Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Asie > Japonsko

Japonské horké lázně

Aleš Hejna / 21.04.2004
Střídám bazének s horkou a studenou vodou, až mi z toho běhají v nohou mravenci. V horké vodě mě chytá křeč, raději lezu rychle ven. Japonci jsou po krk ponoření ve vodě, čelisti sevřené, dlaně nepřirozeně zkroucené, ale slabé elektrické šoky si užívají.
 
Japonské lázně původně sloužily především k očistě. Dnes už jsou v japonských domácnostech koupelny běžné a zanikající klasické veřejné lázně sentó získávají nový rozměr – relaxační. Třeba sentó Koshi-No-Yo, nedaleko módní tokijské čtvrti Roppongi, funguje úspěšně dodnes. Teplo a vůně praskajícího dřeva sálá z dvorku do ulice, proschlé pražce se přikládají ze dvora přímo pod kotel, ve kterém se ohřívá voda na mytí. Takové sentó, bez pramenící horké minerální vody, se pozná na dálku dle dýmajícího komínu. My jsme se však nejen do horkých vod ponořili ve starobylém městě Kjóto, kde jsme opakovaně navštívili Funoaka onsen, tedy horké minerální lázně.

Rozhrnuji černý závěs, pokreslený japonskými znakovým písmem, a vstupuji do převlékárny. Rituály japonské očisty znám jen povrchně, snad mě neprozradí vykulené oči. Svlékání donaha zvládám. Někteří Japonci se po mně poohlížejí, Evropana ve svých onsen asi ještě neviděli.

Nenápadně napodobuji tuzemce – chápu se plastikového škopku, ukládám do něj klíček od skříňky, žínku a mýdlo, odhrnuji zamlžené dveře a v rouše adamově vstupuji do lázeňské místnosti. Sprchové kouty, bazény, elektrošokárium a sauna jsou vměstnány na velice skromnou plochu, nepřesahující velikostí obývací pokoj. Po bíle vydlaždičkovaných stěnách stéká sražená pára, vzduch je prosycen mydlinkami, všude se rozléhá zurčení vody. Nad bazénkem s nejvíce horkou vodou se malátně povaluje kouř, z ostatních koukají černé japonské kštice, hovor je výjimečný.

S plastovým škopkem pod zadkem usedám pod sprchový kohout, drhnu a smývám ze sebe několikadenní špínu. Před ponorem do horké lázně je pravidlem vstoupit do horoucích vod čistý. Japonci velkými žínkami pečlivě třou každou část těla, nepokrytě zajíždí i do nejintimnějších zákoutí. Velice důkladně podrobují celý povrch svého těla mýdlové masáži. Pod některými se vrší bublinová pohoří. Nepohnutě a koncentrovaně se holí syn a otec navzájem, čistí si zuby, myjí hlavu, očista je skutečně důkladná.

Rozvážně nořím své umyté tělo do vroucích vod. Střídám bazénky s různými teplotami, které se pohybují mezi 30 až 40 stupni Celsia. Modře vykachlíkovanou nádrž napouští z výšky vodopád, který příjemně masíruje šíji. Dno cedrového bazénku je příjemně vyhlazeno horkou vodou a lidskými těly. Po horké lázni přecházím do odděleného venkovního bazénu, do skalní tůně pod širým nebem, kam ledovou vodu chrlí dračí hlavy. Kolem kamenné nádržky cákají a povykují kluci. Vydržet v chladné vodě lze jen okamžik, zato v sauně při sledování televize rozhodně déle. Přijímač připomíná mikrovlnnou troubu. Obrazovku i diváky talkshow brázdí čúrky horké vody. Nejdéle se však povaluji v rudohnědé bylinkové koupeli, kde se stehna a lýtka míhají jako zlatí kapři v rašelinové tůni. Po první proceduře koupelí obvykle probíhá druhé mytí. Teď teprve se serve všechna špína, celý cyklus mydlení a láznění se opakuje. Tak čistý jsem ještě nebyl.

Po hodině v horkých vodách za 350 jenů, což je zhruba 90 korun, jsem odpočatý, čistý a červený jak humr. Ještě upozornění na závěr. Lázně slouží většinou odděleně mužům a ženám. Sousedící lázně si obě pohlaví mohou střídat, jako tomu bylo ve Funaoka Onsen. Při druhé návštěvě jsem vrazil do stejné převlékárny jako minule a s údivem zjistil, že mužům narostla prsa.
 
Související články
Běhající japonští mniši
 
Přečteno 1299x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: