemu nutit, jako to dělají státní úředníci. Dítě musí chtít samo udělat v životě změnu. Když to nepřijme, nikdo ho nedonutí. My je musíme přesvědčit, že lze žít i jinak. Že mají šanci v životě uspět, i když to třeba rodiče nedokázali.“ Hladové děti se na ulici stávají nebezpečnějšími. Mnohé hledají únik z reality čicháním chemikálií a dokonce i pitím benzínu. „Když ještě středisko oficiálně pracovalo,“ doplňuje informace bratr Inocenc, „měli jsme možnost chování dětí ovlivnit, protože máme jejich databázi. Pokud něco vyvedly, mohli jsme je dohledat a domluvit jim. Horší je to třeba v hlavním městě Kinshase, kde takovou databázi nikdo nevede a dětská kriminalita je tam rozšířená.“

Když rodina, tak milující

Salesiáni se především snaží dítě vrátit zpět do rodiny. Každým rokem se to podaří zhruba u 120 dětí. Kolem čtyř desítek dalších je posláno do některého ze salesiánských domů, při kterém je také škola. Takových domů je ve městě celá desítka a salesiáni je často provozují ve spolupráci s dalšími kongregacemi a organizacemi jako jsou františkánky či voršilky. Do domů pro dívky umisťují i malé chlapce do osmi let. „Dostávají tak láskyplnou péči, kterou v tomto věku potřebují. Také se někdy stává, že pak mají ne jednu, ale třeba tři matky,“ usmívá se otec Eric. Pětkrát týdně navštěvuje centrum Dona Boska také lékař a děti se mají možnost nechat vyšetřit nebo ošetřit. Salesiáni provozují v Lubumbashi nejen základní školu, ale rovněž střední a odbornou školu a na univerzitní úrovni teologii. Po desetileté zkušenosti se ukazuje, že pokud dítě vystuduje a stává se ekonomicky přínosné, zájem o něj ze strany rodiny vzrůstá. V celém salesiánském projektu se v současné době vzdělává na sedm set dětí. Šest stovek pochází z ulice, stovka ze sociálně slabých rodin. 

Kniha živých a mrtvých

Další drastická fotodokumentace: popálené tělo třináctiletého kluka. Babička ho obvinila z čarodějnictví. Spolu s dalšími příbuznými ho pálila hořícími sáčky a pak ho zamkla na záchodě. Podařilo se mu však utéct. Do střediska přiběhl jen v tričku, bez kalhot. Salesiáni ho s vážnými zraněními po celém těle okamžitě odvezli do nemocnice. Tam se zjistilo, že je nakažen infekcí tetanu. „Ale příběh má dobrý konec, protože kluk se už zase může smát,“ tlumočí z francouzštiny do angličtiny náš zambijský průvodce a salesiánský dobrovolník Patrik. Ví, o čem mluví. I jeho jako malé dítě našli na ulici salesiáni a postarali se o jeho vzdělání. Patrik byl zachráněn včas - narozdíl od dvou desítek dětí, které své strádání na ulici či v rodinách zaplatily životem. Jejich osudy společně s fotografiemi jsou zaznamenány v knize, která je dostupná v místní kapli. Ačkoliv stát se salesiány spolupracovat nechce, žádal je, aby děti, které je budou kontaktovat, předali do státních dětských domovů. Salesiáni to odmítli. Stát bohužel v současné době nemá o záchranu dětí z ulice skutečný zájem. Salesiáni Dona Boska ano.


 
Předchozí díly
1. Začátek cesty jižní Afrikou
2. Lesotho – království hor a vod
3. Přesun do Zimbabwe – cesta plná překvapení
4. Návštěva salesiánského centra Dona Boska
5. Přírodní krásy jižní Afriky
6. Kongo – země plná nástrah
Následující díly
8. Nástrahy africké dopravy
Související odkazy
Adopce nablízko
 
Přečteno 4665x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: