Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Evropa > Španělsko

La Palma – Kanáry pro nezávislé cestovatele

Jana Martinková / 23.04.2009
Když se řekne Kanárské ostrovy, vybaví se vám možná turisté válející se na pláži, bezedné bary, honosné hotely a bujarý noční život. Nic pro svobodné cestovatelské duše, které chtějí poznávat „skutečné“ jiné kraje a přírodu. Jenže tato charakteristika odpovídá jen jednomu z osmi kanárských ostrovů – Gran canarii. Ostaní nabízejí nedotčené přírodní skvosty a zážitky, ze kterých se tají dech. Ukázkou všeho, co mohou nabídnout, je středně velká La palma - ostrov s nejvyšším převýšením na danou plochu na Zemi.
 

Ráj nejen botaniků

Vysoké převýšení -  to jsou hory a nenapodobitelné výhledy. Ale jaké hory! Na severu vlhké deštné horské pralesy, na jihu vyprahlé, černé lávové kopce, porostlé jedinečnou vegetací. Kolem dokola černé útesy a oceán. Příroda je zde úchvatná a opravdu unikátní. Téměř polovinu rostlin totiž nenajdete nikde jinde na světě. La Palma si vytvořila své vlastní růže, břečťany i borovice, ale také mnoho rostlin, které se žádné z našich krajů nepodobají. Fascinují jsou především sukulenty, pokrývající černá štěrková pole, která se na jihu ostrova svažují až k oceánu. Nad nimi se na sopečných kopcích rozprostírají háje kanárských borovic, zářivě zelených a hebkých. Ve vyšších polohách z nich visí závoje lišejníku bradatého, což jim přidává na tajemnosti. I nejvyšší vrcholy jsou téměř souvisle pokryty kvetoucími keři čilimníků a bobů, a nad těmito „květnatými“ zlatými a bílými mraky plují ty opravdové. Na La Palmě je zkrátka co objevovat na každém čtverečním metru…

Co na La Palmě nevynechat

Uprostřed ostrova se nachází ve stejnojmenném národním parku, dnes již zalesněný, největší kráter na světě - Caldera de Taburiente, široký 9 km a hluboký 770 m. Po vyznačených cestách můžete procházet po jeho zalesněném dnu. Za návštěvu národních parků nic neplatíte.
Až na vrchol nejvyšší hory ostrova La Palma - Roque de los Muchachos (2426 m n. m.) -vede díky strategicky umístěné hvězdárně silnice. Samotný vrchol i okolní trasy po hřebenech nabízejí úchvatné a hluboké pohledy. Končí však obvykle na hranici mraků, které se každé dopoledne hromadí v nižších nadmořských výškách. Na vrcholu však nebývají téměř nikdy, navíc zde je minimální světelný smog z velkých měst. Proto je toto místo pro astronomy ideální.
Od středu na jih ostrova se táhne úžasná Ruta de los Volcanos - cesta vulkánů. Vede po hřebeni i úbočích sopečných pohoří, nabízí úžasné rozhledy na obě strany ostrova, neboť se táhne jeho středem. Často jde o černočervené suťovité svahy porostlé borovicemi. Dobré boty, do kterých se ostré lávové kamínky nedostanou, jsou výhodou. Pokud si chcete tuto nevšední zážitkovou cestu projít celou v klidu, pak přibližně za tři až čtyři dny. Na samém jihu ostrova dojdete pak na pobřeží k nejvyhlášenější, ještě nedávno činné sopce Volcán Teneguía, po jejímž kráteru se můžete projít. A pak se vrátit do přilehlé vesnice na něco dobrého do místní příjemné hospůdky, nebo seběhnout k pobřeží, kde stojí romantický maják u malé pláže. V majáku je dobře připravená expozice o fauně a flóře oceánu, vstup je zdarma.
Na horách vlhké části ostrova  jsou také pozoruhodné kanály a tunely, sbírající vodu. Často kolem nich můžete jít kilometry, venku i vnitrem skal, občas vás osvěží sprška z vodopádu... Mraky, které se každodenně o vysoké štíty zastavují, odevzdávají stromům a půdě vláhu v takovém množství, že díky důmyslnému systému kanálů zásobuje celou La Palmu. Krásné kanály najdete například na trase Los Sauces - Los Tilos - Casa del Monte - Las Lomadas.

Kolem dokola autobusem

Na ostrově funguje velmi dobrá autobusová doprava, která vás za pár hodin přemístí z jednoho konce na druhý po okružní silnici. Pro větší počet lidí či dnů je možné zakoupit slevové karty. A pokud byste se potřebovali vydat s pomocí čtyř kol i jinam, půjčení auta není drahé, zvláště pokud je vás vhodný počet.

Párty v národním parku

Pokud rádi grilujete, vezměte si s sebou do hor materiál. Na mnoha místech včetně vstupů do národních parků je totiž spousta grilovacích míst. Mají mnohdy podobu malých kuchyněk pod širým nebem, pod grilem je připravené dřevo. Jelikož jsme je nepoužívali, nezjistili jsem ani, zda se za jejich použití něco platí – alespoň za ono spálené dřevo. Ale mnohdy evidentně nebylo kde a komu.

Mimo sezónu za babku

Bohužel na tomto ostrově, ideálním pro pěší túry, se nesmí volně stanovat. Na třídenním výletě od středu ostrova po hřebeni hor na jih jsme se sice v národním parku nenápadně uložili, ale po celou dobu by to asi dobré nebylo. Proč taky, když v roztomilých apartmánech se vším komfortem, včetně bazénu na dvoře a datlových palem kolem, můžete bydlet za necelých 300 Kč za noc? V malém městečku Los Cancajos, v Rosales apartment, na dohled od hlavního Santa Cruz, jsme si žili opravdu báječně.  Jedná se o výtečný výchozí bod a příjemné návraty přímo k oceánu. Ale pozor, nízké ceny platí pouze mimo sezonu, tedy v létě.

Pláže a banány

Pláže na La Palmě jsou černé, ohraničené rovněž černými útesy, ale malé a krásné. Vlny oceánu vás pohoupají, co hrdlo ráčí. Voda není zrovna horká, ale alespoň osvěží.
Podél pobřeží se také táhnou nekonečné plantáže banánů. V zimě, kdy dozrávají, tu je pro milovníky voňavých a sladkých, na slunci dozrálých plodů, ráj.

Náklady na cestu

Pomocí nízkonákladových společností se nám podařilo nezaplatit za zpáteční letenku do La Palmy více než 10 000 Kč. Byl to největší finanční náklad celé cesty. Celkem se náš jedenáctidenní výlet po Kanárských ostrovech nepřehoupl přes 14000 Kč.

Obecné informace

Ostrov La Palma (španělsky "dlaň") v severozápadní části Kanárského souostroví je dlouhý 47 km a široký 28 km. Nejvyšší místo - Roque de los Muchachos leží ve výšce 2426 m n. m. a hostí vyhlášenou hvězdárnu. Mezi Kanárskými ostrovy vyniká La Palma výjimečnými klimatickými podmínkami - severovýchodní vlhké větry vytváří tzv. "oblačné moře", ze kterého často prší a dává ostrovu přívlastek „Zelený“. Průměrná roční teplota je 20°C.

 
Související články
Tenerife - praktické rady a tipy
Východ slunce na Pico del Teide
Související galerie
Kanárské ostrovy - trekking La Palma
 
 
Přečteno 4598x
 
 
 
Komentáře
jhkljhhttps://www.kalimera.cz/index.php?page=disc&disc=8313&discsort=1, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: