Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > praktické

Kurz první pomoci Školy Lipnice aneb nedej zubaté šanci

Filip Černoch / 12.12.2007
Jedno uklouznutí, dlouhý bolestivý pád a z usměvavého parťáka je zkrvavená, nehybná loutka. Smrt právě zmáčkla stopky a tobě zbývají sotva desítky sekund na jeho záchranu. Hlavou letí zmatené obrázky z pozapomenutých cvičení první pomoci, jeden nesmyslný nápad střídá druhý. Tři, dva, jedna a konec. Nehybné srdce neukecáš a mozek bez kyslíku prostě vzdal svůj boj.
 
Kurzům první pomoci Prázdninové školy Lipnice by podle rozšířených názorů slušel nějaký úderný reklamní slogan. Nejlépe typu „Přednášky patří do školy, do hor se trénuje v terénu“. Než se ale rozhodnete utratit za příslušný výcvik až čtyři a půl tisíce korun, je dobré vědět, zda jde o tvrdě zasloužené pravdivé hodnocení, nebo jestli si zmíněná škola jen bohapustě netahá triko. Jedním z vodítek by mohly být i následující řádky.

Den 1.

O několik tisíc korun a pár dní dovolené chudší dorážím na základnu uprostřed Ždárských vrchů. Venku je tma, těším se do postele. Školácká chyba, o chvíli později už totiž klečím nad bezvědomou postavou, nikde nikdo a já zmateně lovím těžko hmatný tep.
Tuto úvodní praktickou simulaci vydýchává dvanáctka frekventantů kurzu ještě desítky minut, poslední iluzi večerního odpočinku pak rozbíjí start prvních přednášek. Samotná parta je výborná, kytary utichají někdy daleko po půlnoci.

Den 2.

Simulace, přednášky, simulace, přednášky, simulace, přednášky. Už ani nevím, kolikrát se ohýbám nad zhrouceným tělem, snažím se ze sténající postavy dostat nějaké kloudné informace nebo marně přemýšlím nad možným dopadem daného zranění. Náročností a kvalitou nezaostává ani teoretická část – všechny nesmyslné a nepoužitelné informace jsou osekány až na kost a pozornost je kladena jen na to nejdůležitější. „Zachraň a předej odborníkům, medicínská moudra si nech pro Příručku mladých svišťů“ - takové je heslo dne.
Struny tentokrát hladí i samotní instruktoři, večerka se posouvá až někam ke druhé hodině ranní.

Den 3.

Jde do tuhého. Na rozcvičení dvacetiminutová srdeční masáž, přednášející padají k zemi i během výkladu. Každá chvíle, kdy někdo nekrvácí, nekřičí nebo nebledne je požehnáním, lekám se každého hlasitějšího zvuku. Přednášky probíhají jako obvykle ve špičkové atmosféře, expedičněji zaměřeným blokem přispívá i záchranář letecké služby Liberec. Vhodně tak doplňuje lidsky i profesně vypilovanou partu doktorů a profesionálních záchranářů, kteří zajišťují fungování celého kurzu.
Podvečer je ve znamení masivní záchranné operace – vysílačky, krev, umělá zranění, sníh a spousta, spousta problémů. Někdo kupodivu i přežil, do profesionálního výkonu to ale mělo daleko.  Koktejl kytar, zpěvu, vína a kupy dobré zábavy pak protahuje den až skoro k prvním ranním paprskům.

Den 4.

Blíží se křest ohněm. Drobné simulace zvládáme se stále větší jistotou, zbývá čas i na problémy přímo neohrožující život. Všichni ale vědí, že chleba se bude lámat večer, chystá se něco velkého.
Nehodlám nikomu zkazit budoucí zážitek, prozradím jen, že půlnoční návrat byl ve znamení triumfu i obrovského fyzického a psychického vyčerpání. Simulace se tentokrát přiblížila realitě až mrazivým způsobem, díky kvalitní přípravě celého organizačního týmu si účastníci kurzu odnesli velmi silný zážitek. Dnes se spát rozhodně nepůjde.

Den 5.

Poslední přednášky, praktické prozkoušení kvůli získání certifikátu a melancholický odjezd. Kromě výborné party všichni chválíme výborné logistické zajištění akce, špičkové nasazení organizátorů, jejich odbornou erudici i kamarádský přistup. A hlavně, na rozdíl od rádoby užitečných kurzů odpřednášených pochybnými odborníky během pár hodin někde ve třídě, v tomhle případě šlo o skutečně použitelně utracené peníze. 

Shrnutí kurzu první pomoci „Horal“

+ velmi vysoká odborná kvalita kurzu
+ maximální praktická využitelnost
+ velmi dobrý poměr studenti/vyučující (12 : 4-6)
+ kamarádský přístup lektorů
+ vzhledem k úrovni a technickému zajištění kurzu velmi příjemná cena

- z dopravního hlediska poměrně složitě dostupné místo konání kurzu.

 
Související články
Jak jsem potkala v Indii trombózu
Související odkazy
Prázdninová škola Lipnice
 
 
Přečteno 13646x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: