Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Asie > Kambodža

Kambodža

Iva a Ivan Brezinovi, kniha CESTA NA VÝCHOD / 14.03.2001
Na jedné straně historické bohatství úchvatného chrámového komplexu Angkoru, krása přírody tamější džungle, moře, kroutící se Mekong a divoká zvířata, na druhé straně obrovská chudoba země a jejích obyvatel, připomínající nedávné hrůzy občanské války.
 

Základní údaje Čas Víza Ceny Bezpečnost Jak tam? Tipy


ZÁKLADNÍ ÚDAJE
    Do světového povědomí se Kambodža zapsala především díky dvěma fenoménům. Prvním je Angkor, fantastické chrámové město khmérské říše z devátého až čtrnáctého století. Druhým je období teroru Rudých Khmérů, jejichž maoistický sociální experiment pod vedení levicového maniaka Pol Pota stál od dubna 1975 do ledna 1979 přes dva miliony lidských životů (apokalyptický teror nakonec ukončila vojenská intervence sousedního Vietnamu). Dnes patří Kambodža mezi asijské země, kterým se s výjimkou okolí Angkoru masový turistický průmysl dosud vyhýbá. Většina cestovatelů si sem totiž jen na pár dní "odskočí" na své výpravě do sousedního Thajska.

    Kambodžské království je konstituční monarchií, jehož hlavou je od roku 1993 král Norodo m Sihánuk. Hlavním městem je Phnompenh. Na ploše 181 000 km2 žije v Kambodži přes deset milionů obyvatel. Hrubý roční domácí produkt je udáván ve výši pouhých 200 USD. Hlavním náboženstvím je hínájánový buddhismus (92 %), úředním jazykem je khmérština. Ve městech je mezi mladými lidmi rozšířená angličtina, starší Kambodžané mluví francouzsky (až do roku 1953 byla totiž Kambodža pod francouzskou koloniální správou).

ČAS
    Čas je v Kambodži o šest hodin před standardním středoevropským časem.

VÍZA, FORMALITY
    Vízum pro Čechy vystavuje kambodžská ambasáda v Berlíně, Benjamin-Vogelsdorff-Strasse 2, tel. 004930-4863 7901, fax 004930-4863 7973, úřední hodiny po-pá 08.30 - 12.00 a 13.30 - 16.30 . Jde o pouhou formalitu - vyplníte formulář přiložíte fotografii a kopii pasu a do dvou pracovních dnů by mělo být vízum hotovo. Platí měsíc a v Phnompenhu jej lze prodloužit na úřadě Direction des Étrangers. Za obdobných podmínek lze kambodžské vízum získat i v thajském Bangkoku, odkud se většina cestovatelů do Kambodže vydává. Buď si jej zde opatříte sami (adresa ambasády je Rajadamri Rd. 185, Bangkok 10330, tel. 254 66 30), nebo se můžete obrátit na některou z mnoha zprostředkovatelských kanceláří na bangkogské ulici Khao San, která vám za mírný příplatek tuto administrativní starost ušetří (vízum pak stojí kolem 35 USD). Podle neověřené informace vám vízum bez problémů udělí i po příletu na letiště v Phnompenhu a Siam Reapu, kde by mělo stát 20 USD, jiné zdroje to ale vyvracejí (a informační brožurka MZV ČR to zase naopak potvrzuje - vyberte si!). Dalším dobrým místem pro získání kambodžského víza je prý vietnamské Hočiminovo město (32 Phung Khac Khoan St., tel. 29 27 44, 29 27 51).

    Česká ani slovenská ambasáda v Kambodži není, v případě potíží se obracejte na naše zastupitelské úřady v Thajsku.

    K cestování mimo hlavní město bylo dříve třeba speciální povolení. Ačkoli byla tato praxe nedávno zrušena, vojáci vám budou někdy vnucovat placený ozbrojený doprovod s odůvodněním, že cestujete do nebezpečných oblastí, ovládaných Rudými Khméry. Poslední khmérské oddíly se ale v prosinci 1998 vzdaly a naprostá většina Kambodži je už dnes pod kontrolou vládních vojsk, takže jde nejspíš jen o způsob, jak tahat z cizinců peníze.

CENY
    Měnou je kambodžský riel (R). V zimě 2000 byl kurz 1 USD = 4000 R. Jako paralelní měna fungují v Kambodži americké dolary, před cestou je proto třeba rozměnit si co nejvíc drobných dolarových bankovek. V západní Kambodži můžete velmi dobře platit i thajskými bahty. Kambodža je velmi levnou zemí a je výrazně lacinější, než sousední Thajsko. Ubytování pořídíte od 2 USD, kvalitní jídlo už od 0,5 USD výše. Vaše měsíční útrata zde proto pravděpodobně nepřesáhne 150 USD. Výrazně dráž je jen kolem Angkoru, kam se stahují západní turisté.

BEZPEČNOST
    Pokud se budete pohybovat po běžných turistických trasách, je Kambodža navzdory zvěstem o krvežíznivých  povstalcích velmi bezpečnou zemí (takže sem dnes míří stále vzrůstající počet západních nezávislých cestovatelů). Některé venkovské oblasti jsou ale dodnes zaminovány a s výjimkou bezprostředního okolí Angkoru se proto zásadně nevyplácí chodit nikde mimo cesty.

    Donedávna se cizincům z bezpečnostních důvodů nedoporučovalo cestovat po Kambodži vnitrostátními vlaky ani autobusy. Jako jediná bezpečná alternativa k cestě po hlavní kambodžské trase z Phnompenhu do Angkoru tak zůstávalo letadlo nebo loď. Dnes už je i tady situace o mnoho lepší a s klidným svědomím můžete proto použít autobus. Vnitrostátní vlaky prý naproti tomu občas přepadají bandité, takže je doprovází ozbrojený vojenský doprovod.

JAK DO/Z KAMBODŽE
    Doprava do Kambodže byla v důsledku bojů vládních jednotek premiéra Hun Sena s vojskem prince Ranarida (léto 1997) u thajských hranic až donedávna možná jen letecky s mezipřistáním v thajského Bangkoku. Do Phnompenhu odtud létá několik společností, zpáteční letenka stojí cca 250 USD. Dnes se už ale naštěstí situace změnila - čeští cestovatelé, kteří se do Kambodže vydali po zemi z Thajska v létě 1998, se nesetkali s nejmenšími problémy. Pozemní cesta přes hraniční přechod Poipet (ležící mezi thajským Arunyaprathetem a kambodžským Sisiphonem) vychází oproti letecké dopravě o mnoho levněji. Přímý autobus spojuje Arunyaprathet s bangkockým Severním nádražím, nebo lze k cestě na hranice použít z Bangkoku i vlak. Na hranice vás pak vezme rikša za 2 USD. Po přechodu hranic se o vás začnou tahat nadháněči několika autobusových společností, které vás za cca 4 USD zavezou přímo do města Siem Reap, které je východiskem k návštěvě známého chrámového komplexu Angkor. Celá cesta se prý dá dobře zvládnout i stopem.

    Podle neověřených informací je možno z Thajska do Kambodže projet i z okolí jihothajského města Trat. Z nejjižnějšího výběžku Thajska tam prý jezdí lodě na kambodžský ostrov Kong, odkud vás pak další loď vezme do přístavu Sihanoukville. Kambodžský Phnompenh má také přímé autobusové spojení s vietnamským Hočiminovým městem přes přechod Moc Bai, jízdenka stojí cca 5 - 10 USD.

    V lednu 1999 nabízeli vybraní pražští prodejci nejlevnější zpáteční letenky do Phnompenhu za tyto ceny: Nemo-Selecta 23 238 Kč, Atlantis Air Service 27 000 Kč (tříměsíční), Global Express 21 430 Kč plus přelet z Bangkoku za 240 USD, GTS International (speciální cena pro studenty, delší dobu otevřená letenka) 28 760 Kč. Ceny letenek se mění v závislosti na sezóně.

TIPY - KAM V KAMBODŽI
    Hlavní kambodžské město Phnompenh, ležící na soutoku řek Tonlé Sap a Mekong, má poetickou koloniální atmosféru. Na každém roku je hospoda s výborným jídlem a pitím, takže si v Phnompenhu skvěle odpočinete. Po městě se dá jezdit velmi levnými taxíky, k bydlení se doporučuje třeba laciný hotýlek Seng Sokhon nedaleko známějšího a dražšího hotelu Capitol. Za vidění stojí v Phnompenhu několik buddhistických klášterů a chrámů (například Wat Ounalom či Wat Phnom). Muzeum Tuol Sleng (bývalé vězení č. 21) shromažďuje památky na zvěrstva Pol Potova režimu, mimo jiné i velkou mapu Kambodži, zhotovenou z lidských lebek. Phnompenhský královský palác je po nástupu krále Sihánuka na trůn veřejnosti nepřístupný, navštívit můžete jen nedalekou Stříbrnou pagodu se smaragdovou sochou Buddhy a několik dalších buddhistických staveb. V hlavním kambodžském městě byste neměli vynechat i proslavená tržiště - především velký pestrý krytý centrální trh (New Market) a trh starožitností Tuol Tom Pong, kde lze koupit i opravdu vzácné staré věci.

    Největším (a pro mnoho cestovatelů vlastně i jediným) kambodžským lákadlem je starý khmérský chrámový komplex Angkor, obsahující obrovské množství paláců, chrámů, citadel, soch,  skulptur a dalších staveb a označovaný proto někdy přívlastky "neuvěřitelný", "fantastický" či "výjímečný" (ti, co tam byli, říkají, že tyto přívlastky jsou pravdivé a Angkor je opravdu "naprostá bomba"). Mnoho cestovatelů si do Kambodže udělá krátký výlet ze sousedního Thajska jen kvůli jeho návštěvě. Angkor, skládající se z několika částí (Angkor Wat, Ta Prohm, Angkor Thom, Preah Kham atd.), je rozložen na ploše mnoha kilometrů čtverečních a k jeho důkladné prohlídce budete proto potřebovat několik dní. Chrámy nelze obejít pěšky a kola se bohužel v okolí půjčit nedají. Jedinou možností je proto objíždět Angkor mikrobusem či na pronajatém motocyklu s řidičem (cca 4 - 6 USD na den). Oficiálně se platí vstupné ve výši 20 USD za den, do areálu ale prý lze poměrně lehce projít i bez placení. Několik kilometrů od Angkoru leží město Siem Reap, kde se dá bydlet. TIP:do Siem Reap se lze z Phnompenhu dostat nejrychleji letadlem (zpáteční letenka stojí cca 100 USD), nebo za cca 25 USD expresní lodí po řece Tonlé Sap a po stejnojmenném jezeře. Třetí nejlevnější možností je autobus nebo pronajatý pick-up za cca 5 - 10 USD, kterým sem trvá cesta zhruba osm hodin. Podle informační brožurky MZV ČR operuje na na lince Bangkok - Siem Reap - Bangkok letecká společnost Bangkok Airways, což umožní případným zájemcům cestovat přímo k chrámu Angkor bez mezipřistání v Phnompenhu.

    Na jih od Phnompenhu leží na pobřeží Thajského zálivu v okolí měst Kep a Sihanoukville dosud nepříliš navštěvované pláže.

    V západní části země najdete u thajských hranic příjemné město Battambang, kde si můžete prohlédnout velký barevný trh a několik chrámů.

    V Pailinu nedaleko Battambangu u thajských hranic se těží rubíny.

Foto: Eva Bečvářová

 
Související články
Cesta rušnou Kambodžou
 
Přečteno 2195x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: