Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Na kole do Číny a zpět

Jak Afghánec svého milence za moji manželku měnil

Radek Červinka / 30.09.2003
Šviháme si to pustinou směrem k Lorelai. Silnice je úzká přesně pro jedno auto, když se potkají dvě, jedno musí stranou. Když někdo potká nás, stranou musíme my, ať se vztekám jakkoliv. Někteří blbečci nás úmyslně vytlačí do příkopu a náramně se baví.
 
U silnic se nachází policejní kontrolní místa, většinou jeden domek s drátem přes cestu, který zde supluje závoru. Když nám jeden týpek natáhne drát přes cestu tak náhle, že sotva stíháme zabrzdit, poněkud mne to vytáčí a dořvávám ho na etapy. Když zmlknu, klidným a udiveným hlasem praví "promiňte, chtěl jsem vás jen pozvat na oběd". Zalézáme do domku, není v něm nic než na zemi rozprostřené koberce na sednutí s několika polštářky, kastrol na vařiči a ještě asi čtyři domorodci. Hostitel, obstojně hovořící anglicky, nám vysvětluje, že je polda a národností Afgánec. Na tomto checkpointu se kontrolují auta převážející dříví. Jelikož se jedná o vzácnou a kontrolovanou surovinu, musí mít všichni povolení a potvrzení, že dříví nikde načerno nepokáceli. Zajímavé na naší konverzaci je to, že i otázka směřované na Hanku klade mne, ženu nesmí oslovit. A jelikož já ne vždy porozumím, Hanka mi to tlumočí a leckdy pomůže i s odpovědí.

Milenec za ošklivou manželku
Afgánec je snaživý a zvídavý, nejsme první cizinci, které takto odchytil, zajímá se o naše zvyky, ale samozřejmě jim příliš nerozumí a hodnotí je skrze své sociální a kulturní zvyklosti. Když opět jedné z otázek dobře nerozumím a otáčím se na Hanku, je na ní vidět neskrývaná nasr… "Ptá se, proč sis mne bral, když jsem tak ošklivá?", tlumočí Hanka taktní dotaz. Vysvětluji, že náš pohled na krásu může být jiný než jejich. Pokyvuje hlavou a po jeho boku stojícího kloučka mi představuje jako svého milence a nabízí mi ho k zapůjčení. Ale v jeho pohledu se nedaří skrýt, že za půjčku by si rád on zase půjčil moji „ošklivou ženu“.

Co když vás zabiju?
Následují další zajímavé otázky, jako co by se stalo, kdyby nás zabil, kdo by to vyšetřoval, jestli by Pákistán musel platit naší zemi za tento čin nějaké peníze atp. No není nám z těchto řečí veselo, prohlížím si nechápavé obličeje ostatních přísedících, nikdo z nich samozřejmě nerozumí. Okno je malé, nasazuji tedy ideologickou obranu: "Neměl bys šanci, to by vyšetřoval interpol, za zabití cizince bys to měl jistý, ty chytěj vždycky každýho atp."

Krutá návštěva
Ještě chvíli plyne náš přátelský rozhovor. Náhle Afgánec po spatření zastavujícího vozu znejistí a je poplašen. "Nic neříkejte, oni taky nic neříkají, jen se dívají. Ale nedívejte se na ně, raději na zem. To jsou tálibové." Do místnosti vstoupí tři urostlí fousáči, celí v bílém, na hlavě bílé turbany. Jak nás spatří, zarazí se, vypoulí oči a upřeně na nás hledí. Tlačím oči do podlahy, nikdo nic neříká, je ticho. Minutu. Dvě. Tři. Pak se na místě otáčejí a mizí, hostitel si evidentně oddechl.
"Co si myslíš o talibanu, o jejich trestech a způsobu vlády?"
"Dodržují boží zákon, tak to má být. Krást se nemá a když někdo krade, tak mu prostě useknou ruku. Za 100 rupií prst, 300 v zápěstí, 500 v lokti a za víc je to u ramene", vypočítává sazbu. Pořádek musí být."
Konečně dochází i na oběd, dhálbát, rozvařená, silně pálivá zelenina, jedno z typických jídel zdejší kuchyně, samozřejmě s chlebovými plackami a bramborem. No moc mňam to bylo, nějak nám z toho povídání, jako vždycky, vyhládlo. S díky odmítáme nabídku na nocleh, nejsem si jist, jestli mám chuť na další nečekaná překvapení a stejně musíme dál, víza se krátí.

Boj o ceny
Lorelai je neuvěřitelná díra. Dav okolo nás nám znemožňuje pohyb, naštěstí se nám daří uprosit bankovní úředníky, abychom si v úřadu mohli nechat kola, jinak bychom ani nenakoupili. Sotva lezu, střevní problémy se začínají dostavovat. Chaos, špína, zvědavci, někteří z obchodníků nám nadhazují ke smlouvání neuvěřitelné ceny. Již od východního Turecka samozřejmě nikde žádnou cenovku nenajdete a tak je cena zboží jen záležitostí našich obchodnických dovedností. A bojujeme statečně o každý pětník.

Závod s náklaďáky
Pustinu ukončuje Fort Munro, sedlo oddělující vyprahlé pláně a hory od úrodné nížiny Indu, míst, kde vznikla protoindická civilizace, snad nejstarší ze známých kultur. S kolonami náklaďáků šplháme vzhůru, každých 100 m musíme ze silnice, abychom nechali auta projet. Trvá nám to celé dopoledne. Občas se z některého náklaďáku vynoří ruka a v ní se stkví dar v podobě jablek. Náklaďáky, to je na samostatný článek. Pestře zmalované se světskými motivy, ověšené cinkrlátky, zvonečky, polepené sklíčky, zrcadýlky. Nad kabinou je přístavek, díky kterému musí být odpor vzduchu snad dvojnásobný. Náklady ve tvaru šikmá věže kolébají s vozy ze strany na stranu. A na tom všem rodiny, stěhující se i s kozou, všichni usměvaví, smutní, zvídavý, zamlklí, hrdí. Vrcholek. Klesání. Silnice přilepená na skále, hluboko pod námi koryto vyschlé řeky. Snad 100 m zde není přímých, jedna chybka, prasklé lanko, podklouznutí na štěrku a… Ale na to není čas ani myslet, frčíme to dolu, s větrem ve vlasech, s ohněm kdesi uvnitř, teď už jsme rychlejší než náklaďáky.

 
Předchozí díly
1. Šlapeme do Číny
2. Evropou k Turecku
3. Turecko - 38. den cesty
4. Turecké průjezdy
5. Pro pákistánské vízum do Ankary
6. Neexistující Kurdistán
8. Z íránské civilizace do bordelu, špíny a plechových chatrčí
9. Noc pod vojenskou ochranou
Následující díly
11. Pohostinnost na březích Indu
12. Rekordně zvědaví obyvatelé Peshavaru
13. Přes Karakoram Highway do Indie
14. Indické rozčarování
15. Napospas indickým domorodcům
16. Vlakem do Dillí
17. Jeden den v Dillí
18. Nejjižnější cíp Indie
19. Bombové Colombo
20. Rychlý průjezd Srí lankou
21. Thajskem rychle a mimo turisty
22. Laos žravý i hravý
23. Čína s nelegálními stany
24. Navigace po čínsku
25. Čínští mravenci a odstřely
26. Čínské rozpačité úsměvy
27. Čínské zákazy a náhody
28. K čínsko-mongolským hranicím s práskači za zády
29. Vyjednávání s čínskou policií
30. Čínská policie v koncích
31. Jízda přes Gobi
32. Boj v Mongolsku o ruská víza
33. Rusko mongolské hranice
34. Bojácné Rusko
35. Od Bajkalu domů
36. Rusko na vlastní oči
37. Novosibirsk - les paneláků
38. Ruské lány
39. Svéráz národního medu
40. Kolem Moskvy
41. Poslední štreka - přes Polsko domů
Související články
Trek po afghánském Malém Pamíru
Jak se nosí burka
 
Přečteno 1903x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: