Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Evropa > Kypr

Kyprem na vlastní pěst

Richard Baxa / 3.08.2005
Chystáte se na Kypr na vlastní pěst a zajímá vás, jak snadné / obtížné je tímto ostrovem projet a kolik vás to bude stát? Trasu Girne (Kyrenia) - Lapta (Lapithos) - Magusa (Famagusta / Ammokhostos) - Salamis (Salamina) jsme projeli v květnu 2005. Třeba se právě vám naše zkušenosti s ubytováním, dopravou a možnostmi koupání budou hodit.
 

Od Kyrenia gate v Lefkose (Nicosia) jezdí dosti často minivany do Girne za 2 YTL. Doveze nás na okraji centra velice hezkého městečka s nádherným přístavem a benátskou pevností. Nejblíže místu výstupu je hotýlek Bingol (špinavá díra) a penzion Sidelya. Bereme v lepší Sidelii dvoulůžák za 40 YTL, i když Martina  má výhrady proti smradu z naftalínu. Okamžitě větráme a radši hned mizíme k moři.
Popojíždíme 12 km do Lapty za 1,25 YTL. Krásně čisté moře není z Lapty vzdálené více než 2 km. Při cestě zpět narážíme na problémy s přístupem k pobřeží. Opravdu hodně se tu staví, nejlepší místa u plážiček jsou už zabrané turistickým komerčním hnusem nebo vojáky. Druhý den si půjčujeme kolo (12,5 YTL za kus a den) a projíždíme pobřeží směrem na východ až k želví pláži (Turtle beach). Je to obdobné, až na to, že na Lara beach zaclání elektrárna.  Zpět se vracíme přes klášter Bellapais. Profláklý turistický magnet však za tu náročnou cestu do kopce nestojí.
Ráno zkoušíme koupání v Girne u pevnosti a přesouváme se do Famagusty dolmušem. Celkem 8 spolucestujících nabírá prodloužená varianta starého mercedesu (5 YTL za osobu od firmy Kombos) se stanovištěm cca 200 metrů od Sidelie. Přijíždí do Gazimagusy k bráně skvěle opevněného města. Nejblíže je ubytování v hotelu Altun Tabiya za 40 YTL se snídaní. Celkem slušné. Z levného ubytování jsme zkoukli  ještě Golden set u Otthelova hradu za 50 YTL a Panoramu na předměstí v Maroši za 40 YTL. U Panoramy je ještě ubytovna (20 YTL za čtyřlůžák). Zajímavá a levná ubytovna přímo v centru starého města se bohužel zrovna opravuje. Poznáte ji podle nového růžového ohozu a blízké výborné pekárny/cukrárny. Výborné je ale především staré město plné gotických památek s kompletně zachovalým mohutným opevněním. Turistů je přiměřeně málo. Doporučuji návštěvu  písečné pláže u 5* Palm beach hotelu přímo u hranic demarkační linie. Máte sice rozvaliny hotelů ze 70. let v zádech, ale koupání přijde k duhu. V bývalém kulometném hnízdě trůní plavčík. Z maskovaného betonového dělostřeleckého bunkru se do řeckých hotelů už snad nevystřelí. Od ostnatých drátů uvidíte 30 let opuštěnou promenádu a následnou turistickou devastaci pobřeží v řecké jihokyperské režii.
Z autobusáku ve Famagustě jezdí za mírnou cenu minivany do Salamis a dále na východ. Volíme za cíl zříceniny antického města Salamina s přilehlými královskými hrobkami a byzantským chrámem apoštola Barnabáše. Salamina je tou nejlepší vykopávkovou lokalitou  na celém Kypru, o třídu lepší než Kourion u Limasolu vychvalovaný řeckými Kypřáky. Od Famagusty přes Salaminu směrem k Iskele se táhne pás skvělým možností na koupání. Než se to celé srovná na globalizovanou konzumně-turistickou úroveň, tak to ještě pár let  potrvá, ale dlouho to trvat nebude.

 
Související články
Kypr
Severní Kypr - evropský Orient
Související odkazy
Kypr - aktuální informace
 
 
Přečteno 2411x
 
 
 
Komentáře
VysvětleníRichard, Reagovat
Re: Vysvětlení Reagovat
NesouhlasViktor Prochazka, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: