Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Doldy Vesper 26

Jaroslav Kabrhel / 6.04.2005
Vesper 26 je dle mého názoru všestranným batůžkem pro každodenní použití. Díky zpevněným anatomicky tvarovaným zádům a kvalitním ramenním popruhům je vhodný jako taška do školy a s trochou šikovnosti se dá použít i pro dvoudeňák.
 
Prší, leje jako z konve. Jenže, co mám dělat. Přeci nebudu celý týden sedět na chatě, a tak nastupuji do autobusu. Ve Starém Smokovci přestává pršet, a tak nenasedám do vláčku směr Lomnice, nýbrž na Štrbské Pleso. Předposlední zastávku vystupuji a pomalu po asfaltce stoupám k Popradskému plesu. Od symbolického hřbitova mám na něj nádherný výhled. Ale po chvíli mi pleso zavalí mlha. Občerstvím se a vzhůru cestou na Rysy. Cestou? Ne, tohle není cesta, ale koryto potoka. Skáču po kamenech, jak to jen jde. Na chatě jsem docela brzy a relativně suchý. Něco pojím, neodolám a koupím si plyšového sviště a šplhám výš na vrchol. Jenže mlha mi zatarasila cestu a sám se dál pokračovat bojím. Nic naplat, musím se vrátit. Při sestupu uvažuji, proč mě hory nemají rády, tohle je už totiž můj druhý neúspěšný pokus dobýt Rysy. Asi jsem moc ponořen do myšlenek, neboť najednou cítím, že mi těžknou boty a crčí z nich voda. Zapomněl jsem na vodu na chodníku. Konečně jsem ve vlaku. Z batůžku vyndávám suché ponožky, suché jen do chvíle, než se obuji.

To je týden. Na Slovensku řádí záplavy a já se jen tak, s batůžkem na zádech proháním po Tatrách. A batůžek se zlobí. Vždyť na něj pořád prší. Copak já, já jsem pod nepromokavou bundou, ale on musí snášet všechny ty přívaly deště. Člověk chodí rychle, nikde se nezastavuje, protože by stejně nic neviděl, skoro nic nejí a nepije, batůžek je poloprázdný a má skoro volno. To třeba dvoudenní přechod Krkonoš byl pro batůžek větší záhul. Musel unést spacák, karimatku, tři velké lahve s minerálkou, jídlo a ještě nějaký ten kus oblečení.

Tenhle statečný batůžek má objem jen 26 litrů. Na dvoudeňák jedou všichni s krosnou, já si vystačím s ním. Dám do něj malý spacák a to nejnutnější. Přes týden v něm tahám věci do školy. Na gymplu byl dennodenně plný učebnic. Až sem se divil, že to všechno vydržel.

Batoh se jmenuje Vesper 26 a vyrobila jej česká firma Doldy ruksaky. Koupil jsem jej v září 1999, mám jej a používám doposud (březen 2005). Vesper 26 je dle mého názoru všestranným batůžkem pro každodenní použití. Díky zpevněným anatomicky tvarovaným zádům a kvalitním ramenním popruhům je vhodný jako taška do školy a s trochou šikovnosti se dá použít i pro dvoudeňák. Má jednu velkou vnitřní kapsu na zip s malinkou kapsičkou uvnitř a ještě jednu venkovní kapsu se zipem, vhodnou třeba na zápisník. Prsní a bederní popruh, i když je jen páskový, dobře přidrží batoh u těla, takže se s ním dá i dobře lyžovat (a vejdou se do něj mé přeskáče). Na bocích jsou dva kompresní popruhy. A tady udělal výrobce chybičku. Pod nimi bych uvítal síťovou kapsu, do které by se vešla velká PET láhev. Ona se dá přidělat za popruhy, ale jen když je tvarovaná a ve třetině zúžená. A to i tak vám sem tam spadne. A když nemá zúžení, tak to se ji ani nepokoušejte přidělat. Zbytečně byste ji každých pár kroků sbírali ze země a znovu přidělávali.

Výrobce v současné době nabízí model HIKE VCS, který takové kapsy má. Chlubí se i odvětrávaným zádovým systémem a zakomponovanými doplňky jako je pláštěnka. (model HIKE VCS 20, 30, 37, 46). Ale tenhle model jsem si ještě nepořídil. Proč taky, když mi můj starý batůžek stále dobře slouží. Dřívější batůžky mi vydržely rok, dva a rozpadly se. Používám ho denně přes 5 let a není to na něm moc znát. Bratr měl model Walker 23 a ten zrovna moc dlouho nevydržel. Asi v něm nosil víc, než byla jeho nosnost. Walker 23 je spíše taková „kabelka do divadla“.

ZÁVĚR:
Kdybych se měl pro jeho nákup rozhodnou znova,volil bych stejně. Ale pokud více než kvalitní víceúčelovou školní tašku potřebujete batoh do přírody, doporučuji na víkendovky model Doldy HIKE VCS v jedné ze 4 velikostí.

Název výrobku: batoh Doldy Vesper 26
Objem: 26 litrů
Nákup: září 1999
Původní cena: 860 Kč (nyní Codra 960 Kč, Cordura 1130 Kč)
Stav po 5 letech: vynikající
Popis: Anatomicky tvarované ramenní popruhy, prsní úvaz a odnímatelný bederní pás (oba páskové), vnitřní velká kapsa s kapsičkou, venkovní kapsička na zip, zip chráněn přesahem látky, postranní popruhy, i bez pláštěnky vydrží menší déšť

Tento příspěvek se zúčastnil soutěže TESTOVNY   o cenu firmy Acron.     

sponzor Testovny

 
Související články
Cyklistický batoh Exitrek Arauca
Turistické batůžky
Kupujeme batoh
Vybíráme batoh na trek
Batoh Treksport Liquidator 8L (+ camelbak Water Bladder), model 2005
Batoh GEMMA WALK 25
Pláštěnky a ponča na batoh
 
Přečteno 1913x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: