Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Amerika > Dominikánská republika

Dominikánská republika – praktické info pro nezávislé cestovatele

Olga Kratochvílová / 13.04.2007
Dominikánská republika (DR) je bezpečná země, nikdy jsme neměli pocit ohrožení nebo tak něco. Naopak, Dominikánci jsou pohodoví lidé, docela dost pijí alkohol, dokonce i policisté ve službě. Za ničím se moc nehoní, snad proto je všude spousta odpadků a špíny. Smlouvání se tady moc nepraktikuje, ceny jsou podobné jako u nás. V každém městě je nejméně jeden supermarket se zbožím jako u nás. Také lékárny, banky a bankomaty jsou víceméně v každém větším městě. V turistických oblastech se vystačí s angličtinou (nebo němčinou), jinak je nutná španělština, alespoň základy.
 

Základní info

Doprava po DR je rychlá a celkem i pohodlná. Na větší vzdálenosti jezdí Caribe tours (1,10 DR/km), na menší minibusy gua-gua, kde je vždy 2x větší počet lidí než sedaček (zhruba 1,50 DR/km) anebo vás místňák sveze na motorce (motoconcho). Všude jsou hotely všech cenových kategorií, i ty nejlevnější mají koupelnu na pokoji, mýdlo i ručníky, ceny většinou kolem 400–500 DR/pokoj pro 2 osoby.
Typické dominikánské jídlo je pollo servicio (smažené nebo grilované kuře, rýže, fazolová polévka habichuela, zeleninový salát a smažené banány), u moře smažená ryba nahrazuje kuře (80-150 DR). K pití určitě musíte ochutnat skvělé džusy - jugos naturales, jako zákusek bombasticky kalorickou batidu, kdy se smíchá zahuštěné mléko, ovoce, cukr a led.
S sebou se určitě vyplatí vzít moskytiéru, repelent, opalovací krém a endiaron nebo živočišné uhlí, protože tyhle turistické potřeby se tady mohou docela prodražit.  My jsme koupili charterovou letenku týden před odletem na  www.terracus.de. Další tipy na levné letenky: www.nacesty.czwww.ltur.com, www.condor.com.
Kurs v dubnu 2006: 1 USD = 32,50 DR (dominikánské peso)

Jednotlivé zajímavosti a města - doprava, ubytování, ceny

Sosúa - z původní vesnice toho tady moc nezbylo, dnes je to resort na resortu, hotel na hotelu (spíše menší), restaurace na restauraci. Počet lůžek minimálně desetkrát převyšuje počet míst na pláži. Ve městě je v podstatě jen jedna veřejná pláž, která vypadá jaksi dost použitě, z obou stran ohraničená ohavnými betonovými hotely, lemovaná plechovými boudami s turistickými cetkami. Na další, čistější pláže je vstup jen z hotelů. Přemrštěné ceny, ubytování od 20 USD/dvoulůžk. pokoj. Hotel Waterfront je na útesu nad mořem, má svojí malou soukromou čistou pláž. Hotel Casa Valeria v Calle Dr. Rosen má 12 pokojů, bazén, spoustu zeleně, vypadá dost pěkně. Gua-gua do Río San Juan (80 DR), Puerto Plata (30 DR).
Letiště Puerto Plata je vzdáleno 5 km od Sosúy. Je třeba zaplatit turistickou taxu v hodnotě 10 USD. Doprava z letiště: pěšky asi 400 m (rovně a pak doprava) na hlavní silnici, kde jezdí každých 10 min gua-gua v obou směrech. Cesta do Sosúy by měla stát 10 DR, ale určitě si řeknou nejméně o 20.

Monte Cristi- malé městečko na severozápadě vypadá, jako by si svojí sMonte Cristilávou už prošlo. Všude je spousta lékáren, motorkářů a prázdných restaurací, žádní turisté. Jeden supermarket, nevedou tu velkou balenou vodu. Moře je asi 1,5 km od centra, dá se dojít pěšky, další 4 km podél moře pod kopec El Morro (gua-gua sem nejezdí, motoconcho kolem 60 DR/os.), kde se zaplatí vstup do národního parku (75 – 150 DR podle schopnosti smlouvání), vstup platí týden. Dá se vylézt na oba kopce, lehký výstup v sandálech. Na El Morro, který připomíná stolovou horu, se vystoupá po polorozpadlých dřevěných schodech (dále prozkoumávat vrchol kopce se ale už kvůli husté vegetaci nedá). Krásné výhledy. Pod El Morro je nádherná písečná pláž v barvě skořice, žádní lidé, žádná palma – žádný stín, žádný korál. Viděli jsme volavky a gekona, jinak v np k vidění nic není. Výlet lodí na nedaleký Isla Cabrita stojí od 800 DR (poptejte se u mola), ale vypadá nezajímavě. Maják, který nefuguje, solná pole, malá pláž, korály tu nejsou. Podle průvodce je pěkné potápění u vzdálenějších ostrovů Los siete hermanos, ale to se nám bohužel nepodařilo ověřit.
Ve městě jsou dva hotely, oba 450 DR/nehezký pokoj bez AC, Chic se tváří snobsky, v mnohem příjemnějším Don Gonzalo se dá vylézt na střechu. U moře, kde je ošklivá městská pláž, jsou 4 hotely. Nejlevnější je ta nejošklivější betonová krabice v čele silnice od města (650 DR/pokoj), ostatni hotely 1000–2 200 DR.
Autobus do Santiaga stojí 110 DR.

Jarabacoa – smrad, hluk, špína, spousta obchodů a motorkářů, docela ošklivé ale živé město. Dva levné hotely- hotel Hogar v centru (Calle Mella), příjemnější, s hezkou  zahradou (400 DR/pokoj). Hotel Holly day je 2 km od centra, nic moc (500 DR/pokoj).

Salto de Jimenoa Uno – pěkný vodopád 7 km od Jarabacoa směrem na Constanzu, dá se pohodlně dostopovat nebo s gua-gua. Od silnice prudký sestup (treková obuv výhodou). Vstup 10 DR, koupání v ledové vodě.
Silnice do Constanzy je dost špatná, nicméně gua-gua tam několikrát denně přeci jen vyráží. Z Constanzy jezdí gua-gua i dále do San José de Ocoa a Padre las Casas, ale hodně omezeně a silnice jsou prý v opravdu hrozném stavu.
Veřejná doprava do La Ciénaga, odkud je nejjednodušší zdolat nejvyšší vrchol Karibiku Pico Duarte, jezdí z Calle Odulio Jiménez (70 DR), ovšem jen dopoledne, nejdříve prý kolem 9 hod. Odpoledne se dá dostat jen do Manabaa (50 DR), pak pěšky (asi 10 km) nebo se štěstím stopem. Zpět z La Ciénaga jezdí auta v 7 hod. ráno. Silnice mezi Manabao a La Ciénaga je hodně špatná, v podstatě jen pro džípy s pohonem na všechna 4 kola.
Nad vstupem do parku (ve svahu, asi 200 m) je příjemná chata s krbem (600 DR/pokoj), kde je možné si ohřát vlastní jídlo. Strávit noc lze ale i zadarmo v místnosti u kanceláře parku (po zaplacení poplatku za vstup do np).
Pico Duarte (3 087 m) - se dá zdolat za 2 dny. Vychází se ráno v 7–8 hod z La Ciénaga, šlape se 18 km na La Compartición (8 hod, nepříliš náročný, ale dlouhý výstup, trekové boty a pláštěnka nutností), kde se přespí na podlaze v dřevěné boudě plné krys (jídlo pověsit). Druhý den výšlap na vrchol (5 km) a zpět stejnou cestou dolů (8 hod). Vstup do parku stojí 100 DR, povinný průvodce 300 DR/den, mula 200 DR/den, bez které nás tam pustit nechtěli. Navíc musíte mít i jídlo pro průvodce (nebo mu ho zaplatit - 150-300 DR, podle schopnosti smlouvání). I když trek trvá jen 2 dny, všechny poplatky se musí zaplatit na 3 dny, což jsme absolutně nepochopili. Cestou na vrchol se dá spát na třech místech: Los Tablones (na 4 km), La Compartición (na 18 km) anebo těsně pod vrcholem. Stezka je jen jedna a s informačními tabulemi, nedá se „špatně odbočit“. Výstup by šel snadno zvládnout i bez průvodce, ale bez něho vás nepustí, a vzhledem k tomu, že se o vás v okamžiku příjezdu ihned všichni dozví, je těžké se povinným poplatkům vyhnout. Smlouvání není možné, ceny jsou vyznačené na tabuli u vstupu. Hustou džungli cestou postupně střídají borovice, ale nečekejte žádné úchvatné výhledy ani přírodní divy, snad jen občasné zavrčení křídel kolibříka. Začátkem roku 2005 pohoří zachvátil požár a druhá polovina výstupu tak vede nevzhledným ohořelým lesem s černými pahýly. Voda z pramenů je pitná a výborná. Jídlo je třeba si nakoupit v Jarabacoa. 1,5 l vodu tam mají jen v supermarketu Tony s nápisem „We speak English“. Z Jarabacoa jezdí pohodlné autobusy Caribe Tours do města Vega a do Santo Dominga.


Santo Domingo – Zona Colonial je celkem pěkná čtvrť s koloniální atmosférou, i když většina budov ze španělské éry je v nepříliš dobrém stavu. V neděli je většina muzeí zavřená, pláž tady není, pobřeží je skalnaté, špinavé, s kupou odpadků. Na návštěvu pamětihodností města bohatě stačí jeden den. Levný Hotel Independencía (400 DR/pokoj) najdete u stejnojmenného parku, docela špinavý a neuvěřitelně hlučný.
Caribe Tours do Jarabacoa 180 DR (3 hod), Barahony 190 DR (4 hod), Samaná 250 DR (4 hod). Z autobusového nádraží Caribe Tours do Zona Colonial se dostanete buď taxíkem (100 DR) anebo pěšky (45 min).

Barahona – je příjemné poklidné město s několika hotýlky a velkým trhem v indickém stylu. Nevedou zde 1, 5 l vodu. Hotel Cacique (250 DR/pokoj) má celkem velké, čisté pokoje. Jižně od města je krásné pobřeží Karibského moře s úchvatně tyrkysovou vodou.
Baoruco – pitoreskní vesnička (17 km jihozápadně od Barahony) s dřevěnými domky mezi palmami, jednou restaurací, kde vaří jen ryby a několika obchůdky. Kamínková pláž, úžasně tyrkysová a teplá voda, super koupání, velké vlny, v pozadí majestátní hory. Na místní pláži, jako na jediném místě na světě, se vyskytuje drahokam larimar – tyrkysové valounky hledejte přímo na pláži severovýchodně od vesničky.
Balneario San Rafael – na pobřeží jsou dva betonové bazénky s vodou z potoka lemované betonovými stánky. Okolní dlouhá pláž není žádný zázrak, nicméně je hodně navštěvovaná místními o víkendu.
Minibusy z Barahony do Jimaní odjíždí od tržnice např. v 9.30, 120 DR (3 hod).

Jimaní -  je malé hraniční město s několika hotýlky, k vidění tady nic není.
Trh  v Haiti – se koná každý den, je bez problému přístupný místním i turistům. Je asi 2 km od města, motoconcho 40 DR. Prodávají tu trička, boty, televize, banány, haitský rum. Je tu jeden bar.

Lago Enriquillo -  slané jezero  s polopouštním ostrovem, kde se dají pozorovat leguáni, krokodýli a plameňáci. Na břehu jezera, u vstupu do parku, je k vidění několik leguánů (nosorohý a ricord), kteří jen čekají, až jim hodíte něco k snědku. V jezeře jsou prý krokodýli, ty jsme bohužel neviděli. 100 m od vstupu jsou betonové bazénky, kde se dá vykoupat.  Bohužel, v době naší návštěvy měla prý loď rozbitý motor, takže jsme se na ostrov nedostali. Možná se jim ale prostě jen nechtělo. Ubytování 4 km západně v La Descubierta – malá nezajímavá vesnice. Příjemný Hotel Iguana (300/pokoj) s obřím mangovníkem a banánovníky.
Šíleně zdlouhavá doprava do Santo Domingo s přestupem v Neiba s gua-gua a lokálním autobusem, 50 + 160 DR (5 hod).

Samaná – malé kopcovité městečko o víkendu hojně navštěvované místními turisty. Vypadá pěkně, ale nemá cenu se tu dlouho zdržovat. Je tu krátká promenáda kolem moře, 2 ostrovy propojené divnými zašlými betonovými mosty s pevninou, kde jsou jen hordy smradlavých odpadků. Hotel Docia (500 DR/pokoj), velké, čisté pokoje. Levnější jídelny, autobusové nádraží a trh najdete asi 1 km od moře směrem na Nagua.
Gua-gua do Las Galeras stojí 60 DR.
Cayo Levantado -  (viz úvodní foto) je prý nejkrásnější ostrov na světě, ale v podstatě je to podvod, něco jako ráj pro turisty, kde asi 50 Dominikánců tvrdě dře, aby udrželi pláže bez opadků. Je až kýčovitě krásný, bílý písek, kokosové palmy, tyrkysová voda, ale vybetonované cestičky, záchody, kde neteče voda, stánky s cetkami, otravní prodavači všeho možného, bary s předraženými koktejly. Veřejnosti přístupná je však jen čtvrtina ostrova, na zbytku se staví obří hnusný pětihvězdičkový resort. Šnorchlování nic moc, pár korálů s obřími hejny malých rybek, které loví pelikáni. Půjčení masky se šnorchlem 200 DR, oběd 300 DR, koktejl od 120 DR. Veřejná doprava sem nejezdí, je třeba usmlouvat cenu s některým nadháněčem v přístavu v Samaná (900 – 1300 DR). Až o polovinu nižší cenu by šlo domluvit přímo v malém přístavu asi 5 km východně od Samaná, odkud lodě vyjíždějí.

Las Galeras – malé městečko, spíše vesnice s jednou hlavní silnicí, která končí na pěkné písečné pláži lemované palmamy. Opět převažují hotýlky (zejména francouzských vlastníků) nad turisty, nicméně Galeras má příjemně vesnicky ospalou atmosféru. Hlavní sezóna je tu v lednu a únoru na pozorování velryb. Paraíso bungalovy (30 USD/chatka) dost předražené, pěkný a tichý Hotel La Playita (600 DR/pokoj). Určitě se běžte podívat na unikátní domácí zvíře – zeleného papouška, který bydlí v té nejobyčejnější jídelně na hlavní silnici (u supermarketu). Chodí mezí kuchyní a obývákem, zobe zbytky a je tak tlustý, že už asi nikdy nevzlétne.
Pláže jsou největší atrakcí a myslím, že patří určítě k těm nejkrásnějším v Dominikánské republice.
Městská pláž – vypadá celkem pěkně, nicméně nikdo se tam nekoupe. Hodí se spíš na procházku při západu slunce, večeři a koktejl v docela populární restauraci s palmovou střechou. Ryby, mořské plody (200 DR), langusta (500 DR), piňa colada (80 DR).
La Playita – malá krásná pláž lemovaná ležícími palmami a jedním stánkem s občerstvením 15 min chůze od hlavní silnice v Galeras. Odbočte za restaurací El Pescador, po 200 m minete po pravé straně Hotel La Playita, na křižovatce po 400 m pokračujte doprava a pak ještě jednou doprava. Dá se dojet i na motorce. 200 m od pláže je Hotel El Nuevo Paraíso.
Playa Colorado – nádherná panenská pláž, asi 200 m dlouhá, bez lidí a odpadků, s hnědým pískem, tyrkysovou vodou a kokosovými palmami (hodí se mačeta). Jen pěšky (asi 30 min od Galeras), na koni nebo lodí. Cesta směrem na Playitu, na křižovatce za Hotelem La Playita odbočte ale doleva, dojdete do vesnice, na druhé křižovatce (až za Hotelem El Sol) doprava na stezku vedoucí do kopce, dále kolem kravských pastvin vás cesta zavede až na pláž. Na poslední úsek cesty určitě uvítáte trekovou obuv. Nemůžete zabloudit.
Také se sem dá jít přímo z Playity málo ušlapanou pěšinou, která v podstatě kopíruje pobřeží  a vede přes další nádherné malé pláže. Na soukromém pozemku ve skále pár metrů nad mořem narazíte na malou jeskyni, kde prý mají být malby původních obyvatelů, my jsme však žádné nenašli.
Playa Rincón – nejdelší a nejvzdálenější ze všech, pěkná, jsou tu stánky s občerstvením, jezdí sem zájezdy z all inclusive hotelů a o víkendu i spousta místních, což se bohužel odráží na atmosféře. Dá se sem dojet džípem a je možné tu bez problémů stanovat. Pěšky asi 1,5 hod z Galeras. Z Playa Colorado pokračujte dál po pláži, přejdete soukromý pozemek švýcarské firmy, dál přes útesy a narazíte na dobře vyšlapanou cestu, která vás přes několik dalších úžasných pláží dovede na Playa Rincón.

Río San Juan – větsí vesnice s několika hotýlky a obchody pro turisty. Vybetonovanou část laguny Gri-gri využívají ke koupání jen děti. Kolem laguny je úžasný mangrovový les. Hotel Bahia Blanca u moře ve středozemním stylu. Pokoje v 1. a 2. patře stojí 30 - 35 USD, pokoj v suterénu na terase vedle prádelny stojí 15 USD. Pláže jsou celkem pěkné a čisté na to, že jsou ve městě, čistá voda. Hotel Mi casa v centru (od 400 DR) má čisté pokoje. Peníze se tady dají  vyměnit jen ve směnárně, banka ani bankomat tu nejsou.
Playa Grande – pěkná dvoukilometrová písečná pláž lemovaná palmami zhruba 8 km východně od Río San Juan, z obou stran ohraničená útesem. Nachází se hned u silnice, takže spousta aut parkuje přímo u pláže, což se odráží na čistotě, takže přívlastek „jedna z deseti nej... pláží na světě“ si určitě nezaslouží. Stánky s jídlem a koktejly, plavčíci, prodavači všech možných hloupostí, uklízeči odpadků.

Autor fotografií: Hynek Dedecius

 

 


 

 
 
 
Přečteno 4528x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
Prosím o kontakt na autory článkuZdenka Novotná, Reagovat
Re: Prosím o kontakt na autory článku Reagovat
Re: Re: Prosím o kontakt na autory článkuTomáš, Reagovat
Re: Re: Prosím o kontakt na autory článkumira, Reagovat
Re: Re: Prosím o kontakt na autory článkuMiroslav Ovesny, Reagovat
Re: Re: Re: Prosím o kontakt na autory článkuOlga, Reagovat
Re: Re: Re: Re: Prosím o kontakt na autory článku|Halila, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: