Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Evropa > Nizozemí

Holandsko - země plna tulipánů a kontrastů

Luboš Tučný / 25.01.2008
Měl jsem možnost navštívit v Holandsku dvě místa. Jedním z nich byla vesnice Hierden, která se nachází ve středu země a druhým místem bylo hlavní město Amsterdam. Porovnávat ale jedno s druhým je jako porovnávat černou a bílou.
 
Hierden je tichá vesnička ležící nedaleko města Harderwijk. Prvním překvapením byla cedule, která oznamovala, že sesterské město je naše Znojmo.
Spousta domů mělo střechu ještě stále ze slámy a na vyhraněných místech se pásly koně, krávy, ovce a kozy. Zeleně všude dostatek, žádná telefonní budka, jeden obchod a snad dvě restaurace. Lidé se tam znají, stejně tak jako na vesnici u nás. Každý metr byl dokonale využit, vše bylo přesně na svém místě a všude naprosto čisto. Západoevropský styl života byl ale poznat na každém kroku, počínaje vzhledem domů s bazény, anglickým trávníkem, zimními zahradami a zaparkovanými luxusními auty.
I přesto tam lidé jako všude v Holandsku jezdí na svých starých kolech, počínaje dětmi do školy. Pro lidi z velkoměsta to musí být určitě klidné místo na odpočinek.

Po pár strávených dní u kamaráda jsem se vydal do Amsterdamu. Dorazil jsem na hlavní vlakové nádraží a to je, dá se řici, i střed či centrum města. Dát zavazadlo do úschovny a hurá na poznávání okolí. Všude se pohybovala spousta lidí všech národností, všude hotely, restaurace, obchody a atrakce pro turisty. Zkrátka hlavní město. Je dobré si pořídit mapu a to kvůli tolika uličkám a uměle vybudovaným kanálům. Jinak se dá jednoduše zabloudit. Po několika hodinách šlapání jsem si chtěl někde odpočinout a tak jsem hledal nějaký park. V ten moment jsem si uvědomil, že jsem tam ještě žadný nevidel. Koukl jsem do mapy a zjistil, že v centru a okolí nic podobného nenajdu. Hledal jsem alespoň kousek trávy a prošel zase kus, ale bezvýsledně. Nezbývalo než si sednout do jednoho z desítek cofeeshopů.

Když jsem opět vyrazil do ulic, obchody zavíraly a lidé končili v práci. Začínal se pomalu noční život.Několik lidí nabízelo různé služby, či jen tak chtěli peníze. Nejlepší je dělat, že nerozumíte. Co byl ale nejhrůznější zážitek, byla ta spousta odpadu, co se na ulicích začal objevovat. Byly to tuny papíru, různých obalů a plastů. Před každým obchodem byla hromada smetí všeho druhu, které se uvnitř za ten den nashromáždilo. Místní jsou asi zvyklí, všichni chodili kolem jako by se nic nedělo. Přemýšlel jsem, jak ten odpad likvidují a jestli alespoň tu hromadu kartonů vytřídí. Bohužel, řítily už se dvě popelářská auta a vše se házelo a lisovalo společně dovnitř. Bylo mi z toho smutno. Vím že je to problém všech velkoměst, ale tam to bylo hodně viditelné.

Příroda přeci nemusí doplácet na náš blahobyt. Jak je směšné, když si uvědomím, že se zboží doručí v krabicích do obchodu, vše se vybalí a bez třídění vyhází. Vzapětí už se toto zboží dává zákazníkovi v dalším obalu, nejlépe ještě s nějakou reklamou a vše opět končí v kontejneru. Není čas s tím něco dělat?


 
 
 
Přečteno 1012x
 
 
 
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: