Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > materiály

DUOTHERM

Redakce, Tomáš Hervert / 25.11.1999
Převratná novinka na trhu v oblasti thermoizolačních náplní pro spací pytle a zimní bundy potvrzuje pravidlo o zlatých českých ručičkách.
 

Duotherm je na našem i celosvětovém trhu nový a zatím ne příliš známý matreiál. Přesto, že většina z Vás s tímto materiálem ještě nesetkala, nejedná se o žádnou horkou novinku. Počátky pokusů s tímto materiálem sahají až do roku 1993 – 1994 kdy technická univerzita v Liberci začala vyvíjet nový druh izolačního materiálu, který byl vyjímečný svojí horizontální orientací vláken. Materiál byl uveden na trh o něco později pod obchodní značkou Struto. Jeho použití však bylo limitováno nedokonalými vlastnostmi. Po dlouhodobém používání a při technologickém zpracování docházelo k mechanickému porušení vazby jednotlivých vláken a tím k rozcupování rouna. 

Zlom v používání začal ve chvíli kdy se do vývoje tohoto materiálu zapojila berounská firma Condor vyrábějící spací pytle. Po společných pokusech doznalo rouno radikální změny a bylo přejmenováno na DUOTHERM. Dnes patří dle mého názoru mezi nejkvalitnější použitelné materiály.

Rouno Duotherm je vytvořeno dvěma vrstvami nařaseného dutého vlákna do tvaru harmoniky které jsou spojeny síťovinou zaručující jeho vysokou mechanickou odolnost. Výsledným produktem je velice zajímavá hmota jejíž pružnost lze přirovnat k mechu nebo k molitanu. Základním a nejvýraznějším prvkem je již zmiňovaná vertikální orientace dutého vlákna. Ta zajišťuje při stejné gramáži jako běžné rouno z dutého vlákna větší tloušťku izolační vrstvy a mnohonásobně větší tvarovou paměť. Výrazný rozdíl zaznamenáte při dlouhodobém používání, kdy se projeví vysoká odolnost proti známému slehávání vlákna a tím zajišťuje tepelný komfort i po delší době používání. V současné době se pracuje na prototypu nové generace Duothermu. To bude kromě dnes používaného dutého vlákna obsahovat také mikrovlákno snižující prudění vzduchu v izolační vrstvě a tím dojde ke zlepšení tepelné izolace.

Závěrem mohu říci, že se jedná o izolaci, která je funkční i v extrémních podmínkách a může být vhodnou alternativou pro alergiky. Nechci tím tvrdit že se jedná o absolutní náhradu peří, ale zcela jistě se je to materiál, který se k jeho vlastnostem velice přibližuje.

 
Související články
Vlezte jim do spacáku!
 
Přečteno 2108x
 
 
 
Komentáře
tlustejtlustej@centrum.cz, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: