Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Zimní příloha > výlety a trasy

Grossglockner – středisko pro lyžaře, běžkaře i skialpinisty

Karolína Stehlíková / 1.04.2010
Při vyslovení jména nejvyšší hory Rakouska Grossglockner se oči rozsvítí hlavně horolezcům a milovníkům horských túr. Méně často už se oči rozsvítí lyžařům a běžkařům. A přitom právě nedaleko tohoto vrcholku se nachází nejen velmi milé lyžařské středisko, ale také skvěle upravené běžecké stopy.
 

Grossglockner Resort 

Lyžařské středisko Grossglockner Resort vzniklo docela nedávno propojením menších středisek u východotyrolských vesnic Kals a Matrei. Není zatím příliš známé, nabízí však 110 km sjezdových tratí všech obtížností, zcela nové a komfortní vleky a v neposlední řadě i spoustu horských restaurací s příjemnými terasa mi. Věřte, že právě terasy v tomto středisku vážně oceníte, oblast regionu města Lienz je nejslunnějším místem v celém Rakousku. Důkazem toho je i nespočet solárních panelů na střechách domů. Ale zpět k lyžování. Ceny skipasů jsou velmi příznivé pro rodiny i pro mladé cestovatele. Denní skipas pro dospělého v lyžařské sezóně 2009/2010 stojí 38 euro, přičemž cena se snižuje už od 11 hodin (na 32,50) a s každou hodinou to jde níž a níž. Až do osmnácti let tu dostanete dětský skipas za 19 euro. Za šestidenní skipas zaplatíte v hlavní sezóně (20.12.2009 - 6.3.2010, 28.3.-11.4.2010) 185 euro za dospělého a 92, 50 euro za děti. Ve vedlejší sezóně (do 19. 12 2009, 7.3.-27.3.2010) ceny klesnou na 168 euro za dospělého a 84 euro za děti. Ke všem spodním stanicím lanovek se můžete pohodlně a zdarma dopravit skibusem.

Nocleh


Ubytování se dá sehnat přímo ve vesnicích Matrei a Kals. Druhá ze zmíněných je pravá tyrolská vesnice, narazíte na krávy i ovce, potkáte zarostlé pány s kloboukem na hlavě. Ale Matrei a Kals nejsou jediné ubytovací možnosti. Od Matrei směrem ke Grossvenedigeru najdete několik menších vesnic, které nabízejí ubytování v kempech, ubytování pro mladé i tříhvězdičkové hotely. Velmi pěkná je vesnice Virgen. Náročnějším návštěvníkům zde mohu z vlastní zkušenosti doporučit Bronte House, který vedou velmi milí majitelé za docela milé ceny (kolem 40 euro za noc se snídaní). Příznivější ubytování se dá najít od 22 do 25 euro na noc. např. Bethuberhof (Bichl 12, Matrei i. Osttirol); Ferienhaus Sonnenhang (Am Sonnenhang 5, Matrei in Osttirol).

Pro běžkaře


Toto východotyrolské údolí však neláká jen sjezdaře, na své si tu přijdou i vyznavači běžek. Běžkařské tratě jsou denně upravovány a stejně jako k těm sjezdovým i k běžeckým tratím se dostanete pohodlně autobusem. Situovány jsou do odlehlejší části údolí, užijete si krásnou přírodu bez hluku aut a ostatní civilizace. My jsme běžkařské tratě přímo na běžkách nezkoušeli, ale já jsem částečně po nich, částečně okolo šla na sněžnicích a jsou vážně dobře upravené – strojová stopa na klasiku i prostor na bruslení. Trasy samotné zaujímají v okolí Kals 23 km na klasiku a 8 km jen na bruslení, v okolí Virgen 21 km, u Matrei 11 km a u Prägraten 12 km + tam je na tzv. Panoramaloipe i noční osvětlení. Celkem je to tedy okolo 75 km tratí. Vesměs jsou to tratě v údolí, takže převýšení není nijak vysoké.

Strážci v NP Hohen Tauren

Právě příroda je v této části Tyrolska opravdu nádherná a navíc chráněná. Celé údolí j e oblastí národního parku Hohen Tauren, který má rozlohu 1800 km2, což z něj dělá největší národní park v Rakousku. Pro srovnání je park třikrát větší než největší národní park v České republice (NP Šumava). Území parku jako takového se nachází až v nadmořské výšce 2000 metrů a výš, ale na rozdíl od českých národních parků zde neplatí žádná o mezení – ani pro skialpinisty, ani pro freeridery. Samozřejmě je však nutné dodržovat pokyny hlídačů parku. Ti doporu čují držet se vyznačených cest a nevystavovat se tak lavinovému nebezpečí. Pokud se však přeci jenom rozhodnete pro výlet směřující mimo vyznačené stezky, jsou vám k dispozici právě strážci parku. Za příznivou cenu se vám budou věnovat klidně celý den. Specializují se hlavně na výlety na sněžnicích, které je možno si na místě zapůjčit. A ač se to může zdát zvláštní, právě sněžnice se v poslední době stávají velmi oblíbenými mezi lidmi nepříliš vitálními, avšak po sportu a přírodě prahnoucími.

Skitour týden pro skialpinisty


Ti zdatnější si určitě přijdou na své při výletu na skialpech. Skialpinistům se nabízí dvě možnosti: jednak mohou trénovat na sjezdových tratích střediska Grossglockner Resort s krásným výhledem na Grossglockner, nebo se mohou vypravit přímo na zmíněný vrcholek. Tou nejlepší příležitostí je skitour týden v Kals pořádaný každý rok na konci března (letos již od 19. do 27. 3.). Na každého účastníka čekají výlety do okolí s místními horskými vůdci, večerní přednášky Petera Habelera, který jako první společně s Reinholdem Messnerem zdolal Mount Everest bez kyslíku, a ubytování hned v několika cenových kategoriích. Stejně jako ubytování si lze vybrat délku pobytu a podle toho i jeden z nabízených programových balíčků.

Centrála národního parku


A co dělat, když počasí nepřeje? Navštívit můžete centrálu národního parku v Matrei, kde se na interaktivní výstavě dozvíte cenné informace o rostlinách a zvířatech žijících v parku. Mezi unikáty místa patří například orlosup bradatý nebo orel skalní. Z rostlinné říše jsou to pak modříny nebo mech campion. Zároveň centrála nabízí četné programy pro rodiny a ostatní veřejnost. 

Na Grossglockner… 


Snad poslední, co nebylo zmíněno, je doprava. Tím asi nejpohodlnějším prostředkem je auto, které stačí nasměrovat na Mnichov, Kufstein, Kitzbühel a poté na Lienz. Ovšem složitá není ani doprava hromadná. Až do Kitzbühelu jede vlak a odtud pak autobus až do Matrei. Tam na vás čeká překrásný pohled na Grossglockner a alpské údolí, ve kterém má přednost panenská příroda před civilizací.

Všechny potřebné a podrobnější informace naleznete na webových stránkách www.gg-resort.at, www.osttirol.com nebo na www.kals.at.


 
Související články
Jarní lyžování ve Val di Sole
Lyžování v bulharském Bansku
Špindl versus Stubai
 
Přečteno 7381x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: