Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Práce v zahraničí

Dobrovolníkem ve světě

Redakce, / 31.05.2006
Důležitou otázkou nad kterou byste se měli zamyslet, než spasíte svět, je vaše motivace k dobrovolnické práci. Jestliže to chcete „prostě zkusit“, poznat život a kulturu hostitelské země, vyzkoušet si život s různorodou skupinou, seznámit se s novými lidmi, zdokonalit se v jazyce a vůbec mít zajímavé a smysluplné prázdniny, vyberte si krátkodobý projekt. Jestliže je ale vaší hlavní motivací smysluplně pomáhat a získat mnohdy i tvrdě „zaplacené“ životní zkušenosti, jeďte pomáhat na delší dobu.
 

Krátkodobé pobyty

V současné době je asi nejsnadnější zapojit se do činnosti Evropské dobrovolné služby (EDS). Jde o program Evropské komise vytvořený pro mládež států EU, který vysílá mladé dobrovolníky na určitou dobu do nějaké neziskové organizace v zahraničí. Dobrovolnou službu je možné takto vykonávat po dobu 6 - 12 měsíců ve všech zemích Evropské unie a ESVO, v Rumunsku, Bulharsku a Turecku, ale i na Ukrajině, v Rusku, na Kavkaze nebo v zemích bývalé Jugoslávie. Z grantu vám bude hrazena cesta do místa projektu a zpět, ubytování, strava, kapesné a pojištění. Témata jsou různá - od ekologie po sociální práci, od práce s mládeží po práci se seniory. Specialitou jsou programy i pro znevýhodněné dobrovolníky, ať už zdravotně či sociálně.
Organizací pracovních táborů v zahraničí se zabývá sdružení Inex. Jde většinou o 2 – 3týdenní pobyty pro mladé ve věku 16 - 26 let. Ve skupině dobrovolníků z celého světa se pracuje na různých ekologických, rekonstrukčních a sociálních projektech. Spí se ve stanech nebo ve větších místnostech na karimatkách, dobrovolníci si většinou vaří sami a nakupují podle určeného finančního limitu. Účastník musí počítat s tím, že nejede vydělávat. Naopak. Poplatek za zajištění pobytu (tedy zajištění práce u zahraniční organizace) je 1800 Kč, navíc je třeba počítat s náklady na dopravu, cestovní pojištění, víza, často poplatek místní organizaci a kapesné. Žádné zvláštní požadavky kromě znalosti angličtiny se na účastníky nekladou. Pouze před cestou do méně rozvinutých zemí či zemí se zvýšených rizikem (Alžírsko, Arménie, Ghana, Malajsie…) je povinné absolvování přípravného víkendu v Česku. Podobné workcampy zajišťuje také křesťanské sdružení YMCA.

Dlouhodobé projekty

Také v naší republice se už rozvinul systém zapojování dobrovolníků do zahraniční humanitární a rozvojové pomoci. Humanitární pomocí se rozumí rychlá reakce na katastrofu ve světě, například pomoc po zemětřesení, tsunami nebo válce. Jedná se o intenzivní náročnou práci v obtížných podmínkách pro psychicky i fyzicky dobře připravené jedince.
Rozvojová pomoc navazuje na humanitární pomoc a je dlouhodobého charakteru. Obecně trvá déle než rok, aby měla pro přijímající zemi zřetelný význam. Účastník má více času na orientaci v novém prostředí, a může tedy lépe a kompetentněji pomáhat. Požadavky na účastníky jsou samozřejmě vyšší. Doporučuje se účast zkušeným dobrovolníkům, schopným zvládat nové situace a přizpůsobit se změnám, které mohou během projektu nastat. Dlouhodobé projekty jsou pro účastníka finančně náročnější (i když u Inexu jen v řádu stokorun). Kromě angličtiny je dobré znát alespoň základy místního jazyka a mít určité odborné znalosti a kvalifikaci podle oboru, ve kterém hodláte pomáhat. Obecně platí, že na „dělnickou“ práci je lidí v místě dost a dost. Co může pomoci, je právě vaše odbornost a schopnost koordinovat místní při práci na projektu. Jak zdůrazňuje Inex, dobrovolník by měl ke své účasti přistupovat nesentimentálně, neromanticky, s vědomím, že nespasí svět, měl by být připraven na kulturní šok.
Nejvýznamnějšími nevládními organizacemi v ČR, které se zabývají humanitární pomocí, jsou Člověk v tísni – Společnost při České televizi, ADRA a Česká katolická charita. Nabídka volných míst v zahraničí je zaměřena především na déletrvající projekty a mise a vyžaduje zkušené a kvalifikované zájemce. Podrobné podmínky a aktuální projekty najdete na webech jednotlivých organizací.

Drahá práce zadarmo

Někteří dobrovolníci poukazují na to, že agenturám zprostředkovávajícím práci na dobrovolnických projektech jde hlavně o peníze. „Kromě toho, že dobrovolník přijede a pracuje bez nároku na odměnu, navíc si svůj pobyt sám financuje a často z těchto peněz stíhá ještě financovat organizaci nebo daný projekt“ říká Lenka Pokorná po návratu z Ekvádoru. Musíte si uvědomit, že budete v zemi především turistou, budou vás považovat za bohatého zástupce prvního světa a i bez příjmu budete stále všude platit více než místní. Že je dobrovolnictví byznys dokazuje také zkušenost jiné dobrovolnice, Jany Osmanské: „V některých organizacích pracujících s dětmi ulice je v dané chvíli více zahraničních dobrovolníků než samotných dětí.“ Podezřelé může být i přijímání bez dobré znalosti jazyka, jakkoli můžete být z přijetí do projektu nadšeni. Poplatky jdou totiž především na provoz agentury a mzdy zaměstnanců, takže přijmout více dobrovolníků se vyplatí.
„Uvědomte si, že za podobnou sumu, jakou za dobrovolnictví zaplatíte, můžete v dané zemi pohodlně cestovat. Nebo si za stejnou cenu zaplatit ubytování na kterémkoli místě a pomáhat na vlastní triko konkrétním lidem bez sponzorování přebujelé byrokracie,“ upozorňuje Jana. To už ale vyžaduje velkou samostatnost a odvahu.

Nové trendy humanitární pomoci

Novodobá humanitární pomoc se začíná mnohem více soustřeďovat na ideu trvale udržitelného rozvoje. Tato myšlenka ve zkratce říká: „Pomůžeme vám, abyste si byli schopni pomoct sami.“ Dobrovolníci se tak vydávají například do afrických zemí, aby domorodce motivovali k aktivitě a větší soběstačnosti na cestě z jejich sociálních potíží. Věří totiž, že jedině tak je možné nalézt trvale udržitelné východisko ze situace, kdy humanitární a peněžní pomoc selhává. U nás se o tento způsob pomoci snaží například Humanistické hnutí, i když i na jeho adresu se v internetových diskuzích ozývají kritické hlasy. Úkolem českých dobrovolníků v Keni a Guineji je pomoc při kontaktování univerzitních studentů, kteří zakládají vlastní dobrovolnické týmy vedoucí později kurzy alfabetizace pro děti i dospělé. Výuka probíhá zdarma. Šestiměsíční programy poskytují nevzdělaným obyvatelům základy čtení a psaní. Od klasické humanitární práce se projekt odlišuje zdůrazňováním principu vzájemnosti. „Dobře, já tě budu vzdělávat, budu tě učit zadarmo, ale ty si po půl roce založíš vlastní skupinku lidí, kterým předáš získané znalosti dál,“ vysvětlují domorodcům humanisté.

Zvažte své schopnosti a možnosti

Ideálním postupem pro případ, že vás dobrovolnictví láká, je vyzkoušet si krátkodobý pobyt a zapojovat se do nejrůznějších dobrovolnických aktivit i doma v Česku. Neuškodí také vzdělávat se v dané oblasti a v jazyce, cestovat, a pak teprve si zodpovědně vybrat dlouhodobý projekt. Jen tak můžete být místním lidem opravdu užiteční. Dobře zvažte výběr organizace, čtěte komentáře bývalých dobrovolníků na internetu, nechte si organizaci od někoho doporučit, případně se přeptejte na ministerstvu vnitra či zahraničí. Ujistěte se, co přesně za vaše peníze dostanete, zda budete pojištění, zda máte na místě možnost změnit práci a podobně.
Hodně štěstí. A napište nám, jak jste dopadli.

 
Související články
Dobrovolníkem v zahraničí
Vysoká lidová škola cestovatelská
Půl roku v Africe
Z Afriky zpět do Evropy - konec programu HPP
Práce na farmě v Norsku
Dobrovolníkem v Turecku
Dobrovolníkem na ekologických farmách - projekt WWOOF
Staňte se učitelem v tibetské škole
Dobrovolnicí přes AIESEC
Související odkazy
program EU mládež
YMCA
Humanistické hnutí
INEX
ADRA
Český červený kříž
Člověk v tísni
worldvolunteerweb.org
Dobrovolnik.cz
Občanské sdružení Hestia
 
 
Přečteno 8354x
 
 
 
Komentáře
Workcamp v BordeauxZdena, Reagovat
Re: Workcamp v BordeauxDavid, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: