Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Střední východ > Jordánsko

Jordánsko

Iva a Ivan Brezinovi, kniha CESTA NA VÝCHOD / 7.05.2001
Jordánské hášimovské království je po získání nezávislosti na Britech v březnu 1946 formálně konstituční monarchií, fakticky královstvím s neomezenou mocí panovníka.
 

Základní údaje Víza Bezpečnost Ceny Doprava Kam jet?

Základní informace 
   Hlavou státu byl od roku 1953 do konce roku 1998 král Husajn II., po jeho smrti převzal začátkem února 1999 jeho funkci jeho syn Abdalláh. V čele vlády stojí ministerský předseda. Hlavním městem je Ammán. Na ploše 97 700 km2 žije v Jordánsku 4,5 milionu obyvatel. Hlavním náboženstvím je sunnitský islám (74%), následuje křesťanství (7%). Úředním jazykem je arabština, všude se lze velmi dobře domluvit anglicky. Čas je v Jordánsku o hodinu před standardním středoevropským časem.

Víza, formality 
  Adresa jordánské ambasády pro Českou i Slovenskou republiku je Doblhoffgasse 3/2  A-1010 Vídeň, tel. 00431/405 10 25-6, fax 405 10 31, úřední hodiny po-pá  9.00 až 15.00.

  Pro vízum sem ale jezdit nemusíte - na syrsko-jordánských hranicích lze podle informací z jordánské ambasády ve Vídni dostat na počkání zhruba za 10 USD (jiné zdroje ale udávají cenu 16 JD/23 USD) čtrnáctidenní jordánské vízum, které si pak můžete na kterémkoli imigračním úřadu v zemi prodloužit až na šest měsíců. Stejně tak lze prý dostat jordánské vízum na počkání i na izraelsko-jordánských přechodech Arava/Wadi Araba a Jordan River/Sheik Hussein Bridge (pozor, na přechodu Allenby/King Hussein Bridge mezi Jeruzalémem a Ammánem to prý naopak možné není!). Pokud si chcete ve Vídni zařídit delší jordánské vízum předem, zaplatíte za tříměsíční typu single entry 360 šilinků, double entry 660 šilinků. Informační brožurka MZV ČR udává, že ve Vídni lze získat tato jordánská víza: vstupní, návratné vízum (8 JD/11,5 USD), trvalé vízum s platností na tři měsíce (10 JD/14 USD) a trvalé vízum s platností na šest měsíců (15 JD/21 USD).

Vízum je možné získat za 660 korun i na jordánském honorárním konzulátě v Praze - Bránická 416/237, Praha 4 142 00, tel: 241 440 455, fax: 241 442 949, úřední hodiny po-st 10.00 až 12.00.

  Cizí státní příslušníci jsou povinni se v Jordánsku registrovat na nejbližší policejní stanici do dvou týdnů od vstupu do země, při pobytu kratším než dva týdny registrace není nutná.

  V tureckém Istanbulu najdete jordánský honorární konzulát na adrese Valikanogi Caddesi 63, Nisantasi, tel. 212/230 12 22. V syrském Damašku je jordánská ambasáda na adrese Al Jalaa Ave., tel. 11/323 46 42, v izraelském Tel Avivu na adrese 14 Alba Hillel Silver St., Ramat Gan, tel. 03/751 77 22.

  Českou ambasádu najdete v jordánském Ammánu na adrese Allepo street 46, Abdoun, P.O.Box 2213, tel. 009626/592 70 51-2, fax 009626/592 70 53. Slovenská ambasáda v Jordánsku není.

Bezpečnost
  Pro nezávislého cestovatele je Jordánsko velmi bezpečnou zemí s příjemnými lidmi. Dokonce i informační brožurka MZV ČR mluví o dobré bezpečnostní situaci a kriminalitě nižší než v Čechách.

Ceny
  Měnou je jordánský dinár (JD), známý pod fonetickou zkratkou džejdí (1 USD = cca 0,7 JD, 1 JD = 42 Kč). Dělí se na 1000 fils, přičemž 10 fils je jeden piastr a 100 fils je jeden dirham. V Jordánsku je poněkud dráž, než ve většině ostatních asijských zemí, cenová hladina je dokonce o něco málo vyšší, než v Čechách.

  Ubytování lze pořídit zhruba od 5 USD (levné bydlení se ale obtížně shání), jídlo kolem 2 USD. Ceny základních potravin jsou srovnatelné s evropskými zeměmi s vyšší cenovou hladinou. Velmi drahé jsou vstupy do historických památek. Doprava je naproti tomu v Jordánsku poměrně levná, kromě autostopu vychází nejlevněji cestování hustou a spolehlivou sítí autobusů státní společnosti JETT a soukromými minibusy. Vaše měsíční útrata tu pravděpodobně překročí 250 USD.

Doprava
  Kromě levné pozemní cesty přes Turecko a Sýrii, popsané v kapitole Po zemi na východ, se dá do Ammánu i letět. V lednu 1999 sem vybraní pražští prodejci nabízeli nejlevnější zpáteční letenku za tyto ceny: Nemo-Selecta 10 575 Kč, Atlantis Air Service 14 600 Kč (tříměsíční) či 20 800 Kč (šestiměsíční), Global Express 12 990 Kč (tříměsíční) a GTS International (speciální cena pro studenty, déle otevřená letenka) 11 950 Kč. Ceny letenek se mění v závislosti na sezóně.

Kam v Jordánsku?
  Největším jordánským cestovatelským lákadlem je skalní chrámový komplex Petra, známý například z dobrodružných filmů o Sindibádovi či Indiana Jonesovi. Petra leží v hlubokém pískovcovém údolí Vádí Músá asi padesát kilometrů na jih od města Maanu. Kdysi byla sídelním městem nabatejského království. Za vstup se sem platí nekřesťansky vysoké poplatky (až 30 USD), pokladnu lze ale prý obejít krkolomnou cestou po skalách. Další možností je vyřídit si se studentskou legitimací ISIC na ministerstvu turistiky v hlavním jordánském městě vstup do Petry zdarma.

  V Ammánu stojí za vidění rekonstruované římské divadlo, citadela a archeologické muzeum. Ve starém římském města Džeraš se zachoval Diúv chrám a chrám bohyně Artemis, římské fórum, triumfální oblouky, divadlo a další antické a byzantké památky. O úrodném údolí řeky Jordán, hoře Nebo (kde údajně zemřel Mojžíš), pevnosti Kerak, městě Madaba a dalších jordánských místech se píše už v Bibli. Ve východním Jordánsku najdete u měst Hammamatu, al-Mushatty a Amry pouštní beduínské hrady a u Wadi Rum můžete podniknout výlet na velbloudech do pouště za beduíny. U města Akkaba se lze potápět a koupat v Rudém moři, oblíbeným cestovatelským zážitkem je také koupel ve slaném Mrtvém moři na hranicích s Izraelem.

Další užitečné informace pro cesty do Jordánska najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí www.mzv.cz

 
 
 
Přečteno 2419x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
Jordánsko-doporučujempetreme, Reagovat
petracanama, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: