Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Afrika > Keňa

Ekovýlet do Národní Parku Maasai Mara

Jiří Pánek / 20.09.2009
Maasai Mara je národní park v Keni o rozloze 1 670 km2, který je pokračováním známého parku Serengeti v Tanzánii. My jsme se nevydali do tohoto parku na klasické safari, ale za účelem úklidu národního parku, sázeni stromů, apod. se skupinou Green Warriors Movement – což je ekologické hnutí v Nairobi. Takto zvolená verze „safari“ je o mnohem levnější variantu než klasické komerční safari a navíc se podíváte na místa, kam by vás tradiční průvodce nevzali.
 

Cesta do Maaisa MaraÚklidový tým v Maasai Mara

Sraz v Nairobi byl v 8:30 v kanceláři Green Warriors, takže jsme předpokládali odjezd okolo 9. hod. Vyrazili jsme krátce po 12 hodině. Inu, jsme v Africe. Maasai Mara je sice vzdálena jen 260 km, ale cesta trvala téměř 7 hodin, převážně z důvodu absence jakékoliv cesty posledních 100 km.

Luxusní kemp

Do našeho kempu jsme tudíž dorazili již za tmy, stany stavěli s baterkami a za svitu ohně vařili večeři. Kempem se zde nazývá místo bez elektriky, se sprchou tam, kde se políváte studenou vodou, záchod je díra v zemi, takže se prostě musíte strefit, voda se vozí z blízké Maasajské vesnice autobusem v barelech, ale jinak se jedná docela luxusní místečko.

Likvidace odpadu po africku

Druhý den jsme začali několika hrami, abychom se seznámili se zbytkem 30členné skSpalování odpadu v Keniupiny. Skupinu tvořili většinou studenti z Nairobi, nás, muzungů (výraz pro bělochy ve svahilštině) bylo 6. Následovalo čištění blízkého města. Místní tak nazývají několik domů uprostřed divočiny. Společně s členy Masajské komunity jsme si nasadili gumové rukavice, vzali igelitové pytle a dali se do sběru odpadků.

Myšlenka sběru odpadků je úžasná, o to větším šokem pro nás bylo to, co následovalo. Vzhledem k tomu, že zde neexistuje žádné místo, kam by se odpad mohl odvést a ani v Nairobi neexistuje organizovaný sběr odpadu, je jedinou možností odpad pálit, a to bez ohledu na to, jestli se jedná o plasty, baterie, apod. Po sběru odpadků jsme se tedy účastnili slavnostního otevření palírny odpadků a místa pro tvorbu karcinogenních látek v jednom, kterého se účastnila i místní Masajská elita.

Výlet za divokou zvěří

Odpoledne nás čekal „game drive“, jak se tu říká projížďce za divokou zvěří. Protože jsme nikdy na žádném safari nebyli, vůbec jsme nevěděli, co nás čeká. Byli jsme naprosto ohromeni. Během dvou hodin jsme viděli žirafy, buvoly, lvici, západ slunce a zebry. Z pohledu nezkušených západních turistů se jednalo o úspěšný výlet, to jsme ale ještě nevěděli, co nás čeká druhý den.Lev požírá zebru na safari v Keni

Druhý „game drive“ stál opravdu za to. Vedle zeber, antilop, hrochů a slonů byla největším zážitkem lvice požírající zebru, protože, tohle vám v žádné ZOO tak přirozeně neukáží. Za zmínku určitě také stojí shlédnutí geparda, pakoně, divoká prasata, nosorožce, hyeny, orlů, aj. Mimo jiné jsme viděli v dnešní době zřejmě další klasický safari úkaz - horkovzdušné balóny. Takový let balónem nad safari si můžete koupit za „pouhých“ cca 8 000 Kč/hod.

Oběd v divočině

Oběd byl zorganizovaný jako piknik ve volné přírodě. Vše by bylo úplně bez problémů, kdyby nás náš Masajský průvodce nevaroval hned na začátku, ať se moc nevzdalujeme od autobusu, že zde mohou být lvi nebo jiná divoká zvěř.  Takže jsme strávili nádherný oběd v divočině ochromeni strachy, sedící přilepeni zády k autobusu. Po obědě jsme pokračovali v čištění parku od odpadků a večer jsme strávili návštěvou Masajské vesnice, tancem s Masajskými bojovníky a nákupem na místním trhu. Večeře byla víceméně tradiční Masajská. Na trhu jsme koupili dvě kozy, které jsme v kempu zabili a upekli na ohni. Musím uznat, že se jednalo o velmi silný zážitek.

Cesta domů

Po ranním sbalení stan jsme se jeli podívat, jak vypadá ekosafari kemp, který si účtuje 6 000 Kč za osobu na noc v luxusních chatkách, a jeli domů. Zpátky do Nairobi jsme dorazili okolo desáté hodiny večer úplně vyčerpaní, ale spokojeni.

Kdybychom se vydali na klasické safari, zaplatili bychom okolo 4-8 tisíc Kč na osobu na den a určitě bychom nezažili ani polovinu toho, co se nám podařilo se skupinou Green Warriors Movement.

O Autorovi

Jiří Pánek (24 let), student oboru Geoinformatika, UP Olomouc se účastní odborné stáže v Nairobi v rámci programu GLEN po dobu tří měsíců.

GLEN je program globálního rozvojového vzdělávání. Účastníci programu se účastní tříměsíční práce v neziskové organizaci v rozvojové zemi. Po návratu z projektu v rozvojové zemi se podílejí na realizaci nebo sami realizují činnost v oblasti globálního rozvojového vzdělávání. GLEN funguje v 11 zemích Evropské unie a je založen na spolupráci 11 neziskových organizací. Specifickou roli zde hraje německá organizace Inwent gGmbH/ASA Programm, která vybírá účastníky do dvojic s dobrovolníky z ostatních 10 zemí zapojených do programu. GLEN na evropské úrovni má webové stránky www.glen-europe.org. V ČR je program GLEN koordinován organizací INEX-SDA (www.inexsda.cz).

 
Související články
Turistická víza, třeba do Afriky
KEŇA, lidé a bandité
Po stopách Emila Holuba
Konec krále zvířat
Basothský pony je … zvíře!
 
Přečteno 1283x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: