Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Skandinávie

Expedice SCANDAL 2004

Milan Silný / 27.10.2004
Norsko – země s nádhernou přírodou a hrdými obyvateli. Norem byl polárník Ronald Amundsen, který jako první člověk světa stanul na jižním pólu. Norem byl i cestovatel Thor Heyerdahl, který přeplul na indiánském voru Kon-Tiki z Peru do Polynésie.
 

Z Norska pocházejí obávaní válečníci Vikingové i záhadní skřítkové Trollové.

Přesto na otázku, kam letos, byla odpověď jednoznačná - do Irska. Žádné debaty, žádné diskuse. Když jsme se začali pitvat v náplni naší výpravy, vyplavalo na povrch, že Páťa má Irsko zakázané. Kdysi dávno se trošku opil v letadle a Irové opilce nesnášejí, ač sami chlastají jako duhy. Musíme vybrat náhradní variantu. Rozhodujeme se mezi Ukrajinou a Norskem. Vítězí Norsko a vzniká Expedice SCANDAL 2004 – SCANdinávie DALeká.

Paradoxem je, že Páťa, kvůli kterému se měnil cíl výpravy, nakonec stejně nejede. Při vylepšování své dosti chatrné fyzické kondice si při squashi přetrhnul achilovku. Jede nás tedy jen „sedm statečných“ – Dan, Libča, Pítrs, Suchy, Tintí, Spído a já. Náš dopravní prostředek VW Transporter je jen pro šest cestujících. Uvidíme, jak se do něj poskládáme.

Tradičně vyrážíme s více než hodinovým zpožděním. Prvním sponzorem výpravy se nechtěně stává slovensky mluvící pokladní v Bille. Po hádce s kolegyní je dosti roztěkaná a zapomíná nám naúčtovat celý karton plzeňské dvanáctky. Zatímco si marně lámeme hlavu, jak nejlépe poskládat věci do úložného prostoru našeho vozu, aby se tam dalo i spát, pobíhá 27. května 2004 večer mezi paneláky po sídlišti bílý kůň. Nevěříme svým očím, vždyť jsme pivo ještě nenačali. Nakonec docházíme k závěru, že se jedná o patrona naší výpravy, který se s námi přišel nenápadně rozloučit.

Někdy kolem půlnoci nás na dálnici nedaleko německého Berlína kontroluje policejní hlídka. Dva omšelí chlápkové v civilním voze nám strkají pod nos nějaký odznak a berou si naše pasy ke kontrole. Kdyby teď odjeli, tak jsme namydlení. Naštěstí nám s úsměvem vrací doklady a my můžeme pokračovat.

„Já na to trochu šlápnu, abysme stihli ten trajekt,“ říká Tintí a auto vyráží do tmy. První trajekt nám jede z německého Sassnitzu ve 3:20 hodin. „Hele, bude to závod s časem. Jesli to stihnem, tak to bude vo chlup.“ Náhle noční tmu prořízlo červené světlo policejního radaru. „Maj mě vyfocenýho za rychlou jízdu,“ zhrozil se Tintí. O několik kilometrů dál nás fotí další radar. Děláme si z Tintího legraci, že mu němečtí policajti založí vlastní album.

 
Následující díly
2. Trajekt přes baltské moře
3. Přejezd norské hranice
4. Duhou a trajektem za polární kruh
5. Severní cíp Evropy - Nordkapp
6. Na polárním kruhu
7. Svět Trollů
8. Ledovec Jostedalsbreen a Musikfest v Oslu
Související články
Na kole přes Pobaltí až na Nordkapp
 
 
Přečteno 1048x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: