Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Střední Asie a dál

Gruzie bláznivá

Lucie Kinkorová, Petr Drbohlav / 11.07.2004
Tahle země je úplně bláznivá. Lidí tu jsou ještě kouzelnější než Turci. Všichni tu jsou hrozně impulzivní a každou chvíli na sebe někdo na ulici řve a pak se zase bratříčkujou.
 

Hned první den jsme se chtěli schovat v jedné římské pevnosti pod igelitovou střechu, kterou tam několik dělníků v sakách montovalo. Než dopršelo, přišel jejich šéf a pozval nás na večeři a zaplatil nám hotel. Zapařili jsme nad plnými prohýbajícími se stoly s managementem soutěže "pen marathón" a taky se soutěžícími, které druhý den zavřeli v té pevnosti a do 24 hodin měli napsat knížku na dané téma.

Luci pořád frká smrká kýchá a pčíká a taky kašle, prostě se jí nějak nelíbí gruzínské kytičky... A v nočním vlaku jsme se vůbec nevyspali, protože vedle v kupíčku se celou noc vzájemné vraždili černá pasažérka s průvodčím a strašně u toho řvali. Druhý den by nevyspalá Luci nejraději vyhodila do vzduchu celou Gruzii... Ale jinak je tu fajn, snad až na to, že se nám třikrát přestěhovala ázerbájdžánská ambasáda a my ji pokaždé hledáme na tom špatném místě, ale už jsme ji dopadli.

"Já pjanyj, ty střízlivěj, tak s tím něco uděláme", říkal mi opilej chlápek potom co mě na pozdrav políbil na tvář a nechutně u toho mlaskal. A pijou tu všichni a míru neznaj, a pak by nás chtěli tahat k sobě domů a tam opíjet.

To na Kavkazu, ze kterého jsme se včera vrátili, nás unes jeden "Čečenec", ze kterého se nakonec vyklubal pohraničář. Posadil nás na oslí hřbet a několik kilometrů jsme brodili jednu dravou řeku za druhou. Oslice mě ale sklepala do proudu a ještě nakopla do břicha, takže jsem se alespoň jednou za ten týden pořádně umyl :-) V zapadlém domečku nás už čekající důstojníci pohostili čajem, sýrem a chlebem a vybrečeli se z toho, jak mají špatný život a s omluvami nás pustili. Jen díky tomuhle zdržení jsme ale druhý den konečně viděli zasněžené velikány.

Ve městě Kazbegi se k nám přidal strakatý pes a rozhodl se, že s námi dva dny půjde k ledovci nejvyšší gruzínské pětitisícovky. Nedošli jsme... Z nebe padaly trakaře a vítr nás skoro unesl, a tak jsme to promrzlí a promočený museli otočit.
V dalším údolí jsme popili kafe, džus a čaj s pozorovateli OBSE, kteří hlídají gruzínsko-ruskou hranici a strašně se u toho nudí. Ital říkal, že by nejraději na hory hodil jednu malinkou atomovou bombičku, aby alespoň na chvíli mohl vidět moře. Ale za ty prachy to nicnedělání asi stojí.

V nejsvatějším gruzínském kostele se s námi anglicky(!) dal do řeči zpěvák z kostelního sboru. Ukázalo se, že je Němec a žije v Gruzii už sedm let a má tu hospodářství. A když zjistil, že mluvíme německy, vzal nás na výlet a ještě nám nabídl u sebe nocleh.

"Stalin byl spravnej chlápek, škoda že žádnýho takovýho už nemáme," stýská si spolucestující v autobuse do Tbilisi. Takže se vydáváme do jeho rodiště - Gori. Předměstí, ve kterém se gruzínská ikona narodila, už zbourali a vysázeli místo něj park. Jen domeček s místnostičkou, kde malý džugašvilinek žil, nechali stát, a dokonce nad ním postavili obrovský altán s korintskými sloupy. A pak tu také stojí vagón (včetně sprchy), ve kterém už Stalin jezdil dvanáct let křížem krážem po budoucím východním bloku. V muzeu visí jeho obrovské fotografie. Vrchol všeho je jeho posmrtná maska, které je věnována celá místnost.

"Až do dna," velí babička a sama trochu šidí se sklenkou červeného viného meziproduktu. Timur, její vnuk, pronáší jeden přípitek za druhým a elektrika pořád nejde, a tak musíme popíjet při svíčce. Tahle rázná babička nás k sobě domů unesla přímo z maršrutky, abychom nemuseli spát v hotelu, a teď se její rezavý kocour zavrtěl do peřin mezi nás.

Vlaštovky si lepí hnízdečka a serou na pestrobarevné fresky z dvanáctého století v jeskynním komplexu Vardzia. Mnich svírá v dlaních holubici a povídá si s ní. Pak nám v labyrintu chodeb ukazuje cestu ke studni. O 2 km dál v podobném komplexu, kam ale turisté nejezdí, si s námi povídá jen pasák a kouří u toho smradlavou bezfiltrovou cigaretu. Jeho ovce se rozvalily v troskách jakési místnosti. Vysazuju Luci do díry ve stropě, aby našla cestu do dalšího patra. Nenašla, a tak vzhůru do Arménie. Jestli se někomu z vás (obratných horolezců) podaří dostat do bílého kostela ve vrchním patře ženského kláštera u Vardzii Vaniš Kvabebi, dejte nám vědět.

 
Předchozí díly
1. Nejlevněji z Prahy do Istanbulu
Následující díly
3. Arménské putování
4. Arménský Stonehenge a Kappadocie
5. Nehostinný Ázerbajdždán
6. Chinalig - ráj za horskou hradbou
7. Ázerbájdžánští poutníci v roli alpinistů
8. Jak chutná Uzbekistán
9. Do banky v Uzbekistánu? Ani párem volů!
10. Trochu divoký Kyrgyzstán
11. Podzimní sníh a mráz v Kyrgyzstánu
12. Sbohem, Kyrgyzstáne! Snad.
13. Konzumistická Čína
14. Hledání ztraceného Hotanského muzea
15. Noc v jurtě vysoko v Číně
16. V pohádkovém Pákistánu
17. Baltistán
18. Severopákistánský extrémismus
19. Ze severu do Pandžábu a deportace z Kašmíru
20. Bláznivé Lahore
21. Karáčí přelidněné
Související články
Místo do Arménie do Kurdistánu
Gruzínská pohostinnost ve Vardzii
 
Přečteno 1499x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: