Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Turistika

Kocourkov zvaný Holiday World

Kateřina Sekyrková / 17.02.2008
Veletrh Holiday World byl ve všední dny ideálním místem pro plánování dovolené. V tomto klidu bylo dostatek času i na zjištění chyb v propagaci dané země. Naše redakce se setkala s velmi rozporuplným a matoucím názvoslovím turistických regionů České republiky.
 

Hledej svůj cíl!

Tak by se daly nazvat kocourkovské názvy turistických regionů u nás. Vy si vyberete svůj konkrétní cíl (např. Dvůr králové nad Labem) a potom již jen hledáte, do jakého regionu vlastně patří. Myslíte, že jsou to východní Čechy? Omyl.
„Pokud hledáte Dvůr Králové, tak ten je vedle, v „Hradecku“, nasměrovala mě zástupkyně stánku „východních Čech“ na veletrhu Holiday World. Na malém stánku Hradecka vidím na pultu hlavně   materiály Hořic a Podzvičinska. Ha, Podzvičinsko, tak jsem tu přeci správně! Hledám tedy na pultu stánku materiály o Dvoru Králové nad Labem, když tu ke stánku přijde starší paní a svoji otázkou mi vezme vítr z plachet. „Materiály zoologické zahrady ve Dvoře Králové tu máte?“ „Ne, paní, to musíte do vstupní haly na stánek Krkonoš,“ udivil mě svojí odpovědí člověk, který dle dalšího rozhovoru spíše zastupoval na stánku město Hořice. To už mi hodně zamotalo hlavu - Hradecko (jeho severní hranice je u Dachova za Hořicemi) propaguje na svém stánku Podzvičinsko, jehož součástí je také Dvůr Králové nad Labem.  Přitom Dvůr Králové již nepatří do Hradecka, ale Krkonoš. To však také nezní nejlépe, nebo vy jste tušili, že safari bus v ZOO Dvůr Králové nad Labem jezdí vlastně v Krkonoších? Možná pro takové členění jsou nějaké profesní důvody, ale potenciální návštěvník vlastně neví, kde má co hledat a kam vlastně nakonec pojede.
Jenže stejný problém se vyskytl ještě v Plzeňském kraji. Jiný už jsem takhle podrobně raději nezkoumala, třeba bych došla k závěru, že vlastně Česká republika neleží v Evropě, ale na západním okraji Asie:-). Na stánku tohoto kraje mi chyběly informace a podklady Šumavy a města Klatov, které sice jsou nazývány bránou Šumavy, ale na Šumavě rozhodně neleží, což poznáte dle nejbližšího okolí. „Klatovy najdete na stánku Šumavy ve vstupní hale,“ dostalo se mi odpovědi na stánku Plzeňského kraje. Situace je složitější snad o to, že název turistického regionu se zcela kryje s úředním názvem kraje a informace získané na stánku se nekryjí s informacemi na webu i mapě, kde je Šumava (samozřejmě necelá, to je problém Šumavy, která neleží jen v jednom kraji) do Plzeňského kraje zahrnuta.

Mapy zdarma

Dobrou zprávou je, že se zlepšuje množství i úroveň map, které jednotlivé regiony rozdávají na veletrhu a tedy i svých informačních centrech zdarma. Na webu Kalimery jsou zdarma ke stažení zimní mapy lyžařských areálů, na jaře přidáme odkazy, které vám umožní stáhnout si zdarma další mapy České republiky. Sami už máme malou databázi, ale za váš tip vám předem děkujeme.

Chvála Řecku

Zahraniční turistické regiony vynikají výbornými propagačními materiály, které již nehlásají jen exkluzivitu určitého místa, ale přinášejí potenciálním návštěvníkům praktické průvodce a mapy zdarma. Překvapily nás mile výborné publikace malého řeckého ostrova Korfu. Ač malý ostrov, knížečka – průvodce formátu A5 přibližující ostrov jako takový s jeho zvyky, plážemi, malými vesničkami i historií hlavního města Kerkyry, jehož stará část se stala v červnu 2007 součástí UNESCO, je napsána velmi nevtíravým a příjemným stylem. Dokonce upozorňuje na nebezpečí jízdy na kole po ostrově – kluzké spadané olivy v podzimních měsících a velký provoz v letních měsících vystihuje skutečnou situaci. Co se týče map, Češi jsou mapami rozmazlení (téměř na každém stánku regionu ČR byly rozdávány poměrně zdařilé mapy zdarma), takže mapy např. řeckých či kanárských ostrovů nám možná připomínají spíše omalovánky, ale základní službu obyčejným turistům zřejmě udělají.

Gastro haly

Všechny haly výstaviště byly úspěšně zaplněny, některé z nich byly však skutečně orientovány jen na odborníky (Gastro v halách u fontány). Oproti minulým létům také určitě došlo z veletrhu k odlivu nejen menších cestovních kanceláří, ale také těch větších (nebyl přítomen např. ani Čedok). Možná právě tyto faktory vedly k prázdným chodbám mezi stánky ve všedních dnech, kdy byl veletrh zaměřen na odborníky.

Kalimera

Nové číslo časopisu Kalimera bylo na veletrhu k dostání na spřátelených stáncích, jakými byli Kudrna, Poznání a dokempu.cz. Pokud jste veletrh Holiday World nenavštívili a Kalimeru neměli šanci získat, zveme vás tímto na veletrh Sprotprague v Letňanech, na kterém bude mít Kalimera již tradičně stánek a to na místě 2B17. Kromě Kalimery budou samozřejmě na tomto veletrhu sportovních potřeb a módy ke shlédnutí i jiné věci – viz. Doprovodný program.
 
Související články
Kolem světa v Holešovicích - Holiday World 2003
Rajbas Outdoor Kotlík 06
Cestovatelský festival jak má být
Veletrh Holiday World 2009- co si vybrat?
 
Přečteno 751x
 
 
 
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: