Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > literatura

E-knihovna Městské knihovny v Praze

Redakce / 21.12.2009
I Městská knihovna v Praze už ví, že elektronické knihy jsou nezadržitelným trendem budoucnosti, a proto si na jejích webových stránkách můžete nejenom vyhledávat v katalogu klasických tištěných knih, ale letos už tu můžete objevit i spoustu „e-knih“. A jak číst elektronické knihy? Stačí mít čtečku elektronických textů, mobil, telefon nebo počítač s přístupem na internet a můžete si hned začít stahovat knihy v elektronické podobě!
 

Na stránce e-knihovny v současné době najdete kompletní dílo Karla Čapka, Boženy Němcové a všechny povídky A. C. Doyla o Sherlocku Holmesovi. Na stránkách http://www.e-knihovna.cz si můžete stahovat knížky v sedmi různých formátech - .html, .rtf,.pdf,.txt,.pdb,.prc a .epub. Podle ohlasů čtenářů i podle návštěvnosti těchto webů je jasné, že elektronické knihy jsou tématem, které dnes „hýbe světem“.

Když byly na jaře 2009 zpřístupněny stránky s kompletním dílem Karla Čapka (http://www.karelcapek.cz), nikdo netušil, že projekt vyvolá tak obrovský zájem veřejnosti. Během necelých šesti měsíců zaznamenala Městská knihovna v Praze už více než 150 000 stažení jednotlivých děl. Mezi nejžádanější patřily tituly jako Dášeňka, Bílá nemoc, Adam stvořitel nebo Válka s Mloky.

Městskou knihovnu v Praze ale netěší jen velký zájem veřejnosti o projekt, radost má také z ocenění Ministerstva kultury ČR s názvem „Knihovna roku“, které získala letos v říjnu. Ocenění bylo uděleno v kategorii „Významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb“, a to právě za zpřístupnění díla Karla Čapka online.

Druhým velkým webovým projektem bylo zpřístupnění kompletního díla Boženy Němcové v e-podobě na http://www.mlp.cz/bozenanemcova/. I toto dílo je ke stažení v sedmi různých formátech, stejně jako u Karla Čapka. Volně k dispozici jsou nejen klasická díla této autorky a její obsáhlá korespondence, ale kromě toho tu čtenáři najdou její podrobný životopis, odkazy na její knihy ve fondu MKP, nebo odkazy na překlady jejích děl do cizích jazyků. Čtenářům tedy e-knihovna umožňuje nejen pohodlné stažení elektronické podoby jednotlivých děl, ale mohou si tu vyhledat i klasické knihy a půjčit si je v knihovně.

Zatím posledním počinem jsou elektronické překlady povídek A. C. Doyla o Sherlocku Holmesovi na http://www.mlp.cz/holmes/, na které byla knihovně poskytnuta autorská práva. Digitalizované texty byly získány od společnosti http://www.digiBooks.cz a na podobě stránek se z velké míry podílela i Česká společnost Sherlocka Holmese. Jako bonus se na stránkách postupně objeví i všechny legendární komiksové příběhy Rudolfa Čechury a Marcela Steckera o Sherlocku Holmesovi, které vycházely v 80. letech 20. století v časopise Čtyřlístek.

Letos se v e-knihovně MKP ještě můžete těšit na stránky s klasickými českými pohádkami. Pro příští, „máchovský“ rok pro vás knihovna připravuje stránky s dílem K.H. Máchy a kromě toho ještě celou řadu dalších novinek, takže se máte na co těšit!

PR článek

 
 
 
Přečteno 5532x
 
 
 
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: