Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Karimatka Therm-a-Rest UltraLite

Redakce, Roman Machain / 26.01.2005
Když jsem se v létě 2003 rozhodoval o koupi samonafukovací karimatky tak jsem nakonec sáhl po tehdejším top modelu irské značky Therm-a-Rest. Karimatka UltraLite v sobě slučovala vše co bylo možné od samonafukovačky očekávat, snad až na tu cenu.
 

Cena, váha, rozměry
Stála tehdy necelých 3000 korun. Délka něco přes 180 cm byla pro mne (193 cm) naprosto dostačující ve všech podmínkách, co jsem zažil, stejně jako šířka okolo 50 cm. Chybějících 15 cm délky jsem vždy nahradil batohem a byl jsem rád, že mám pod hlavou něco jako polštář. Tloušťka 2,5 cm mi stačila při spaní přímo na sněhu. Jen bylo třeba ji v zimě pořádně dofouknout, ale to jí nezazlívám - je známo, že vzduch při nižších teplotách ztrácí svůj tlak i objem.

Její rozměry po sbalení mi přímo učarovaly. V porovnání s klasickou karimatkou byla tato samonafukovačka přibližně třetinová a na její hmotnost 720 g, tedy nesrovnatelnou např. s pěnovkou, jsem nenadával v horách ani při těch nejprudších výstupech. Z tehdy dostupných samonafukovacích karimatek to ostatně byla ta nejlehčí.

Svrchní úprava, ventil
K její protiskluzové úpravě můžu napsat jen to, že si nepamatuju, že bych se kdy probudil jinde než právě na ní. Ne, nespal jsme vždy na rovině. Například na malé Fatře je nemožné najít rovinku, která by nebyla přímo na značce, a přesto jsem se na karimatce udržel.

Ventil, ač plastový, po roce používání nejevil známky toho, že by snad pouštěl vzduch z karimatky bez mého svolení. Vodu byla schopná nasát pouze svrchní vrstva, ale jen v minimálním množství a snadno se dala vysušit. Roztrhnutí, nebo propíchnutí jsem se nedočkal.

Bublina k reklamaci
Podle tohoto úvodního odstavce by se mohlo zdát, že jsem byl s karimatkou spokojen a nedám na ni dopustit. Ale… Když o ní píšu, používám zcela záměrně minulý čas. Už ji nemám. Problém přišel téměř přesně po roce. Byl jsem v létě na dva měsíce v Británii a karimatka mi od začátku dopřávala klidného spánku po práci. Přibližně po čtrnácti dnech jsem si však začal všímat nezvyklého vyboulení přibližně ve středu karimatky. Po dalších třech dnech už měla bublina plošné rozměry asi 7x15 cm, tloušťku ve svém středu asi 5 cm a zdálo se, že růst tohoto „nádoru“ bude pokračovat. Řekl jsem si, že by možná bylo lepší při budoucí reklamaci ukázat karimatku v ještě co nejlepším stavu. Sbalil jsem ji, při první příležitosti poslal domů a zbylých šest týdnů jsem spával na obyčejné karimatce, kterou jsem pořídil velmi levně.

Reklamovaný model
Brzy po návratu do Čech jsem vyrazil do obchodu uplatnit svůj reklamační nárok. Příjemný prodavač si vše prohlédl a ihned mi nabídl výměnu kus za kus. Firma Therm-a-Rest mezitím předvedla po několika letech novou řadu svých karimatek, a já tak získal touto výměnou model ProLite 3 Regular.

Než však jiný prodavač vypsal reklamační protokol, tak jsem se dozvěděl spoustu zajímavých věcí. Nebyl jsem jediný kdo reklamoval starý model. Už od prvních dnů prodeje se tato závada objevovala, ale jen v takovém počtu, že to firmu nijak zvlášť neznepokojovalo. Jedná se o chybu jen u tohoto jediného modelu. Vnitřní výplň všech samonafukovacích karimatek vytváří materiál podobný molitanu. Model UltraLite má do této výplně vysekaný velký počet malých podélných otvorů. Tím je sice „maximálně snížena hmotnost“, ale také maximálně snížená styčná plocha mezi výplní a vnitřní stranou karimatky. Velmi lehce tak dochází k rozlepení a vzniku popsaných bublin. Výměna za karimatku by měla být samozřejmostí, mně ji dokonce u prodejce - tehdy výhradního dovozce Gemma, vyměnili na počkání.

Na novou karimatku jsem dostal záruku doživotní a jsem z ní nadšen ještě více, než jsem byl z té původní. Karimatka není sice obdélníková, je o 2 mm tenčí, ale vyrobená z lepších materiálů, takže bublina se na ní prý zaručeně neudělá. Je k ní dodáván stejný obal jako na UltraLite, ale je pro ni zbytečně veliký. V batohu mi zabírá méně místa a přidává méně zátěže – jen 570 g. Všem, kdo v současné době vlastní karimatku UltraLite, doporučuji ji bedlivě sledovat a hlavně zkontrolovat záruční list.

Budete-li chtít vytvoření bubliny trochu pomoci, tak podle slov onoho prodavače stačí ji nafouknout a nechat se chvíli opalovat na sluníčku. Tak hodně štěstí při případné reklamaci!

Tento příspěvek získal cenu TESTOVNY od firmy Acron.

 
Související články
Vlezte jim do spacáku!
Karimatky v autě i na zádech
Vybavení na cyklovýlet do Číny
 
Přečteno 4632x
 
 
 
Komentáře
SunsetVojta, Reagovat
PSMates, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: