Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > jak vybrat

Dobrá helma chrání a netrápí

Redakce, Kateřina Sekyrková / 30.06.2004
Nejlépe ochrání cyklistu helma, kterou nosí rád a umí si ji na hlavu dobře nasadit a zapnout. Je neuvěřitelné, kolik lidí jezdí s helmou jen tak volně nasazenou na hlavě, s řemínky volně plandajícími pod bradou.
 

Šetřílky možná napadlo mít jednu helmu na motorku, hokej i kolo. Helma cyklistická má svá specifika a je konstruována pro cyklistovo pohodlí a bezpečnost. Je to jen kus polystyrenu potažený fólií. Ale každý detail má svoji funkci a plní ji při správném používání i u helmy za 500 Kč, pokud je schválena státní zkušebnou.

Průřez helmou
Tvrzený polystyren tvoří tělo helmy. Chrání mozek před případným poškozením ztlumením nárazu na snesitelnou úroveň. Polystyren takto ochrání hlavu jen v případě, že je pokryt pevnou fólií. Ta je na polystyrenový skelet při výrobě helmy nalepována, nebo se naopak polystyren pod tlakem vstřikuje do fólie (tzv. in-mold technologie) a vytváří tak pevnější celek. Fólie brání proražení polystyrenu a drží ho pohromadě i prasklý pro případ, že následuje druhý náraz (nejdříve vrazíte do stromu, potom spadnete na zem).

Typy a tvar helem
Pevnost helmy snižují například větrací otvory. Proto jsou vzdušné, pevné a lehké helmy dražší. Připlácíte si za kvalitnější materiál, počítačem navržené tvary větracích otvorů, bezpečné upínací řemínky, ale nejvíce za značku. Síťka proti hmyzu v předních otvorech se již pomalu stává samozřejmostí. Samotné helmy se dělí dle tvaru a detailů do několika typů od dětských, přes klasické silniční či horské, až po freestyle. Nejprodávanější je klasická, kulatá helma, nejlépe bez kšiltu a aerodynamických výstupků, které se při pádu mohou zachytit o větev nebo část vozidla.

Čepice na 5 kg brambor
Helmy se vyrábějí v rozmezí velikostí 48 – 61. Je nutné si ji vždy před zakoupením vyzkoušet a s nasazenou helmou si pohrát – zatřepat hlavou atd. Musí sedět pevně na vrcholu hlavy a neposunovat se po hlavě ani při vyvinutí větší síly. Vybrané modely mají jen jednu velikost, která se přizpůsobí vaší hlavě pomocí různých upínacích systémů. Malá helma vás vždycky bude tlačit a nebudete ji nosit. Naopak velká helma bez kvalitního systému upínání vám bude po hlavě tancovat, shazovat brýle z nosu a při pádu nesplní stoprocentně svůj úkol. Po prvním nárazu by mohla odkrýt část hlavy a neuchránit ji tak před druhým, tvrdým dopadem stejně jako helma špatně nasazená nebo bez kvalitního zapínání.

Barevně veselá helma zviditelní cyklistu i v příšeří na silnici, ponurá naopak schová barevné vlasy „bajkera“ v lese i za slunného dne. Helmu, která si prožila pád přes hlavu, zahoďte. Vady a praskliny nemusí být viditelné pouhým okem. Někteří výrobci vám do tří let od nákupu helmy poskytnou na novou helmu stejné značky výraznou slevu.

PS: Tak jsem po dopsání a zveřejnění článku zkusila na vlastní hlavu, jak se brzdí na bruslích o zábradlí. Bez helmy. Na pohotovosti mi sekšrábali zábradlí z temene hlavy a tu mojí vlasatou hřívu neostříhali jen proto, že mi vlastně tu hlavu zachránila. Spletený hustý drdol na brzdné ploše povolil vznik pouze dvou boulí. Po měsíci již sice nepřemýšlím, jak si položím hlavu na polštář, ale helmu bych si nejradši brala i při nástupu do tramvaje. Člověk nikdy neví, kdy mu hlava poslouží jako brdza!

 
Související články
Nosiče na kola
Cyklooblečení proti sežehnutí sluncem
 
Přečteno 4558x
 
 
 
Komentáře
už mám taky tři stehyJericho, Reagovat
Přilba nad zlatoMartin, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: