Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Asie > Afghánistán

Jak se nosí burka

Lucie Kinkorová / 18.02.2009
Jednou nás v Afghánistánu zastavila bohatá burka u mešity. Ať si ji prý vyfotíme s dítětem v náručí, tak máme burku s dítětem. Z burky jsou vidět jenom ruce ověšené zlatem a klučina v náručí. Netrvalo dlouho a i já jsem měla možnost nosit burku.
 
Modrou burku jsem dostala k narozeninám. Šla jsem v ní s Petrem do města. Moc toho z ní vidět není - dopředu jo, ale ne pod nohy, což je dost hloupé, když je silnice plná hlubokých a širokých kanálů. A do strany není už vůbec žádný výhled. Petr šel vedle mě a když se oddělil a přešel silnici, tak jsem si to štrádovala dál rovně, protože jsem o tom nevěděla. Za chvíli mě to trklo, tak jsem se začala otáčet kolem své osy jako holub na báni, až jsem ho lokalizovala ve vizíru a přihopkala za ním.
Burka mi je trochu velká, jezdí mi po hlavě sem a tam a občas sjede tak, že nevidím skoro nic. Přidržuji si ji tedy pod bradou, jak to dělá většina Afghánek. Jak by mi ta burka mohla taky sedět, když ke mNákup burky v Afghánistánuně přišel Franta, změřil mi hlavu kolem dokola káblíkem od myši, pak si to přenesl na pravítko a šli s Petrem a tím pravítkem potají burku kupovat?
Vydala jsem v burce na bazar a k mešitě v pět hodin odpoledne. Bylo stále dost teplo - kolem 37 C a pod tou umělinovou burkou ještě asi o deset stupňů víc. Potila jsem se jako myš, nejvíce právě na obličeji. A co víc - mřížka burky je vyšívaná modrou chlupatou nití. A ty chloupky z nitě mi lezly po obličeji a hrozně mě šimraly na očích, na nose a v nose. Musím zjistit, jestli mám špatnou burku nebo jestli mají tyhle lechtací chloupky všechny burky. Možná jsou na to Afghánky zvyklé.
Každopádně v létě jsem nechala burku viset na hřebíčku, pro parádu. Člověk se tu uvaří zaživa i v bavlněným pirontombonu, který je hodně vzdušný a ze všech šatů v tomto suchém horku nejpříjemnější.
 
Související články
Piknik po Afghánsku
Jak Afghánec svého milence za moji manželku měnil
 
Přečteno 2126x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: