Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > ubytování

Hostelling II. - Komu je hostel určen?

Redakce, Kateřina Sekyrková / 21.12.2000
Ne všichni cestovatelé jsou se službami v hostelu spokojeni a ne všichni majitelé hostelů dokáží splnit někdy tak náročné požadavky svých ubytovaných. Někdy si sami cestovatelé neuvědomují pro koho vlastně hostel je a k čemu je určen.
 

    V dnešní době používají hostely jako výchozí bránu pro poznávání kultur a pobytu v přírodě všechny věkové kategorie, i když právě Německo, konkrétně Bavorsko, je zemí, kde oficiální věkový limit existuje. Kromě několika málo míst by mladí lidé měli mít přednost v přenocování, jestliže je hostel téměř plný. Co se věkového rozlišení týče, situace je rozdílná pro hostely začleněné do mezinárodní hostellingové asociace Hostelling International či jiných neziskových organizací a soukromé nezávislé hostely. Členové organizace Hostelling International plní především funkci youth hostelů (mládežnických ubytoven), které jsou určeny zejména školákům a studentům. V těchto hostelech se tak může ubytovaný snadno stát součástí školního zájezdu, nemusí zde však také nalézt slibovanou atmosféru a naopak musí se podřídit určitým pravidlům, týkající se spíše teenagerů.

    Většina nezávislých hostelů volí jinou strategii. Stávají se cílem individuálních cestovatelů nebo párů, skupiny jsou výjimkou a je jim při rezervaci věnována zvláštní pozornost. Majitelé těchto hostelů si uvědomují, že jejich bývalí zákazníci se do hostelů rádi vracejí i v pokročilejším věku, jednak jako solo starší cestovatelé nebo i s milou společností. Zásadně tedy nepoužívají věk jako podmínku pobytu v hostelu. Nezávislé soukromé hostely také většinou nespolupracují s cestovními kancelářemi, ale dávají přednost cestovatelům, kteří cestují zcela samostatně. Tento přístup vychází z názoru, že v hostelu jde především o sdílení zážitků a informací naprosto cizích lidí, ale se společným zájmem o cestování. Tito lidé podnikají společné výpravy a činnosti až na základě setkání právě v hostelu. Tato zkušenost je největším rozdílem oproti levným hotelům nebo penzionům.
    Cílovým segmentem se tak stávají lidé mladí svými názory a míněním, s přáním objevování nového a jimi dosud nepoznaného. Věk by dnes již neměl být překážkou pobytu v hostelu, naopak, je velice zajímavé srovnání dvou věkových skupin, které mají velmi podobné charakteristiky. Je zřejmé, že cílovým segmentem jsou mladí lidé, kteří mají značně omezené finanční prostředky, ale čas na cestování. Nejsou většinou nijak časově striktně vázáni, ale nemají zatím ani žádné rodinné závazky. Jejich cestovní itinerář mnohdy ovlivní názory jejich spolubydlících v hostelu či jiné vnější faktory. Cestovní zavazadlo představuje jeden velký batoh, ve kterém nosí během svého putování všechnu potřebnou výbavu a výstroj. Odtud také pochází pojmenování baťůžkáři (backpackers).

    Lidé nad 55 let, lidé v důchodu, již také nejsou časově vázáni, mají tedy čas a většinou i přání poznávat okolní země a kultury. V jejich případě také s omezeným rozpočtem, neboť již nejsou výdělečně činnými a jsou odkázáni na důchod. Právě tito lidé se zajímají o takový způsob nezávislého cestování, kde by nebyly časově vázáni na určitou činnost. To vše bylo podnětem vzniku projektů pro tyto starší lidi, jedním z nejznámějších je Eldershostel. Elderhostel je nezisková organizace s více než pětadvacetiletou zkušeností s poskytováním velice kvalitních, cenově přijatelných vzdělávacích dobrodružství a programů pro dospělé, kteří již dosáhli věku 55 let. Cílem těchto krátkodobých programů je sdílení nových znalostí, poznávání nových míst či oblastí veselou a nenáročnou formou a setkávání se s novými lidmi.

    Zcela novou klientelou se také stávají rodiny s dětmi. Mnoho hostelů se stalo pro tuto klientelu přitažlivými poté, co jim zřídili ve společné noclehárně společný kout, nebo jim jsou schopny nabídnout 2-4 lůžkový pokoj. Problémem není také ubytování rodiny pouze s jedním rodičem, kdy taková rodina je umístěna do pokoje, který není určen výhradně jednomu pohlaví. Také knihovny a společenské místnosti jsou vybaveny dětskými knížkami a hrami. Přesto by si každá rodina uvažující o pobytu v hostelu měla předem zjistit, zda jimi vybraný hostel je vhodný pro pobyt celé rodiny. V hostelu s hlučným barem a bez večerky by se mohli stát nepřijatelnými návštěvníky. Většina hostelů upozorňuje na možnost ubytováni pro rodiny.

    Není pravidlem, že cestovatelé s omezeným rozpočtem používají jako dopravní prostředek pouze autobus či vlak. Zajisté se jedná o nejlevnější způsob dopravy, ale výjimkou můžou být Spojené státy americké, kde cestovatelé mnohdy využijí příležitosti pronajmout si auto a díky tamním cenovým relacím pohonných paliv pohodlně překlenout i velké vzdálenosti. V Evropě již pronájem auta není tak cenově výhodný. Lidé ubytovaní v evropských hostelech ale mají jiné možnosti. Mohou procestovat Evropu prostřednictvím organizovaných zájezdů, kdy účastníci nejsou striktně vázáni na určitou činnost a jimi vyvolené činnosti jsou omezeny pouze časově. Tento způsob cestování je vhodný zejména pro začínající cestovatele bez zkušeností a bez znalostí místních poměrů. Dalším řešením je zakoupit si tzv. Eurail pas, který umožní držiteli cestovat vlakem po Evropě na jím určenou dobu a po jím vybraných oblastech (v USA např. Amtrak pas či autobusovou alternativu Greyhound, atd.). V případě nočního přejíždění do jiné oblasti tak slouží vlak jako místo na přespání. Jistým kompromisem mezi těmito alternativami je zatím u nás málo známý okružní autobus, který jezdí nejen po Evropě způsobem hop-on hop-off. Cestující si zakoupí pas, který ho opravňuje kdykoliv a kdekoliv na jím vyvoleném okruhu vystoupit či nastoupit do tohoto autobusu. Autobusy projíždí určitým místem dle sezóny dvakrát, třikrát i čtyřikrát do týdne. Okruhy zahrnují nejatraktivnější lokality, které by vlakem či linkovým autobusem byly těžko dostupné. Držitel tohoto pasu se tak sám může rozhodnout, zda v dané lokalitě zůstane a nastoupí až do dalšího autobusu přijíždějícího za 2-3 dny nebo pojede dál již dnes. Není tak ani místně ani časově nijak omezen. Řidič mnohdy plní také funkci průvodce, který může pro cestující na jejich přání rezervovat ubytování v jimi vybraných hostelech. Cestovatelé tak mají určitou volnost v cestování doplněnou jistotou dopravy i v takových destinacích, kde mnohdy kromě auta, přes velkou atraktivnost dané oblasti, neexistuje jiná možnost dopravy. Zkušenější cestovatelé, kteří disponují větším časovým potenciálem, však volí cestu pro ně nejvhodnější a také nejlevnější. Dopravu, ubytování i stravování si zajišťují a mění zcela sami ze dne na den.

 
Související články
Hospitality club - pohostinnosť nadovšetko!
Couchsurfing – ubytování, které se vyplatí
 
Přečteno 4926x
 
 
 
Komentáře
vekovy limit v BavorskuFelix, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: