Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Skialpy v Africe

Jedeme lyžovat do Afriky

Lukáš Matena / 27.04.2006
Když jsem kamarádovi pocházejícímu z Tunisu řekl, že se chystám do Maroka na lyže, zeptal se zda budeme jezdit na písečných dunách. Vysvětlil jsem mu, že se chystáme chodit ve výškách okolo 4000m kde je ještě v březnu jistota sněhu. Ale začněme pěkně od začátku...
 

Plán vyrazit do Afriky na skialpinistickou výpravu vznikl postupně. Když Jitka dostala chuť ohřát se v Maroku, uvědomil si Malach, že v Maroku jsou nejen pláže, ale také hory, především nejvyšší pohoří severní Afriky - Atlas. Pak už jen stačilo, aby jeden kamarád v hospodě prohlásil "ty vole, tam se jezdí světovej pohár ve skialpinismu" a bylo jasné, že žádné válení u moře se konat nebude.
Při zjišťování možností dopravy do Maroka se ukázalo, že to nebude tak úplně jednoduché. Na levné letenky přímo Maroka jsme v zimě nenarazili a tudíž byla zvolena kostrbatější varianta cesty přes Španělsko. Náš počet se poté ustálil na čtyři: Malach s Jitkou a Lukáš (já) s Klárou.
Z Čech jsme kvůli cenám letenek do Madridu vyráželi nezávisle, takže jsme měli před druhou dvojicí dva dny náskok. Ty jsme se rozhodli strávit výletem na druhou stranu pohoří Atlas, směrem k poušti.
Když jsme v mrazivém ránu nasedali na autobus do Prahy, ani se mi nechtělo věřit, že by někde kousek dál mohlo být o poznání tepleji. Při odletu z Ruzyně kolem letadla jezdil odmražovací stroj a odstraňoval zmrazky. Madrid nás naopak přivítal sluníčkem a velmi přijemnými patnácti stupni. Vzhlem k tomu, že jsme měli do odjezdu vlaku spoustu času, uschovali batohy na nádraží Chamartín a vydali se do města. Madrid nás mile překvapil velkými parky a čistotou. Památky nebyly v tomto období (polovina března) přeplněny turisty a tak se odpoledně v tomto městě stalo příjemnou zastávkou.
Nočním expresem jsme docela pohodlně (spát se dalo v kupé jak na sedačkách tak na zemi, na které byl koberec) jeli až do přístavu Algeciras. Přímo v nádražní hale jsme koupili zpáteční lístky na trajekt do Tangeru. Osobní přístav je jen pár set metrů od vlakového nádraží a tak jsme za chvíli byli v odbavovací hale, kde nás ujistili, že loď v 10:30 jede a ať počkáme, že nás zavolají. Když v 10:35 začalo na obrazovce u naší lodi blikat "CLOSED" rozhodli jsme se nečekat až pro nás někdo příjde, prošli jsme pasovou kontrolou a přes spojovací lávky jsme se dostali až na loď. Po hodině čekání na palubě lodi jsme se seznámili s Brity, kteří taktéž mířili do Maroka. Těm údajně při kupování lístků řekli, že loď jede ve 12:00. Na lístcích měli však napsáno 10h30. Nakonec se začalo kouřit z komínů a loď krátce po půl dvanácté odjela. Smířili jsme se s tím, že původně plánovaný vlak z Tangeru nestihneme a pochopili, že už jsme tak trochu v Africe.
Okolo druhé hodiny odpoledne jsme konečně vystoupili v Tangeru. Zde nás čekala další nepříjemnost. Nové nádraží je od přístavu vzdáleno asi 40minut chůze, což se skialpinistickou výbavou na zádech nebylo nic záviděníhodného (lyže naštěstí vezl Malach s Jitkou, ale cepíny a mačky také něco váží). Další vlak jel až pozdě večer a tak jsme si po dlouhém dohadování domluvili pohlídání batohů na nádraží a vydali se zpět do města. Tanger je kosmopolitní město, které si oblíbili beatníci (a dříve i homosexuálové) a ve spleti uliček jeho mediny jsme si poprvé vychutnali pravou marockou atmosféru. Barevně oděné ženy s tradičními velkými klobouky se čtyřmi stuhami prodávaly vajíčka, na stáncích se prodávaly ryby, pomeranče, datle, fíky, zelenina, oděvy a vůbec prakticky cokoliv, mezi tím se proplétali čističi bot, ženy nabízející malbu henny a prodavači čaje. V jednom z krámků jsme ochutnali muslimské sladkosti z ořechů, medu a těsta.
Večer jsme si v expresu do Marakéše našli volné kupé v přední části vlaku, zalezli do spacáků a usnuli. O půlnoci přišel průvodčí, že ve vagóně nefunguje klimatizace a dveře a že je zakázáno v něm být a tudíž si máme přesednout. Tak jsme celí rozespaní vylezli ze spacáků, sbalili je a vyšli z kupé. Opět přišel průvodčí a sdělil nám, že přestupovat máme až za dvě hodiny a ať ještě zůstaneme sedět. Tak jsme zase lehli a usnuli. Ve dvě ráno si pro nás skutečně průvodčí přišel a na další zastávce jsme přesedli do jiného, bohužel již docela plného, vagónu.

Tipy na cestu

Španělské železnice - http://www.renfe.es/
Marocké železnice - http://www.oncf.ma/
Trajekt:
lístky je možno koupit kdekoliv v Algezirasu a v Tangeru. Prodávají se jako Open – otevřené. Mimo sezónu jezdí trajekty liduprázdné, v sezóně naopak
Doprava po městě:
Ve většině měst překvapivě dobře funguje městská hromadná doprava. Pokud si na ni netroufáte, je nejjednodušší stopnout taxík, který jede vaším směrem.
Úschovny:
Vzhledem ke strachu z teroristů je s úschovou problém jak v Maroku, tak ve Španělsku.
Na nádraží Chamartín je automatická úschovna s různými velikostmi skříněk (skříň na dvě Gemmy: 4,50 €).
V Maroku jsou úschovny u autobusových nádraží, bez problémů jsme využili úschovnu v Marakéši.

 
Následující díly
2. Z Marakéše do hor
3. Lyžujeme v Africe
4. Adrenalin při sjezdu z africké hory
5. Zásnuby na Djbel Toubkal
6. Vodopády nedaleko Ouzoud
7. Praktické rady a odkazy na skialpy do Maroka
Související články
Z Čech na Gibraltar
Související odkazy
Španělské železnice
Marocké železnice
 
Přečteno 1373x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: