Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Střední východ > Izrael

Izrael

Iva a Ivan Brezinovi, kniha CESTA NA VÝCHOD / 14.02.2001
Kromě biblických památek a připomínek působení Ježíše Krista tu najdete pestrou a dynamickou společnost židovských přesídlenců ze všech koutů světa a mezi cestovateli módní práci v kibucech. Zpestřením cesty je také možnost výletu do sousedního Egypta.
 

Základní údaje Víza Ceny Práce Doprava Bezpečnost Jak tam? Tipy

    Biblické Davidovo království, známé také jako "Svatá" či "Zaslíbená země", je od svého novodobého znovuzrození v květnu 1948 moderním a prudce se rozvíjejícím židovským státem. Odbojná menšina palestinských Arabů (žijících především na Palestinském autonomním území v pásmu Gazy) a spory s okolními arabskými zeměmi dělají z Izraele jedno z největších ohnisek politického napětí na Blízkém východě.

ZÁKLADNÍ INFORMACE
    Izraelský stát (Medinat Jisrael) je parlamentní republikou. Hlavou státu je prezident, v čele vlády stojí ministerský předseda. Hlavním městem je Jeruzalém. Na ploše 21 000 km2 (většinou nehostinná poušť) žije v Izraeli 5,6 milionu obyvatel, z nichž zhruba 90 % tvoří Židé a 8 % Arabové. Hrubý roční domácí produkt je udáván ve výši 11 350 USD na hlavu a Izrael tak patří mezi dvacet nejrozvinutějších zemí světa (25 % domácího produktu jde ale na armádu). Nejrozšířenějším náboženstvím je judaismus (83 %), následuje islám (14 %). V Izraeli se mluví novohebrejsky (jazyk ivrit) a arabsky, použitelná je angličtina a evropské jazyky všech židovských přistěhovalců. V poslední době se zde proto silně rozšířila ruština, občas narazíte i na znalost češtiny a slovenštiny (jeden z izraelských kibuců se dokonce jmenuje Kfar Masaryk).

VÍZA, FORMALITY
    Češi i Slováci mají s Izraelem bezvízový styk s tím, že v zemi smíte zůstat až tři měsíce. Prodloužení pobytu až na půl roku je za poplatek zhruba 25 USD možné na úřadovnách ministerstva vnitra (Ministry of interior), které jsou ve všech větších městech. Adresy nejdůležitějších z těchto úřadoven jsou: Shalom Tower, Allenby Str., tel. 03/65 19 41 (Tel Aviv), 1 Shlomzion Str., New City, tel. 02/622 82 11 (Jeruzalém), Municipality Bldg., Ha Temarim Blvd., tel. 07/37 63 32 (Eilat).

    Při vstupu do Izraele se připravte na důkladnou celní a bezpečnostní prohlídku a přísný pohovor s příslušníkem státní policie Šin-Bet. Budete také muset prokázat, že máte na každý den pobytu alespoň 50 - 80 USD. Lze samozřejmě tvrdit, že do Izralele jedete jen na pár dní, a v zemi pak zůstat déle. Pokud přitom ale budete vypadat podezřele, mohou celníci požadovat i předložení zpáteční letenky či jízdenky, nebo potvrzení o zajištění ubytování. Staly se i případy, kdy byl cizincům povolen jen měsíční pobyt. Celníci mají právo vstup do země komukoli odepřít a stejně jako všude jinde v Asii nemají rádi otrhané chudě vypadající "hipíky". Tvrdí se o nich, že jsou paranoiky z povolání a že jejich otázky při příjezdu i při odjezdu ze země leckdy hraničí s tvrdým výslechem až šikanováním. Při odjezdu z Izraele budete muset zaplatit výstupní taxu, která na většině přechodů tvoří cca 16 USD, na přechodu v Allenby je ale dvojnásobná.

    Izraelské území odděluje od palestinských autonomních arabských oblastí střežená "horká" hranice, k jejímuž překročení ale jako cizinci nepotřebujete žádná víza ani další formality - bude vám stačit mít sebou jen cestovní pas, který se ale většinou nekontroluje. Adresa izraelské ambasády v České republice je Badeniho 2, Praha 7, tel. 233 097 500, 233 097 513, 233 097 515, fax 233 097 519, úřední hodiny po-čt 8.30 až 17.00, pá 8.30 až 14.30. Na místním konzulárním oddělení lze získat řadu kulturních a cestovních informací a tipů. Českou ambasádu najdete v Izraeli na adrese 23 Zaitlin Str., 61 664 Tel Aviv, tel. 009723/691 82 82-3, fax 691 82 86. Honorární konzulát ČR v Haifě má adresu 42 Finland, 34 989 Haifa, tel. 00972/4/8258936, fax 00972/4/8248633. Honorární konzulát ČR v Jeruzalémě má adresu 27, Reh. 29 November, apt. 4, 92 105 Jerusalem, tel. 009722/5666127, fax 009722/5666127.

ČAS
    Izrael je o jednu hodinu před standardním středoevropským časem.

PENÍZE, CENY
    Měnou je izraelský šekel (1 USD = 3,25 NIS), který platí i na palestinských územích. Často lze platit i přímo americkými dolary. Ve srovnání s jinými asijskými zeměmi je v Izraeli poměrně draho, dokonce dráž, než v některých západoevropských zemích. Nejlevnější bydlení v mládežnických hostelech a laciných hotelích lze pořídit zhruba od 6 USD výše, základní denní jídlo stojí asi 5 USD (orientační ceny základních potravin v šekelech: bochník chleba 2 NIS, litr mléka 3,3 NIS, litr coly 4 NIS, kilo brambor 4 NIS). Doprava vychází nejlevněji státními autobusy a autostopem. Měsíční pobyt v Izraeli pravděpodobně nepořídíte pod 400 - 500 USD.

PRÁCE - MOŽNOSTI
    Pro svou relativně vysokou ekonomickou úroveň je Izrael jednou z mála asijských zemí, kde si můžete na cestě přivydělat. Obecně lze říct, že najít v Izraeli těžkou, ale dobře placenou práci není žádný problém. O něco obtížnější je to snad jen přes zimu. Kromě práce na černo v hotýlcích, na stavbách, při stěhování a mytí nádobí atd. (kde se mzda pohybuje kolem 15 NIS za hodinu) existují dvě typicky izraelské možnosti práce: kibuc a mošav.

    Kibucy jsou jakési dobrovolné venkovské pracovní komuny se společným majetkem a demokratickým systémem rozhodování, kterých jsou dnes v Izraeli zhruba tři stovky. V kibucech můžete najít klasickou práci v zemědělství, ale třeba i v malých továrničkách, nebo v kuchyni a na dalších místech při zajišťování chodu celé komunity. Práce cizinců v kibucech s cílem poznat místní život má v Izraeli dlouhou tradici a zejména v době sklizně zde proto potkáte "volunteery" (dobrovolníky) z celého světa. Pracuje se většinou v dvouměsíčních turnusech jen za jídlo, bydlení a minimální kapesné - zapomeňte, že byste prací v kibucu mohli zbohatnout.

    Druhou možností je práce v mošavech, což jsou rodinné vesnické farmy, tvořící většinu izraelské zemědělské produkce. Pokud zde seženete práci, připravte se na vražedné pracovní tempo minimálně dvanáct hodin denně (řada českých cestovatelů proto mluví o "otročině"). Práce v mošavu ale většinou zase bývá placena mnohem lépe než v kibucu. Někteří cestovatelé udávají výdělek ve výši 7 NIS za hodinu, podle jiných si lze za dva měsíce práce v mošavu vydělat zhruba 2800 NIS (cca 860 USD). Jednomu z českých cestovatelů stačily čtyři dny práce v mošavu k tomu, aby vydělal peníze na zpáteční lodní lístek z Izraele do Řecka. Peníze (splatné obvykle v šecích) si nechte vyplácet vždy po několika dnech, abyste se na konci delšího pobytu nedočkali nemilého překvapení v podobě tahanice o mzdu.

    Oficiálně je podmínkou jakékoli práce v Izraeli pracovní povolení (volunteer work, lze získat až po příjezdu na izraelském ministerstvu vnitra), zdravotní pojištění a registrační poplatek v celkové výši zhruba 300 NIS. Pracovat lze ale samozřejmě i na černo.

    Kontakt na agentury, zabývající se zprostředkováním práce v kibucech, získáte buď přes konzulární odbor izraelské ambasády v Praze, nebo v Informačním centru mládeže, Senovážné nám. 24, Praha 1, tel. 234 621 297. V Izraeli jich funguje spousta, zkuste třeba Kibbutz volunteer centre, 124 Ha Yarkon Str., tel. 03/522 13 25, Tel Aviv (práce v kibucech) nebo Moshav centre, 19 Leonardo da Vinci Str., tel. 03/25 84 73 (práce v mošavech). Zprostředkováním práce v Izraeli včetně dopravy, pojištění atd. se zabývá i česká cestovní kancelář Apollo Tour (Solniční 6, Brno, tel. 542 218 389). Další možností je poptat se přímo v izraelských cestovatelských hotýlcích (zprostředkováváním práce jsou známé třeba hotely Momos, Sea Side, Dizengof a Gordon v Tel Avivu, v Jeruzalémě prý naopak práci seženete těžko), nebo si prostě nechat poradit od ostatních cestovatelů. V některých hotýlcích to prý funguje tak, že se ráno napíšete na seznam a pak jen spolu s ostatními čekáte, kdy zavolá někdo, kdo má o vaši pracovní sílu zájem. Jinde práci dostane ten, kdo prostě jako první zvedne zvonící telefon - v hotelové recepci pak prý všichni číhají u telefonu a o práci dokonce někdy vznikne rvačka.

MÍSTNÍ DOPRAVA
    Vnitrostátní letecká doprava je v Izraeli velmi drahá. Železniční spojení existuje pouze mezi Haifou, Tel Avivem a Jeruzalémem. Vlaky jsou pomalé, držitelé studentské průkazky ISIC zde ale mají nárok na 50 % slevu. Nejlevnějším a nejrychlejším způsobem dopravy po Izraeli je hromadné servisní taxi (šerut) a autobus. Autobusová síť je zde poměrně hustá a spolehlivá, studenti s průkazem ISIC mají nárok na 10 % slevu, nezbytností je rezervace místa předem. Speciální autobusové jízdenky dopravní společnosti Egged vás opravňují k neomezenému cestování po celé zemi (sedm dní 60 USD, čtrnáct dní 100 USD, jednadvacet dní 120 USD, měsíc 130 USD). Od pátku odpoledne do soboty večer (tj. o šabatu) hromadná doprava z náboženských důvodů nefunguje a jedinou možností přepravy jsou v tuto dobu šeruty a taxíky. V Izraeli se velmi dobře cestuje autostopem (pozor, používejte jej pouze v případě, že je politická situace v zemi stabilní). Větší skupině cestovatelů se může vyplatit pronájem auta.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE
    Momentální politickou situaci v době vaší návštěvy nelze předem odhadnout. Do nebezpečných oblastí, kde občas probíhají nepokoje a potyčky mezi izraelskými vojáky a Palestinci, vás ale armáda nepustí. Na západním břehu Jordánu (tedy například při pouti na místa spojená s působením Ježíše Krista) je dobré vypadat co nejvíce evropsky a "turisticky" a co nejméně připomínat Izraelce. Konzulární odbor MZV ČR nedoporučuje navštěvovat nejsevernější oblasti Izraele (zhruba od Naharíje), pásmo Gazy a okolí měst Hebronu a Qirjat Arba. Nebezpečí, hrozící cestovatelům a turistům, je ale velmi malé - jde o vnitřní konflikt Izraelců a Arabů, v němž k žádným útokům na cizince nedochází.

RŮZNÉ
    Hodit se může adresa Vládního informačního úřadu pro turistiku (GTIO, 24 King George Str., Jeruzalém, tel. 02/675 48 63). Na telefonním čísle 089/46 76 34 se lze doptat na průvodce cestovní kanceláře RTaT, který mluví česky.

JAK DO/Z IZRAELE
    Po zemi z Turecka, lodí z Řecka. Pokud se chcete lodí do Řecka vracet, zabukujte si lodní lístky s dostatečným předstihem, protože v sezóně bývají místa často vyprodána.

    Letecky - V lednu 1999 nabízeli vybraní pražští prodejci nejlevnější zpáteční letenky do Tel-Avivu za tyto ceny: Nemo-Selecta 9273 Kč, Atlantis Air Service 11 000 Kč (tříměsíční) či 20 500 Kč (šestiměsíční), Global Express 8976 Kč (jednoměsíční) a GTS International (speciální cena pro studenty, déle otevřená letenka) 9880 Kč. Let z Prahy do Izraele trvá zhruba čtyři hodiny. Zajímavou možností, která vám na zpáteční cestě ušetří patálie na syrských hranicích, je koupit si před pozemní cestou do Izraele předem v Praze jednosměrnou letenku z Tel Avivu do Čech. Ceny této letenky v lednu 1999: Nemo-Selecta 6388 Kč, Atlantis Air Service 14 900 Kč, Global Express 14 946 Kč. Ceny letenek se mění v závislosti na sezóně. Mezinárodní letiště Ben Gurion leží nedaleko Tel Avivu. Do centra města se odtud dostanete každou hodinu zhruba za 15 NIS autobusem č. 222 nebo 475, jejichž zastávka je přímo před letištní halou (uvnitř haly je turistická informační kancelář, kde dostanete nejrůznější rady). Autobus č. 111. jezdí za cca 20 NIS z letiště do Jeruzaléma. Před zpátečním odletem se doporučuje přijet na letiště s dostatečným časovým předstihem, protože bezpečnostní kontroly před odbavením jsou zdlouhavé a velmi přísné.

TIPY - KAM V IZRAELI
    Zřejmě nejzajímavějším místem v Izraeli je biblické "Svaté město" Jeruzalém, kde se nacházejí svatá místa všech tří náboženství: křesťanů, Židů i muslimů. Centrem Jeruzaléma je Staré město pod Olivetskou horou, obehnané zdmi s několika branami. V něm najdete Chrám Božího hrobu, Západní zeď neboli Zeď nářků (nejposvátnější místo židovské víry), mnoho křesťanských chrámů a katedrál, muslimskou mešitu Al-Aqsa a Skalní dóm, Chrámovou horu, Olivetskou horu, Gatsemanskou zahradu, hrob krále Davida, čtyři čtvrti (křesťanskou, ortodoxní židovskou, arménskou a muslimskou) a celou řadu dalších památek.

    Z Jeruzaléma si lze udělat výlet k Mrtvému moři, na jehož břehu leží Kumrán, kde byly v roce 1947 nalezeny prastaré svitky z biblických dob. Zážitkem je koupel v léčivé vodě Mrtvého moře s vysokým obsahem solí, v níž se proto budete doslova vznášet - utopit se tu nelze. Mrtvé moře je také nejnižším místem na Zemi (leží 408 metrů pod hladinou oceánu).

    Nedaleko Eilatu u hranic jižního Izraele s Jordánskem a Egyptem se můžete potápět v Rudém moři na Korálové pláži, navštívit delfinárium a podmořskou observatoř , nebo se tu dokonce za poměrně vysoký poplatek projet vyhlídkovou ponorkou.

    Také se odtud lze vydat do pouště Negev, jejímž centrem je město Beerševa se barevným tržištěm. V této poušti najdete mimo jiné i "Město duchů" Avedat (kde se natáčel film Jesus Christ Superstar) a kráter Maktéš Ramon s pozoruhodnými geologickými útvary, součástí Negevské pouště je také národní park Timna.

V severním Izraeli byste neměli vynechat biblický Nazareth (kde prožil Ježíš mládí) s několika kostely a s velkým arabským trhem, Safet s křižáckou citadelou a několika synagogami a Beit Šean s vykopávkami římského amfiteátru.

    Město Tiberias, centrum biblické oblasti Galileje, nabízí koupání v Genezaretském jezeře. V blízkosti biblického města Jericha se rozkládá několik vykopávek a Nabi Musa, kde se prý narodil Mojžíš.

    Dalším biblickým místem na území palestinské autonomie je městečko Betlém nedaleko Jeruzaléma, kde si lze mimo jiné v Chrámu Božího zrození prohlédnout údajné místo Ježíšova narození a navštívit hrobku Ráchel. Zajímavá stará betlémská čtvrť v pásmu Gaza, obývané Palestinci, je přístupná jen podle momentální politické situace.

    Moderní město Tel Aviv je pouze důležitou dopravní křižovatkou, jinak tu toho kromě Muzea židovské diaspory není moc k vidění. Nedaleká Jaffa je zajímavým starým přístavem, městečko Netanya je proslulé svými plážemi. Za návštěvu stojí Isfyia a Daliyat al-Karmel, vesnice kmene Drúzů s velkými barevnými trhy, a Caesarea, vykopávky římského města, později opevněného křižáky. Památky na křížové výpravy najdete i v pevnostním městě Akko s několika muzei a klášterem, kde je také v místní mešitě uložen Prorokův vous.

    Zajímavým způsobem poznání izraelského venkova je nedávno otevřená značená pěší trasa napříč celou zemí od severu k jihu, známá jako Izraelská stezka. Začíná ve vesnici Dan u syrských hranic, prochází podél libanonské hranice po hřebeni Naftalských výšin a zdolává nejvyšší izraelskou horu Haré Meron (1208 m). Odtud klesá přírodovědecky zajímavým kaňonem Nahal Ammud ke Genezaretskému jezeru a opět vystupuje na biblickou horu Tabor (562 m). Přes Nazaret vede do pohoří Karmel a na středomořské pobřeží ke zříceninám Caesarey. Kolem Jeruzaléma pak prochází Judskou vysočinou a přes Negevskou poušť doráží do svého cíle ve městě Eilatu na pobřeží Rudého moře. Celková délka Izraelské stezky je 750 kilometrů. V terénu je prý poměrně dobře značena a v případě potřeby není nikde daleko k civilizaci. Bližší informace o této trase včetně map získáte na adrese S.P.N.I., Hashfela St., Tel Aviv, tel. 972 36 88 39 40 nebo Heleni Hamalka St., Jerusalem, tel. 97 22 24 46 05.

Další užitečné informace pro cestu do Izraele najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí www.mzv.cz.

 
Související články
Izrael - obecné praktické informace
Přípravy na cyklocestu do Izraele
Jeruzalém - rozdělené město
Jízda k Mrtvému moři
V žáru Aravské pouště
Z mondénního Eilatu do písečné bouře Negevu
Užitečné rady pro cestování v Izraeli
 
Přečteno 5159x
 
 
 
Komentáře
Izrael a jeho krásná místaJožka, Reagovat
izraeleva, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: