Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > doprava

Doprava na Ukrajině

Redakce, Miloš Kovář / 29.06.2005
Stopování na Zakarpatské Ukrajině je pro Čecha úplně perfektní zážitek, ale pro většinu nemobilních Ukrajinců jediný způsob dopravy. Proto je nezbytné se oprostit od zvyklostí běžných u nás a v západní Evropě.
 
AUTOBUSY jsou za pevné taxy. Jezdí ukrutně pomalu, ale ty zážitky z cestování za to stojí. Není na ně úplně spolehnutí - když se v nástupní stanici nesejde potřebný počet lidí, tak se nejede. To platí i o mezinárodní přepravě např. z Užhorodu na Slovensko. Proto se při zpáteční cestě spoléhejte jen na slovenské autobusy.

MARŠUTKY, v podobě například auta Ford Tranzit pro 8 lidí, patří mezi rychlejší a luxusnější spojení. Jezdí rychle a za ceny podobné autobusům, ale fungují jen na frekventovaných trasách, případně pro vícečlenné skupiny. Nemají pevně stanovené trasy a chovají se podle poptávky. Vždy se dá něco usmlouvat.

TAXI znamená žigulík s občas vynechávajícím motorem, což je zaviněno levným pančovaným benzínem. Řítí se šílenou rychlosti i po chodníku mezi chodci a jsou velice odolní vůči dírám v silnicích. Míjeli jsme zahraniční vozy (Ford, Mercedes,...) s utrženými koly či celými nápravami z nějaké hluboké kulišárny na silnici, ale žigulík vydržel vše. Opět se dá smlouvat, i o 50%.

STOPOVÁNÍ je na Ukrajině úplně samozřejmý způsob dopravy, který nahrazuje nefungující veřejnou dopravu. Stačí si stoupnout na konec dědiny a čekat. Nemusíte ani mávat. Určitě vedle vás budou stát i jiní - babky s uzly a košíky či kachnami, dědové s fajfkami, mládež s ... Princip tkví v tom, že kdo jede autem a má volné místo, tak automaticky zastaví. Výše odměny za takový stop záleží na tom, kdo zastaví. Chudý vesničan si vyžádá zaplacení příspěvku na benzín. Nemějte jim to za zlé. Člověk z města, který má práci, nechce vůbec nic. Každopádně, jestli nejste solventní, tak si vyjednejte konkrétní cenu, případně nic, hned před započetím jízdy, protože i ta bábuška s husou počítá s tím, že za cestu něco zaplatí. Jinak by se nikam nedostala. A může být trapné, když bábuška, která má příjem sotva 1000 Kč / měsíc, suveréně vysází svých 10 hřiven a vy se budete hádat. Určitě je to těžké, když jedete na Zakarpatskou Ukrajinu na čundr s omezenými finančními prostředky, ale něco si s sebou vemte a nešetřete na chudých horalech. V zemi je levno a v horách neutratíte vůbec nic.
Vyhněte se stopování ve dnech pracovního klidu a svátcích. Všechna auta jedou plná, protože lidé, co na to opravdu mají, vezou celou svoji rodinu na víkendový piknik.
 
Související články
Etapa ze Slaného na Hlavák
Slovensko – výstupní stanice
Cítíme Ukrajinu
Posvátné ukrajinské krávy
Jak se láme přehazovačka
Po Ukrajině autobusem, vlakem i stopem
S Čezetou až na Krym
 
Přečteno 5488x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: