Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Evropa > Řecko

Stravování v Řecku - aneb jak se v Řecku nehubne

Redakce, Kateřina Sekyrková / 31.05.2001
Pokud nikdo z Vás ještě nikdy nebyl v Řecku a neměl možnost se blíže seznámit s tamní kulturou, potom čtěte následující řádky a články, ať nejste zaskočeni a překvapováni na každém kroku v této zemi mýtů a bájí stejně jako já.
 

Snad si u Vás šplhnu tím, když začnu své zážitky z pobytu na jednom z prvních Jónských ostrovů gastronomií. Takže, paome na fao (jdeme jíst). 

Řecká pohostinnost

    Pokud jedete do Řecka ke známým na návštěvu, potom vězte, že strádat hlady tam nebudete. Pohostinnost Řeků je obdivuhodná, a tak se sluší a patří jim dovézt a pochlubit se alespoň naším zlatým pěnivým mokem. Při podávání obědů i večeří počítejte s velkým časovým posunem. Noční život jižních států oslovil i Řecko, a tak si středoevropan musí zvyknout. Nejedete-li ke známým, ale vydáváte se vstříc sluníčku a mořskému ovzduší nezávisle na svých známostech, potom se neobtěžujte převážením a pašováním českého jídla a raději si vezměte finanční obnos adekvátní době, kterou míníte v Řecku strávit. Jídlo zde vyjde v přepočtu přibližně stejně jako u nás, připravte se pouze na vyšší ceny mléčných výrobků a drogistického zboží.

Pitná voda a jiné nápoje

    V přímořských oblastech počítejte s horší kvalitou pitné vody a raději si zde vodu kupujte (1,5 l neperlivé vody za cca 200 Drs). Také v restauracích při podávání vody zpozorněte, vodu co nejrychleji ochutnejte a nelíbí-li se Vám její chuť, nebo Vám silně připomíná chuť vody z kohoutku v hotelu, tak ano, opravdu je to možné. Nalili Vám a na stůl přinesli "pitnou" vodu, takže raději předem žádejte, aby Vám přinesli ještě neotevřenou láhev vody, kterou si rádi otevřete sami. Pokud mohu doporučit, tak v restauracích a barech, pokud můžete a neřídíte, si objednávejte alkoholické nápoje. Jednak byste měli ochutnat kouzla zdejších sládků, vína z místních sklípků (na Korfu jde o bílé víno Retsina) nebo dokonce tvrdší alkohol v podobě Ouza, ale navíc při takovémto alkoholickém opojení v porovnání s nealkoholickými nápoji ušetříte. Máte-li odolný žaludek, zkuste si dát pro osvěžení Frappé, tedy studenou kávu s ledem. Chcete-li však žaludek pohladit, potom omrkněte, v které kavárně sedí nejvíce Řeků a tam si objednejte pravou řeckou kávu. Uvařit řeckou kávu patří mezi umění, a tak není divu, že dobrá řecká káva je vyhledávána i samotnými Řeky. Ochutnali-li jste již Ouzo, vyhlášený tvrdý alkohol chuti černého pendreku (veškerá reklama a propagace v západním světě mluví pro Metaxu, ale upřímně řečeno, Metaxu mi tady ještě nikdo z Řeků nenabídl, takže...něco na tom Ouzu bude), a nezařadili-li jste ho mezi své oblíbené kamarády Johnieho a Jacka, přesto si ho kapku do řecké kávy nechte dát. Teprve po přidání menšího než malého množství Ouza budete pít tu pravou řeckou kávu. 

Typická řecká jídla

Rozhodujete-li se mezi polopenzí a vlastním stravováním při koupi zájezdu, ale i při ubytovávání se přímo v jednom z řeckých hotelů, potom neváhejte a přijměte polopenzi. Malé a na sortiment chudé snídaně Vám budou více než bohatě vynahrazeny večeřemi řeckého charakteru. S tím souvisí doba (od 20.00 hod), ale také množství jídla, které je při večeři podáváno. Většinou se skládá z předkrmu (tzatziki, polévka, fazole v rajčatové omáčce, grilovaná klobása, atd.), salátu (olivy, olej a feta sýr patří k zdejšímu folkóru), hlavního chodu (maso a rajčatová-červená omáčka Vás jistě neminou, to nesníte..:-), ovoce či dobroty (to už puknete..:-) a cena za celou polopenzi se pohybuje již od cca 300 Kč na den (podíváte-li se na čísla vedle jídel v menu jednotlivých restaurací, poznáte, že jste skutečně neprohloupili). Ke každému, ale skutečně každému jídlu očekávejte chleba, který svým vzhledem i chutí spíše připomíná toustový chléb, ovšem lepší než anglické kvality. Budete-li mít hlad přes den, ochutnejte již i u nás známý gyros či pitu. Určitě neočekávejte víceméně dietní gyrosy, které jsou k dostání v provozovnách rychlého občerstvení u nás. Každá řecká oblast má své specifické gyrosy, a tak by tu bylo spíše nevhodné mást Vás složením toho, co se prodává v úzkých uličkách starobylého města Kerkyry. Pokud však v gyrosu najdete také hranolky a tsatsiki (jogurt s okurkou a s česnekem) a budete mít pocit, že Vám do gyrosu dali celý hlavní chod, tak jídlo nereklamujte, jde opravdu o součást gyrosu. 

Jídlo jako posezení s přáteli

Pokud máte rádi při jídle společnost a neradi se díváte jen do svého talíře, potom se Vám řecký způsob stolování bude zamlouvat. Každý chod se pro více lidí nosí na jednom talíři a tak jsou všichni stolovníci nuceni spolu komunikovat (také jste ještě z té školy, kdy se při jídle nesmělo mluvit??), chtějí-li ochutnat všechny chody (jako naschvál je váš oblíbený kousek na druhé straně stolu). Špinavého nádobí je zřejmě stejně jako u klasického stolování, protože každý si z jednotlivého chodu stejně nakonec uzme kousek na svůj vlastní talířek. A třeba přijdete na to, že najednou se jídlo může stát příjemným posezením s přáteli a že ačkoliv se může zdát, že o jídlo musí být nutně sveden boj, opak je pravdou. Bodří Řekové jí pomalu a s gurmánským přehledem kombinují donesené chody. Takže, dobrou chuť.

 
Související články
Jak se na Korfu šlape?
Komunikace s Řeky - základní informace a slovník
Dva dny na kole kolem Korfu
Práce v Řecku
 
Přečteno 2916x
 
 
 
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: